Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Akita inu yavru

Akita Yavru

Akita inu yavru fiyatları

Köpek Kulübü üretim çiftliğinden Japon ve Amerikan akita yavruları üretimi ve satışı. Akita köpek ırkını Amerikan yapımı bir Hollywood filminde hachiko isimli akita inu bir köpek ırkının sahibine sadakati ile  gözlerimiz dolarak seyrettik, seyretmeyenler için Youtube video kanalından Hachiko filmini seyretmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Akita inu köpek ırkını sadakati ve sahibine bağlılığı ile hepimiz yakinen bilmekteyiz. Akita köpek ırkı görünümünün albenisi yanında koruma güdüsünden kaynaklı bölgesel koruması da son derece iti pozisyonundadır. Akita yavru Spitz tip dediğimiz en büyük Japon köpek türüdür. Ağırbaşlılığı, biçimli vücudu, güçlü ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan bir bakışta ayrılır.

Akita yavrusu, güçlü kaslara, büyük bir başa ve kısa bir çeneye sahiptir.

Görüntü itibarıyla uzunluğu yüksekliğinden ve eninden biraz daha fazla olup derin ve geniş bir göğsü vardır. Akita yavru sahiplenmeye karar vermeden evvel ırkın karakter yapısını, eğitilebilirliğini ve ona sunulacak olan yaşam alanı ile kendi yaşam alanımızın örtüşmesinin araştırılması gerekmektedir. Şahsi tavsiyem akita yavru sıradan bir köpek cinsinden farklı bir yapıya sahip olduğunun göz ardı edilmemelidir. Her köpek ırkı gibi Akita ırkının da evrensel karakterinin yanında bireysel karakterinin de olduğunu göz önünde bulundurarak yaşantımıza yeni bir dost almaya karar verelim. Akita İnu

akita inu

Baş biçimli bir üçgen görüntüsü ile vücuttan ayrılır. Akita inu dudaklar siyah, dil ise pembedir. Kuyruğunu yukarıda ve kıvırarak taşır, kedi gibi perdeli ayaklara sahip ve onun kadar iyi yüzücüdür. Kalın ve ince olmak üzere iki kat ve yoğun tüylere sahiptir. Bu tüyler onu dış ortamdaki sıcak ve soğuktan aynı zamanda da ıslanmaktan korur tüy renkleri beyaz, kırmızı, açık kahve tonları, benekli veya çizgilidir, renk geçişleri kesin çizgilerle ayrılmamıştır.

Satılık akita inu yavruları

akita, yavru    akita yavru

akita    akita inu

Özellikleri

Akita inu yavru özellikleri, Köpek ırklarında Spitz tip dediğimiz en büyük Japon köpek türüdür. Ağırbaşlılığı, biçimli vücudu, güçlü ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan bir bakışta ayrılır. Akita yavrusu güçlü kaslara, büyük bir başa ve kısa bir çeneye sahiptir. Görüntü itibarıyla uzunluğu yüksekliğinden ve eninden biraz daha fazladır. Derin ve geniş bir göğsü vardır. Baş biçimli bir üçgen görüntüsü ile vücuttan ayrılır, burun siyahtır. Beyaz olanlarında kahverengi burun olabilmesine rağmen siyah tercih edilmektedir. Dudaklar siyah, dil ise pembe olup kuyruğunu yukarıda ve kıvırarak taşır. Kedi gibi perdeli ayaklara sahip ve onun kadar iyi yüzücüdür. Kalın ve ince olmak üzere iki kat ve yoğun tüylere sahiptir.

Sakin fakat bazen başına buyruktur. Ailesine karşı dikkatli ve sevecendir. Akıllı, cesur ve gözü pektir. Akita Yavrusu zor eğitim alabileceği için bu konuda sabırlı olunmalıdır. Akita Yavrusu birinci sınıf bir koruma köpeğidir. Japon anneler çocuklarını ve ailelerini rahatlıkla ona emanet etmektedirler. Arkadaşlık açısından son derece güvenilir olmalarına rağmen diğer köpek ve hayvanlara karşı tahammülsüzlerdir.

Kendi ailesindeki çocuklara toleranslı, daima iyidir ve diğer çocukların aileye karışmasına oyun oynamasına izin vermek istemez. Bu durumda şakalaş ılırsa ısırabilir, çocuklar sevecenliği bu köpekle öğrenebilir. Yemek konusunda bazen vahşileşebilmektedir. Fakat yavru iken verilecek eğitimle bunun önüne geçilebilir. İtaat eğitimi sırasında çabuk sıkılabilecekleri için bu konuda biraz ısrarcı olmak gereklidir. Akita her zaman ailesi ile birlikte olmak ister. İlginç bir ses tonu olmasına rağmen pek fazla havlamazlar.

