Alman Kurdu

alman kurdu

Alman Kurdu Yavrusu Fiyatları Özellikleri

Alman Kurdu, en popüler köpek ırklarından biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Birçok insanın çekici bulduğu benzersiz bir görünüme sahiptirler ve onları iyi bir arkadaş yapan çok farklı kişilikleri vardır. Alman kurdu harika bir aile köpeği olup,  Zeki, sadık, koruyucu ve eğitilmesi kolaydır. Ayrıca boyutları nedeniyle harika bir bekçi köpeğidir.

Zekaları ve sadakatleri ile tanınan tanınırlar ve zorluklardan hoşlananlar için harika can dostları olabilirler. Oldukça zeki ve aynı zamanda çok sadık olan büyük boy bir köpek cinsidir. Aileler için çok iyi bir cinstir ve çocuklarla oynarken her zaman iyi vakit geçirirler.

Alman kurdu çok sevecen ve inanılmaz derecede zekiler. ABD, Avrupa ve Ülkemizde en popüler ırklardan biri olup, aynı zamanda askeri ve polis güçleri arasında en popüler köpek cinsidir. Bu kadar zeki olmalarının nedenlerinden biri, çeşitli işleri yapmak için eğitilebilmeleri ve eğitilmelerinin çok kolay olmasıdır!

Alman kurdu ırkı, bir insanın zekasına sahip güzel bir can dostu olup, güçlü aile bağlarına sahip olacak şekilde yetiştirilmiş ve evcil hayvan olarak harika bir seçim olacaktır.

alman kurdu fiyatları

Alman Kurdu Yavrusu

Alman kurdu yavrusu enerji ve kişilik doludur. Güçlü bir sadakat duygusu ve memnun etme arzusuyla doğan Alman çoban köpekleri mükemmel birer arkadaştır. Bir Alman kurdu yavrusu sahibi olarak, onu eğlendirmek için her zaman yeni yollar arıyorum. Alman kurdu yavrusu popüler bir köpek türüdür ve genellikle zekaları ve uyanıklıkları ile tanınırmakla birlikte, yaramaz olabilirler ve çoğu zaman başını belaya sokarlar, ancak aynı zamanda kucaklaşmaktan ve şefkat göstermekten çok mutlu olan çok sevecen can dostlarıdır. Uzun yıllar yanınızda olacak ve aileye büyük katkı sağlayacak çok sadık köpeklerdir.

alman kurdu yavru alman kurdu fiyatları

Hayatlarımıza dahil etmeye çalıştığımız yavru can dostlarımız eşya değildir. Ve O nun size, sizin O na bağlanma periyodundan sonra, yavru ırkının net özelliklerini yansıtmamasından kaynaklı terk etmeye çalışmanız ya da iade edip değiştirme talebinde bulunmanız, 27 yıllık meslek hayatıma ve tecrübelerime dayanarak ifade etme isterim ki, ötanazi uygulanması talebinde bulunun, O na daha az ızdırap ve acı verirsiniz. Netice olarak yavru sahiplenme fiyatları konusundan evvel erişkin sürecini tamamladıktan sonra safkan ırk olup olmayacağı konusunda net bilgilere sahip olmak suretiyle yola çıkın.

alman kurdu alman kurdu alman kurdu alman kurdu fiyatları alman kurdu fiyatları alman kurdu fiyatları alman kurdu yavru fiyat alman kurdu yavru fiyatları alman kurdu yavru alman kurdu yavru alman kurdu yavru alman kurdu yavru alman kurdu yavru

Alman Kurdu Fiyatları

Alman Kurdu fiyatları köpeğin şeceresine, cinsine ve yetiştiricisine göre büyük farklılıklar göstermektedir. Üretim çiftliklerinde Alman kurdu fiyatları büyük ölçüde değişiklik göstermekle birlikte ortalama 4000 liradan başlamaktadır.

alman kurdu fiyatları alman kurdu yavru fiyatları

Burada önemli olan yavru sahiplenme de detay, alman kurdu yavrusu fiyatları konusundan evvel temsil ettiği şecere kurumudur. Gün içerisinde defalarca "hocam K9 köpeğiniz şecerelimi?" yönünde sorulardır. Şayet verilen şecere fiyatları 70 TL - 150 TL rakamlar ile soy ağacı ibrazı istenmeden ve eşleşme izin protokolü uygulanmadan tanzim edilmiş şecere belgesinin benim nezdimde değeri bulunmamaktadır.

