Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.
Alman Kurdu

Alman Kurdu Yavrusu Fiyatları

Alman kurdu yavrusu tanınma ve isimlendirilme açısından çok geniş yelpazeye sahip durumdadır. Ülkemizde bilinen isimleri Kurt, K9 köpeği, Alman Çoban gibi adlarıyla anılmakla birlikte, literatürde German Shepherd Dog şeklinde kayıtlıdır. Tarihin her döneminde ırkının insanoğlunun yaşam alanlarındaki her noktada birlikte olduğunu görmekteyiz.

Dünyada ve Ülkemizde en popüler köpek ırkı pozisyonundadır. Yarışmalara baktığımız zaman katılımın çok yüksek olduğunu görebiliriz. Hayalimizdeki düşük bel alman kurdu yavrusu diğer köpek ırklarına göre safkanlığını ve özelliklerini anlayabilmek için anatomik ve fiziki özellikleri bilgisine sahip olmak gerekir.

Doğduğu andan itibaren erişkin olduğu süre içerisinde kulaklarından, renk yapısına, fiziki yapılanmasına kadar hızlı değişim yaşamaktadır. Bu cinsi sahiplenirken yavrunun fiyatından önce, özelliklerini araştırmak en doğrusudur. Mümkün olduğunca yavrunun bebeklik döneminden gençlik ve yetişkin olma dönemine kadar olan fiziki değişimin ne şekilde seyrettiğini çok iyi öğrenmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde satıcının anlatımları yönünde hareket edip, ileride hayal kırıklığına uğramamız bazen kaçınılmaz olabilir.

Alman Kurdu Yavrusu

alman kurdu fiyatları alman kurdu yavrusu

Alman kurdu fiyatları

Alman kurdu yavrusu fiyatları, Ülkemizde 2.500.- TL - 12.000.- TL fiyat skalasında seyretmektedir. İnternet üzerinde satış yapan satıcılardan yavrularının şecereli olduğu ve bu nedenle fiyat bilgisinin yüksek olduğu telaffuz edilmektedir.

Alman kurdu fiyatları skalası pandemi dönemi öncesi ile sonrası arasında fiyat farklılığı yansıtmadığını düşünütorum. Ülkemizde özellikle evde beslenebilecek ufak köpek ırklarının fiyatları maalesefk, pandemi sürecinde %200 oranında talebe bağlı fiyat artışı yansıtmıştır.

Burada önemli olman temsil ettiği şecere kurumudur. Gün içerisinde defalarca "hocam köpeğiniz şecerelimi?" yönünde sorulardır. Şayet verilen şecere 70 TL gibi 150 TL gibi rakamlarla soy ağacı ibrazı istenmeden ve eşleşme izin protokolü uygulanmadan tanzim edilmiş şecere belgesinin benim nezdimde değeri bulunmamaktadır.

Alman kurdu fiyatları, Önce her sayfamda belirttiğim gibi tekrar yinelemek isterim ki, bu ırk doğumundan erişkin olacağı süreye kadar gerek anatomik olarak gerek karakteristik yapı açısından hızlı ve çok fazla değişim süreci sergilemektedir. Örnek olarak ayrıntılaşmak gerekirse  doğumunda siyah iken erişkin döneminde kızıl görünüme dönüşebilmektedir. Bu ırkı alırken satıcının anlatım inisiyatifinden çok bu ırkın gelişim sürecini iyi öğrenmemiz ve bilgimizle ileride hayal kırıklığı yaşamamak için K9 köpeği ırk standartları ve özellikleri konularını araştırdıktan sonra sahiplenmeye karar vermeliyiz.

Ülkemizde son 40 senedir son derece beğenilip talep görmektedir. Dünya ülkelerinde kamusal görevlerde (asker polis ve sosyal derneklerde) son derece başarılı işler yapmalarından dolayı talep her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde bilinen diğer ismi ile K9 popülaritesi diğer koruma köpeklerine göre daha yüksek pozisyondadır, K9 köpeği ırkı, diğer ırklara göre safkanlığını ve ırk özelliklerini anlayabilmek için anatomik ve fiziki özellikleri bilgisine sahip olunması gereken ırk olup, doğduğu andan itibaren erişkin olduğu döneme kadar süre içerisinde kulaklarından, renk yapısına, fiziki yapılanmasına kadar hızlı değişim yaşayan nadir ırktır.

K9 yavrusu alırken, alman kurdu fiyatları konusundan önce ırk özelliklerini araştırmak en doğrusu olacaktır. Alman kurdu yavrusu ırkının saflığını belirleyen temel özellikleri: kafa yapısı, stok yapısı, kafa maskesi, göz rengi, üst çizgisi, alt çizgisi, sara kısmı eğimi, ön ve arka ayak açıları gibi faktörler bu ırkın safkanlığını belirleyici özellikleridir.