Irk kökeni
Japonya'nın Honshu adasının Akita bölgesinden köken almaktadır. Yüzyıllar boyu değişmeden korunabilmiştir. Bugün Japonya nın saygıdeğer natürel abidesi gibi görülmektedir. İlk başlarda Japon imparatorunun koruma köpeği olarak kullanılmış, sonrasında dövüş, geyik ve ayı avı, kızak köpeği, polis ve askeri iş köpeği olarak kullanılmıştır.

Akita inu çok iyi bir av yeteneğine sahiptir. Hatta yoğun kar altında bile av yapabilmektedir. Su kuşlarını takip edip sudan çıkarma konusunda çok iyidir. Bu köpeğin küçük heykelcikleri sağlığın da sembolü sayılmaktadır. Hasta olanlara bir an önce sağlıklarına kavuşmaları amacıyla hediye olarak verilmekte ve gönderilmektedir. II. dünya savaşı sırasında ilk olarak Amerika'ya götürülmüş ve oradan bütün dünyaya yayılmıştır.

Akita inu Fiyatları

Satılık akita inu fiyatları, Amerikan Akita, Japon Akita ve Albino Akita sınıflarına göre değişiklik göstermekle birlikte, fiyatları 2000 TL. ile 5000 TL. arasında değişmekle birlikte bu asil ırkın alın bölgesinde oluşturduğu beyaz akıtma deseni de fiyatını olumlu yönde etkilemektedir. Akita inu ırkının fiyat skalasını etkileyen faktörler cinsiyetinin yanında kendi familyası içerisinde ayrıldığı farklılıklardır. Japon Akita inu ırkı ile Amerikan akita inu arasında fiyat farkı bulunmasının yanında, Amerikan ve Japon akita inu köpek ırkı ile Albino Akita inu olarak adlandırılan akita cinsi arasında da fiyat farklılıkları bulunmaktadır.
Amerikan Akita Özellikleri

Aralarında belli başlı farklar olmasına rağmen, Amerikan Akita ile Akita inu (İnu Japonca köpek anlamına gelir) arasında çok sayıda benzerlikler vardır. Bu benzerliklere ilk vereceğimiz örnek ise kökenleridir.

Kökenleri: Bu köpekler 1603 yılında Japonya’nın Akita prefektörlerin de (Japonya ülkesine mahsus birinci düzey idari bölümler) ilk kez ortaya çıktılar. O zamandan beri dövüş köpekleri olarak ve ayı avlarken avcıların yardımcıları olarak kullanıldılar. Neredeyse 300 yıl sonra, bu köpek cinsi, Alman Çoban Kurdu ya da İngiliz Mastifi gibi başka köpeklerle çiftleştirildiler ve bu da daha büyük bir köpek olan Amerikan Akita cinsi köpekleri ortaya çıkardı.

1910 yılında köpek dövüşleri yasaklandı ve bu köpek cinsi o kadar popüler oldu ki, 20 yıl içerisinde dokuz farklı tip Amerikan Akita meydana geldi.  Ayrıca, İkinci Dünya Savaşı sürecinde bu hayvanların derilerinin askeri kıyafet yapımında kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim. O zamanlar Amerikan Ordusu, Alman Çoban köpekleri dışında bütün köpekleri itlaf etme emri vermişti. Alman Çoban köpeklerinin harici tutulmasının sebebiyse kolluk kuvveti olarak kullanılmalarıydı.

Bu elbette ki Amerikan Akita ırkı için hiç de iyi olmamıştı. O zamanlar Akita ırkını Kongo go cinsi köpeklerle çiftleştirilerek elde edilmiş türleri çok meşhurdu. Bu tür Akita ırkı hem Mastiff hem de Alman Çoban Köpekleri’nin özelliklerinden biraz biraz almıştı. Bu şekilde, bu köpekler orduda kullanılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne götürüldü. Bu köpek, Amerika’da gelişmeye devam etti. Ayrıca köpekler çok akıllı ve çok yönlü hayvanlardı. Bu da onları ülkede çok rağbet gören bir köpek ırkı haline getirmiş oldu.

Standartları

Akita inu standartları

Kullanım Amacı: Refakat köpeği

FCI federasyonunun sınıflandırması: Akita inu Grup 5 (spitz ve primitif)

Akita inu tarihi: Japon köpekleri aslında küçük ve orta boyutlarda,büyük boyutlara ulaşmayan cinstendi.1603 yılından itibaren Japonya kuzeyindeki Akita bölgesinde varolan Matagi Akitaları(orta boy ayı avcısı köpekler) dövüş köpekleri olarak kullanılıyordu.1868 li yıllar sonrasında Matagiler tosa ve mastiff cinsi köpeklerle melezleştirildi.Bunun sonucunda ırkın ebatlarının büyümesiyle birlikte Spitz grubuna ait karakteristik özellikler kayboluyordu.