Ülkemizde olumlu özellikleri gereği son 40 senedir kurdu yavruları aynı özelliklere sahip köpek ırklarına göre beğenilip talep gören ırkların başında gelmektedir. Dünya ülkelerinde kamusal görevlerde (asker polis ve sosyal derneklerde) başarılı işler yapmalarından dolayı talep her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde bilinen diğer ismi K9 popülaritesi diğer koruma köpeklerine göre daha yüksek pozisyondadır, diğer ırklara göre safkanlığını anlayabilmek için anatomik ve fiziki özellikleri bilgisine sahip olunması gereken cinstir, doğduğu andan itibaren erişkin olduğu döneme süre içerisinde kulaklarından, renk yapısına, fiziki yapılanmasına hızlı değişim yaşayan köpek cinsidir.

Literatürde bilinen resmi ismi german shepherd dog yavru ırkı alırken, sahiplenme fiyatları hususundan evvel, alman kurdu yavru ırk özelliklerini araştırmak en doğrusu olacaktır. Yavru fiyatları konusundan evvel, safkanlığını belirleyen temel özellikleri, kafa yapısı, stok yapısı, kafa maskesi, göz rengi, üst çizgisi, alt çizgisi, sara kısmı eğimi, ön ve arka ayak açıları bu ırkın safkanlığını belirleyici faktörlerdir.

alman kurdu yavru fiyat alman kurdu fiyatları

Özellikleri

Alman kurdu yavru bakımı konusunda, anne sütünden kesilen ve gençlik dönemine yakın olan sürede eklem destekli mama kullanılarak beslenmesi yerinde olacaktır. Erişkin olması durumunda, kuru mama ile beslemek yerine, tamamen doğal gıdalar verilmesi şahsi düşüncem çok daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Dikdörtgen ve arka ayaklara doğru bel çizgisinin yere düşmeye başlamasından dolayı, kalça çıkıklığı olarak adlandırılan eklem yeri problemi yaşama riski bulunmaktadır, özellikle 1,5 yaşına yakın veteriner hekimin tavsiye edeceği eklem destekli mama kullanılması isabetli beslenme tarzı olacaktır. 1,5 yaşından itibaren doğal gıdalara geçilmesi faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Alman kurdu yavru ırkının eğitimine ırk özelliklerinden kaynaklı anne sütünden kesilmesini müteakip yavru döneminde, fiziki beyin gelişim sürecine göre başlanmalıdır. 2 aylık yavru cinsinin dış öğretilere vereceği tepki 6 aylık ve 1 yaşında olan genç köpeğin vereceği tepkiler ve öğrenme süreçleri tabii ki de farklılık gösterecektir. Eğitimde alman yavru köpeğinin genetik yapısının yanında karakteristik yapısının da göz önünde bulundurulmalıdır. 4. aydan itibaren basit itaat komutları öğretilebilir.

Şöyle ki; öncelikle her köpeğin evrensel ırk karakteristik yapısının yanında, her canlıya münhasır bireysel karakteri bulunmakta olup, başarılı eğitim uygulayabilmek için evrensel karakter özellikleri ve yaşam alanındaki bireysel karakter özellikleri eğitim müfredatında yoğrularak alman kurdu yavru ırkına tatbik edilmelidir.

Irk kökenini incelerken öncelikle, Wurtemberg, Thurginia ve Bavaria' dan uzun kıllı, kısa ve tel tüylü yöresel çoban köpeklerini toplayan Max von Stephanitz ve diğer üreticiler eğitilebilirliği yüksek, itaatkar ve güzel ırkı yarattılar. Nisan 1899'da Max von Stephanitz, Horan adındaki köpeği ilk olarak kayıt etti. Bu gün çoğu ülkede sadece kısa tüylü alman K9 cinsi yarışma amaçlı sergilenmektedir.

Genel Bilgiler

Zeki ve korkusuz yapısı ile bilinen genellikle iş ve koruma köpeği olarak da kullanılır. Kendinden emin ve sükunetli yapısıyla dikkat çeken bu köpek, asla düşmanca tavır sergilemez.Yavru Alman kurdu köpek ırkının ileride sağlıklı olabilmesi için iyi bakılması ve doğru beslenmesi gerekir. Bu köpekler, oldukça zekidir. Dünya genelinde en rağbet gören köpek cinsi arasında yer alır. Atletik, zeki ve güçlü yapısı ile doğru şekilde eğitildiği zaman iyi koruma ve iş köpeğine dönüşür. Küçük yavrunun sosyalleştirilmesi gerekir. Yanlış yetiştirilen yavru saldırgan olabilir. İyi yetiştirilmiş ve eğitim almış yavru K9, önemli işler başarır.