Özellikleri

K9 köpeği özellikleri Gösterişli, dengeli ve güçlü köpektir. Ülkemizde, düşük bel, kızıl renkli olarak tarif edilir. Pas rengi, kahve rengiyle birlikte siyah ya da tamamen siyah olabilir. Burun her zaman siyahtır. Hafif fakat güçlü kemik yapısıyla sağlam, adaleli ve hafif dikdörtgen vücut yapısı vardır, başı vücuduyla orantılı olmalıdır. Hafif konveks alna sahiptir.

Güçlü makas ısırışı kapanan dişleri, vücutla birleşen yeri geniş ve uca doğru sivrileşen dik ve öne bakan kulakları vardır (Altı aydan küçük yavrularda hafif öne kıvrık olabilir) Gözler badem şeklinde, koyu renkli ve zeki ifadesidir. Tüylü kuyruğu neredeyse yere dek iner. Ön bacaklar ve omuzlar adaleli, baldırlar güçlü ve sağlamdır. Yuvarlak ayakları sert tabanlıdır. Uzun veya kısa tüylü olabilirler.

K9 köpeği bakımı beslenmesi

K9 köpeği yavrusu anne sütünden kesilmesini müteakip, gençlik dönemine dek olan sürede eklem destekli mamalarla beslenmesi son derece doğru olacağı kanaatindeyim. Erişkin olması durumunda, kuru mama ile beslemek yerine, tamamen doğal gıdalar verilmesi şahsi düşüncem çok daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

Alman kurdu yavrusu dikdörtgen ve arka ayaklara doğru bel çizgisinin yere düşmeye başlamasından dolayı, kalça çıkıklığı olarak adlandırılan eklem yeri problemi yaşama riski bulunmaktadır, özellikle 1,5 yaşına kadar veteriner hekimin tavsiye edeceği eklem destekli mama kullanılması isabetli beslenme yöntemi olacaktır. 1,5 yaşından itibaren doğal gıdalara geçilmesi faydalı olacağı düşüncesindeyim.

K9 köpeği tüylerinin dökülmesinin minimize edilmesi için her gün düzenli olarak taranması uygun olacaktır. Şayet tüyleri normalin fazlasında dökülmesi durumunda veteriner hekiminizin beslenme konusunda bilgi almanız sağlıklı olacaktır. Tüylerinin normalin üzerinde dökülmesi hastalık belirtisi de olabilir, o nedenle yine veteriner hekiminizin tavsiyelerine kulak verin.

Eğitimi

Alman Kurdu yavrusu eğitimi, bu zeki cinsin eğitimine anne sütünden kesilmesini müteakip, fiziki beyin gelişim sürecine göre başlanmalıdır. 2 aylık yavrunun dış öğretilere vereceği tepki, 6 aylık ve 1 yaşında olan genç köpeğin vereceği tepkiler ve öğrenme süreçleri tabii ki de farklılık gösterecektir. Eğitimde köpeğin genetik yapısının yanında karakteristik yapısının da göz önünde bulundurulmalıdır. 4. aydan itibaren basit itaat komutları öğretilebilir.

Özellikle K9 eğitiminde dikkat edilmesi gereken husus bu ırkın diğer ırklara nazaran farklı ve geniş maksatlı kullanımı söz konusudur. Öncelikle her zaman belirttiğim gibi, en iyi köpek eğitmeni,köpeğin kendi sahibidir. Bu konuyu çok defalar örnekleri ile blok yazımlarımda eğitim sayfalarımda bildirdim. Köpeğinizi sizden daha iyi kimse tanıyamaz. K9 gibi muhteşem köpek ırkının eğitim müfredatı kesinlikle farklı konsepte sahip olmalıdır.

Şöyle ki; öncelikle her köpeğin evrensel karakteristik yapısının yanında, her canlıya münhasır bireysel karakteri bulunmakta olup, başarılı bir eğitim uygulayabilmek için evrensel karakter özellikleriyle yaşam alanındaki bireysel karakter özellikleri ve eğitim müfredatı yoğrularak tatbik edilmelidir. Temel ve ileri itaat müfrede edilmesi noktasında, katiyen yiyecek ödül müfredatı uygulanmamalı, nedeni ise yiyecek ödülüne dayalı ödül proğramları köpeklerin ileri dönemlerinde yabancı insanların ellerinde bulunan gıdaları almak için onlara itaat etmek gereksinimi duymaların kaynaklanmaktadır.

Kökeni

Kökenini incelerken öncelikle, Wurtemberg, Thurginia ve Bavaria'dan uzun, kısa ve tel tüylü yöresel çoban köpeklerini toplayan Max von Stephanitz ve diğer üreticiler eğitilebilirliği yüksek, itaatkar ve güzel Alman çoban köpeğini yarattılar. Nisan 1899 yılında Max von Stephanitz, Horan adındaki köpek ilk defa Alman çoban köpeği şeklinde kayıt etti. 1915 yılına dek hem uzun hem de tel tüylü tipi yarışmalara sokuldu. Bu gün çoğu ülkede sadece kısa tüylü olanları yarışma amaçlı sergilenmektedir.

alman kurdu

İletişim

Alman Kurdu Üretim Satış Merkezi

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin

facebook  youtube  instagram

Ana Sayfa