Akita inu üretim çiftliği

Akita Inu

Akita inu köpek yavru fiyatları ve özellikleri

Akita inu Akita köpek ırkını Amerikan yapımı Hollywood filminde hachiko isimli akita inu ırkının sahibine sadakati ile  gözlerimiz dolarak seyrettik.

Akita yavru köpek ırkını sadakati ve sahibine bağlılığı ile hepimiz yakinen bilmekteyiz. Akita köpek ırkı görünümünün albenisi yanında koruma güdüsünden kaynaklı bölgesel koruması da son derece iti pozisyonundadır. Akita yavru Spitz tip dediğimiz en büyük Japon köpek türüdür. Ağırbaşlılığı, biçimli vücudu, güçlü ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan bakışta ayrılır.

Akita köpek görünüm itibarıyla uzunluğu yüksekliğinden ve eninden biraz daha fazla olup derin ve geniş göğüs yapısı vardır. Akita yavru sahiplenmeye karar vermeden evvel ırkın karakter yapısını, eğitilebilirliğini ve ona sunulacak olan yaşam alanı ile kendi yaşam alanımızın örtüşmesinin araştırılması gerekmektedir. Şahsi tavsiyem akita yavru sıradan köpek cinslerinden farklı yapıya sahip olduğunun göz ardı edilmemelidir. Her köpek ırkı gibi Akita ırkının da evrensel karakterinin yanında bireysel karakterinin de olduğunu göz önünde bulundurarak yaşantımıza yeni bir dost almaya karar verelim. Günümüz pandemiz sürecinde akita fiyatları üzülerek söylemeliyim ki olması gereken fiyat skalasından yüksek seyretmektedir.

Baş biçimli üçgen görüntüsü ile vücuttan ayrılır. Akita inu yavru dudaklar siyah, dil ise pembedir. Kuyruğunu yukarıda ve kıvırarak taşır, kedi gibi perdeli ayaklara sahip ve onun kadar iyi yüzücüdür. Kalın ve ince olmak üzere iki kat ve yoğun tüylere sahiptir. Bu tüyler onu dış ortamdaki sıcak ve soğuktan aynı zamanda da ıslanmaktan korur tüy renkleri beyaz, kırmızı, açık kahve tonları, benekli veya çizgilidir, renk geçişleri kesin çizgilerle ayrılmamıştır.

Akita inu köpek yavruları

akita köpek akita köpek fiyatları

Akita inu yavru akita fiyatları

Akita inu fiyatları

Akita inu fiyatları, Amerikan Akita, Japon Akita ve Albino Akita sınıflarına göre değişiklik göstermekle beraber, akita inu fiyat skalası 3.500 ₺ ile 8.000 ₺ arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Akita fiyatları aralığını etkileyen faktörler öncelikle bu ırkın Amerikan akita ve japon akita olarak sınıflanması etkilemekle birlikte diğer önemli neden ise şecere ve cinsiyet farklılıklarıdır. Akita inu fiyat skalası Pandemi öncesin şu anki değerlerinden %40 a yakın daha düşük seyretmekteydi.

Özellikleri

Akita inu yavru özellikleri, Köpek ırklarında Spitz tip dediğimiz en büyük Japon köpek türüdür. Ağırbaşlılığı, biçimli vücudu, güçlü ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan ilk bakışta ayrılır. Akita inu yavru güçlü kaslara, büyük bir başa ve kısa bir çeneye sahiptir. Görüntü itibarıyla uzunluğu yüksekliğinden ve eninden biraz daha fazladır. Derin ve geniş bir göğsü vardır. Baş biçimli bir üçgen görüntüsü ile vücuttan ayrılır, burun siyahtır. Beyaz olanlarında kahverengi burun olabilmesine rağmen siyah tercih edilmektedir. Dudaklar siyah, dil ise pembe olup kuyruğunu yukarıda ve kıvırarak taşır. Kedi gibi perdeli ayaklara sahip ve onun kadar iyi yüzücüdür. Kalın ve ince olmak üzere iki kat ve yoğun tüylere sahiptir.

Akita köpek sakin fakat bazen başına buyruktur. Ailesine karşı dikkatli ve sevecendir. Akıllı, cesur ve gözü pektir. Akita Yavrusu zor eğitim alabileceği için bu konuda sabırlı olunmalıdır. Akita Yavrusu mükemmel koruma köpeğidir. Japon anneler çocuklarını ve ailelerini rahatlıkla ona emanet etmektedirler. Arkadaşlık açısından son derece güvenilir olmalarına rağmen diğer köpek ve hayvanlara karşı tahammülsüzlerdir.