Karakter Özellikleri

Alman kurdu özellikleri; güçlü, korumacı, atletik, Zeki ve çevik yapıya sahiptir. Fiziksel olarak refleksleri gelişmiştir ve kendisine verilen görevi mükemmel şekilde yerine getirir. Bu köpeklerin birçoğu arama ve kurtarma ekiplerinde kullanılır. Bu köpekler, çocuklarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşır. Oldukça sevecen olan bu köpek, sahibi ile vakit geçirmekten mutlu olur. Veteriner hekiminizin tavsiyede bulunduğu kaliteli mama ve egzersizlere uygun diyet proğramı kullanılarak beslenmesi gerekir.

Fiziksel Özellikleri

Alman kurdu üç farklı tüy yapısı vardır. Bu köpeklerin uzun, kısa, dalgalı ve uzun, kalın, uzun yapılı tüyleri vardır. Uzun tüylü cinslerinde bazen diğer iki tüy katmanı bulunmayabilir. Prototipi koyu ten rengine sahip olan bu cinsin yüzünde siyah maske ve vücudunda siyah lekeler vardır.

Gri, siyah ve sarı olmak üzere üç rengin birleşimini üzerinde barındıran Alman kurdu da vardır. Polis ve itaat çalışmaları yaparken bundan büyük mutluluk duyar. Alman kurdu, küçük yaşta egzersize başlanırsa önemli eklem hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle büyümeden egzersizlere başlamamak gerekir. Polis köpeği olarak da bilinmesi ile beraber, koruma köpeği sınıfında da başarılı köpek cinsidir. Aynı zamanda avrupa ülkelerinde uyuşturucu arama, kaçakçılıkla mücadele, iz takip ve koruma köpeği olarakta kullanılmaktadır.

Alman Kurdu Irk Standartları

Duruş ve Hareket; alman kurdu ırkının tırıs tarzı yürüyüşü vardır. Yürüyüş tarzı diyagonal hareket şeklindedir yani zıt taraflardaki ön ayak ve arka ayak aynı anda hareket ederler. Kol ve bacaklar bu yüzden birbirlerinin boyut ve açı olarak tamamen aynı olmalıdır. Yani arka arkanın hareketi vücudun ortasına doğru geldikçe eşit derecede ileri uzanan ön kol sırt çizgisinde önemli değişiklik oluşturmaz. Arka kısmın açılarındaki en ufak artış hareketteki gücünün ve dayanıklılığın azalmasına neden olur. Yükseklikle uzunluğun doğru oranı, buna uyumlu bacak kemiği uzunlukları ile birleşince sanki yere yakın durumda kayıyormuş gibi bir hareketin ortaya çıkmasını sağlar. Hafif kaldırılmış kuyruk ve hafifçe öne uzatılmış kafa, hareket esnasında hayvanın kulak arkasından kuyruk ucuna kadar çok düzgün hatlı kıvrımla hareket etmesini sağlar.

Mizaç, Karakter; çelik gibi sinirler, tetikte olmak, özgüven, eğitilebilirlik, dikkat, sadakat ve bozulmayan ahlakı safkan alman kurdu cinsinin belirgin karakter özellikleridir. Bu özellikleri, bekçilik, arkadaşlık, koruma ve sürü gütme özelliklerinin yanında, onu genelde üstün görev köpeği yapar. Tırıs koşuyla uyuşan Üstün koku alma yetenekleri, vücudunu zorlamadan ve burnu yere yakın olarak sessiz ve kesin iz takibi yapabilmesini mümkün kılar.

Kafa yapısı özellikleri; vücudu ile orantılı ve kabalıktan uzaktır. Genel görünüş olarak kulaklarının arası oldukça geniştir. Önden bakıldığında alın hafifçe tümsektir. Kırışıklık olmamalı veya çok hafif olmalıdır. Yanak oluşumu yandan tatlı kavisle yuvarlanmalı, ama asla öne sarkmamalıdır. Üstten bakıldığında kafatası, keskin ve ani açı yapmak yerine, kulaklardan burun ucuna doğru kademeli ve düz şekilde gittikçe incelir, Kafatası genişliği kafatasının kafatası uzunluğuna yakın oranda olmalıdır. Erkeklerin kafası dişilerinkinden daha iridir. Ağız güçlüdür; dudaklar sıkı ve serttir, sıkıca kapanır. Ağız-burun kemiği düzdür ve alın düzlemine neredeyse paralel uzanır.