1908 de Japonya’da köpek dövüşleri yasaklanmış olmasına rağmen akitalar halen korunmuş ve geliştirilmiş değildi.Sonuç olarak,ülkedeki ırkını en iyi temsil eden dokuz üst düzey köpek seçilerek 1931 yılında ‘Milli Hazine’ ilan edildi.

II. Dünya savaşı sürecinde askeri giysiler elde edilmek amacıyla köpek kürkleri yaygın olarak kullanılmıştı.Devlet Alman çobanları dışındaki tüm köpeklere el koyma emri vermişti. Köpeklerini çok seven çoğu köpek meraklısı o dönemde köpeklerine el koyulmaması adına köpeklerini Alman çoban köpekleri ile melezlediler.İkinci dünya savaşı sonunda Akitalar sayıca çok azalmış,üç farklı,bağımsız tip olarak ortaya çıkmıştı.

1) Matagi akita ırkı

2) Dövüşçü akitalar

3) Shephard Akitalar.Bu durum ırk açısından ciddi bir karmaşa yaratmasına karşın ırkın uzmanlarının görüşleri matagilerin ırkın kökenini en fazla temsil ettiği yönündeydi.

Savaş sonrası saf ırkın restorasyonu sürecinde temel olarak 2 kan hattı üzerinde duruldu.Bunlardan biri Dewa hattının sembolü olan Kongo-go,daha çok Alman çoban,mastiff ve diğer batı ırklarının karakteristik özelliklerini taşıyordu.

Ancak,duyarlı akita fanları bu hattı doğru japon tipi olarak kabul etmediler.Bu amaç doğrultusunda restorasyon süreci adı verilen dönemde matagilerle melezlenen eski yabancı ırkları elimine etmek,ırktan arındırmak ve saf ırkı yaratmak adına çalışıldı.Eldeki en uygun hat isr Ichinoseki hattı idi.

Akita inu genel görünüm:

Büyük ırk sınıfında, sağlam yapılı, dengeli, seconder seks karakterleri belirgin, asil, nazik ve ağırbaşlıdır.

Karakter ve davranış:

Özgüveni yüksek,Sakin,sadık,ağırbaşlı, ve uysal bir doğaya sahiptir..

Akita inu kafa yapısı:

Kafatası vücuda orantılı orantılı ,Düz kırışık olmayan bir tek ve net bir olukla bölünmüş alnı mevcuttur.Stop belirgindir.

Akita yüz görünümü:

Burun: Geniş ve siyahtır. Sadece beyaz köpeklerde kabul edilen hafif ve dağınık pigment eksikliği olabilir, ancak siyah her zaman tercih edilir.

Ağız: Orta uzunlukta geniş tabanlı dengeli sivriliktedir.Burun köprüsü dümdüzdür.

Dişler: Makas diş ve güçlü ısırış olmalıdır.

Dudaklar: Sıkı olmalıdır.

Yanaklar: Yeterince gelişmiştir.

Gözler: Nispeten küçük,dış köşesi daha yukarıda hemen hemen bir üçgen şeklinde,koyu kahverengi renginde olmalıdır

Kulaklar: Nispeten küçük, kalın, üçgen, uçları hafifçe yuvarlatılmış, orta ölçüde ayrılmış, dik ve ileri doğru eğimli olmalıdır.

Akita inu kürk yapısı

Dış kat sert ve düz, yumuşak ve yoğun alt katman; tırnaklar ve yumru biraz daha uzun tüylerle kaplıdır; kuyruktaki tüyler vücudun geri kalan kısmından daha uzundur.

RENK: Kızıl, sesime (siyah uçlu kırmızı tüylü kıllar), brindle ve beyaz. Yukarıda belirtilen tüm renkler beyaz hariç «urajiro» taşımalıdır.

(Urajiro: ağız kenarlarında, yanaklarda, çene, boyun, göğüs, gövde ve kuyruğun alt kısmında ve bacakların iç kısmında beyazımsı bir tabakanın tanımlanmasıdır.)

 

Yarışmalarda elemeye neden olacak kusurlar:

1- Agresif veya aşırı utangaç köpekler

2- Fiziksel veya davranışsal anormallikleri açıkça gösteren köpekler diskalifiye edilir.

3- Düşük,kalkmamış kulaklar

4- Sarkık ,düşük kuyruk

5- Uzun tüylü köpekler

6- Yüzde siyah maske

7- Beyaz zemin (urajiro) üzerinde işaretler, benekler.

Ayrıntılı bilgiyi FCI sitesinde bulabilirsiniz.

İletişim

Akita Yavru Üretim Çiftliği

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

Alman Çoban Köpeği Facebook  köpek kulübü instagram   köpek kulübü twitter   köpek kulübü youtube