Kendi ailesindeki çocuklara toleranslı, daima iyidir ve diğer çocukların aileye karışmasına oyun oynamasına izin vermek istemez. Bu durumda şakalaş ılırsa ısırabilir, çocuklar sevecenliği bu köpekle öğrenebilir. Yemek konusunda bazen vahşileşebilmektedir. Fakat yavru iken verilecek eğitimle bunun önüne geçilebilir. İtaat eğitimi sırasında çabuk sıkılabilecekleri için bu konuda biraz ısrarcı olmak gereklidir. Akita her zaman ailesi ile beraber olmak ister. İlginç ses tonu olmasına rağmen pek fazla havlamazlar.

Akita yavru seçiminde akita fiyatları önceliğimiz olmamalıdır.

Irk kökeni

Japonyanın Honshu adasının Akita bölgesinden köken almaktadır. Yüzyıllar boyu değişmeden korunabilmiştir. Bugün Japonya nın saygıdeğer natürel abidesi gibi görülmektedir. İlk başlarda Japon imparatorunun koruma köpeği olarak kullanılmış, sonrasında dövüş, geyik ve ayı avı, kızak köpeği, polis ve askeri iş köpeği olarak kullanılmıştır.

Akita inu yavru çok iyi av yeteneğine sahip olmakla beraber yoğun kar altında bile av yapabilmektedir. Su kuşlarını takip edip sudan çıkarma konusunda çok iyidir. Bu köpeğin küçük heykelcikleri sağlığın da sembolü sayılmaktadır. Hasta olanlara bir an önce sağlıklarına kavuşmaları amacıyla hediye olarak verilmekte ve gönderilmektedir. II. dünya savaşı sırasında ilk olarak Amerika'ya götürülmüş ve oradan bütün dünyaya yayılmıştır.

Aralarında belli başlı farklar olmasına rağmen, Amerikan Akita ile Akita inu (İnu Japonca köpek anlamına gelir) arasında çok sayıda benzerlikler vardır. Bu benzerliklere ilk vereceğimiz örnek ise kökenleridir.

Kökenleri: Bu köpekler 1603 yılında Japonya’nın Akita prefektörlerin de (Japonya ülkesine mahsus birinci düzey idari bölümler) ilk kez ortaya çıktılar. O zamandan beri dövüş köpekleri olarak ve ayı avlarken avcıların yardımcıları olarak kullanıldılar. Neredeyse 300 yıl sonra,bu köpek cinsi,Alman Çoban Kurdu ya da İngiliz Mastifi gibi başka köpeklerle çiftleştirildiler ve bu da daha büyük bir köpek olan Amerikan Akita inu cinsi köpekleri ortaya çıkardı.

1910 yılında köpek dövüşleri yasaklandı ve bu köpek cinsi o kadar popüler oldu ki, 20 yıl içerisinde dokuz farklı tip Amerikan Akita inu meydana geldi.  Ayrıca, İkinci Dünya Savaşı sürecinde bu hayvanların derilerinin askeri kıyafet yapımında kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim. O zamanlar Amerikan Ordusu, Alman Çoban köpekleri dışında bütün köpekleri itlaf etme emri vermişti. Alman Çoban köpeklerinin harici tutulmasının sebebiyse kolluk kuvveti olarak kullanılmalarıydı.

Bu elbette ki Amerikan Akita inu ırkı için hiç de iyi olmamıştı. O zamanlar Akita inu Kongo go cinsi köpeklerle çiftleştirilerek elde edilmiş türleri çok meşhurdu. Bu tür Akita inu hem Mastiff hem de Alman Çoban Köpekleri’nin özelliklerinden biraz biraz almıştı. Bu şekilde, bu köpekler orduda kullanılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne götürüldü. Bu köpek, Amerika’da gelişmeye devam etti. Ayrıca köpekler çok akıllı ve çok yönlü hayvanlardı. Bu da onları ülkede çok rağbet gören bir köpek ırkı haline getirmiş oldu.

İletişim

Akita inu üretim satış merkezi

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

facebook köpek kulübü facebook köpek kulübü linkedin köpek kulübü instagram köpek kulübü youtube köpek kulübü kanalı

Ana Sayfa