Diş yapısı özellikleri; sağlıklı, güçlü ve eksiksiz olmalıdır (üstte 20, altta 22 toplam 42 diş). Alman Çoban Köpeğinin makas ısırışı vardır. Yani, kesici dişler karşılıklı olarak makas gibi karşılamalıdır, alt kesici dişlerin dış yüzü, üst kesici dişlerin iç yüzüne karşılık gelecek şekilde kapanmalıdır. Alttan, üstten ısırışlar kusurluysa, dişler arasında büyük açıklıklar var demektir. Diş köklerinin derin olması için çenelerin güçlü bir şekilde gelişmiş olması gerekir.

Kulak yapısı; alman kurdu yavru sürecinde özellikle 5. ayına kadar olan sürede yavrunun kulakları alışıılmışın dıında yatık olup, 5. aydan itibaren orta boyda, tabanda geniş ve yüksektir. Belli bir noktaya kadar sivrilirler öne dönüktürler ve dik dururlar (uçları birbirine yönelmemelidir). Kesik, kırık ve eğimli kulaklar istenmez. Birbirine doğru çekilen kulaklar genel görünümü bozar. Yavruların ve genç köpeklerin kulakları, altı aylıktan 1 yaşına kadar süren diş çıkarma döneminde, bazen düşük olabilir ya da karşılıklı olarak çekilebilir. Köpeklerin çoğu hareket halindeyken ve dinlenirken kulaklarını geri çekerler. Bu kusur değildir.

Göz yapısı; orta boy, badem şeklindedir, kısmen çarpık olabilir ama sarkık olmamalıdır. Göz rengi kürk rengiyle harmanlanmış olmalıdır. Mümkün olduğunca koyu renkli olmalıdır. Canlı, zeki ve özgüvenli ifadeye sahip olmalıdır.

Boyun yapısı; güçlü, gelişmiş kaslara sahip olmalı boğaz derisinde sarkma (gerdan) olmamalıdır. Boyun, yataya yaklaşık 45 derece açıyla taşınmalıdır. Tırıs giderken daha yüksek ya da heyecanlandığında daha alçak tutulabilir.

Vücut yapısının özellikleri; uzunluğu, iki kürek kemiğinin sarasındaki yükseklikten fazla olmalıdır. İki kürek kemiği arasındaki yüksekliğin yaklaşık % 110 ila 117’si kadar olmalıdır. Kısa, köşeli ya da uzun vücut istenilen özellik değildir. Göğüs derin olmalı (iki kürek kemiği arasındaki yüksekliğin yaklaşık %45 – 48’i) ama fazla geniş olmamalıdır.

Göğüs altı mümkün olduğunca fazla ve belirgin olmalıdır. Kaburgalar iyi biçimlenmiş ve uzun olmalı, yuvarlak ya da çok yassı olmamalıdır. Dirseklerle aynı hizada olan göğüs kemiğine erişmelidir. Doğru biçimli göğüs kafesi, köpek tırıs giderken dirseklere hareket serbestiliği sağlar. Çok yuvarlak göğüs kafesi dirseklerin hareketini engeller ve onların dışa dönmesine neden olur. Çok düz göğüs kafesi dirsekleri birbirine doğru çeker. Göğüs kafesi geriye doğru sırt uzunluğundan daha fazla genişler. Karın, hafifçe katlıdır. Sırt, düz ve güçlü bir şekilde gelişmiştir iki kürek kemiğiyle krup arasında çok uzun değildir. Omuzun üst noktası yüksek olmalı önden arkaya doğru hafifçe eğimli olmalıdır, üst hat çizgisini bozmadan arkaya doğru hafifçe kaybolurken belirgin olmalıdır. Sırtı geniş, güçlü ve kaslı olmalıdır. Krup (sağrı) uzun ve hafif açılı olmalıdır (yaklaşık 23 derece). İleum ve sakrum (kuyruk sokumu) sağrının ana kemikleridir.

Kuyruk yapısı özellikleri; çalı gibi sert ve gür tüylü kuyruğu en azından topuk eklemine kadar uzanmalıdır. Bazen kuyruk ucunda bir tarafa doğru kanca oluşturur; bu istenmeyen durumdur. Köpek dinlenirken kuyruk hafifçe aşağı doğru kıvrılır, hareket halindeyken kuyruk daha da kıvrılır ve yukarı kalkar. Kuyruk dikeyi geçer şekilde kaldırılmamalıdır. Kuyruk, düz veya sırt üzerine kıvrılmış olarak durmamalıdır. Kesik kuyruk kabul edilemez. Ön bacaklar Kürek kemiği uzun ve hafif eğimli (45 derece) yerleşimde olmalı ve ve vücuda göre düz durmalıdır. Üst kol kürek kemiğine yaklaşık dik şekilde açıyla bağlanır. Üst kol da omuz gibi güçlü ve güçlü ve adaleli olmalıdır. Ön kol her yönden dik görünmelidir. Ön kol ve üst kol kemikleri yuvarlaktan ziyade oval şekil olmalıdır. Bilekler sıkı ama çok dik ya da çok yatık olmamalıdır (yaklaşık 20 derece). Dirsekler içe veya dışa dönük olmamalıdır. Ayak kemiklerinin uzunluğu göğüs derinliğinden fazla olmalıdır (yaklaşık %55’i).

Arka bacakların durumu; arka ayak butları geniş ve adalelidir. Üst uyluk kemiği, yanlardan bakıldığında, daha uzunca olan alt uyluk kemiğine yaklaşık 120 derecelik açıyla bağlanır. Duruş açısı ön kol duruş açısına bağlıdır. Diz eklemi güçlü ve sıkıdır. Güçlü diz alt uylukla sıkı durumda birleşir. Arka bölümün tamamı, gövdeyi ileri doğru hareket halinde zorlanmadan taşıyabilmek için güçlü ve adaleli olmalıdır.

Ayak yapısı; nispeten yuvarlak, kısa, sıkı biçimlenmiş ve kemerlidir. Taban yastıkları serttir ama çatlaklı veya pürüzlü değildir. Tırnaklar kısa, güçlü ve koyu renklidir. Bazen arka ayaklarda mahmuz oluşabilir; bu durumda, bu tırnaklar doğumdan sonraki birkaç gün içinde sökülmelidir.

Renk skalası özellikleri; renk, üzerinde kahverengi ve tabadan açık griye kaçan renkte lekeler olan siyah olmalıdır. Siyah samur (gri veya açık kahverengi zemin üzerinde açık renkli lekeler olan siyah kürk), siyah, düz gri veya açık kahverengi lekeler de olabilir. Ön göğüste küçük beyaz lekeler veya bacak içlerinde açık renk istenmeyen bir durum olmasına rağmen izin verilen bir durumdur. Burun kürk renklerinin hepsiyle birlikte siyah olmalıdır. Bir yavrunun nihai rengi, dış kürkü tamamen geliştiğinde belli olur.

Kürk yapısının özellikleri;

a) Orta düz kürklü alman kurdu dış kürk olabildiğince sık olmalıdır. Kıllar düz, kaba ve vücuda yatay olmalıdır. Kürk kafada, kulaklarda, bacakların ön tarafında, ayaklarda ve parmaklarda kısa ancak boyunda uzun ve sıktır. Tüyler ön ve arka bacaklarda, bileklerde ve diz ekleminde daha uzundur, butlarda hafifçe daha yoğundur. Tüy uzunluğu değişken olup, çok kısa veya güdük tüylü kürk, bir kusurdur.

b) Uzun düz kürklü Alman kurdu tüyler daha uzundur, her zaman düz değildir ve hepsinin dışında vücuda yakın değildirler. Kürk nispeten iç tarafta ve kulakların arkasında, ön kolun arka tarafında, ve genellikle de sırt bölgesinde daha uzundur. Kulaklarda biraz perçem ve dirseklerden bileklere tüylenme görülür. Butlardaki tüyler uzun ve sıktır, Kuyruk gür tüylü olup altı tarafına doğru hafifçe tüylüdür. Uzun düz kürk, orta düz kürk kadar rüzgâr ve yağmur geçirmez olmadığından istenilen bir özellik değildir ancak yeterli bir alt kürk olması koşuluyla, ülkedeki yetiştirme yönetmeliğinin izin vermesi halinde üretim için kabul edilebilir. Uzun, düz kürklü Alman Çoban Köpeğinde dar bir göğüs, dar ve üstten gergin bir ağız burun yapısı sık rastlanılan özelliklerdir.

c) Uzun kürklü Alman Kurdu Kürkü uzun düz kürke göre daha uzundur. Genellikle çok yumuşak ve geriye doğru ayrışma özelliği gösterir. Alt kürk, sırt bölgesindedir veya hiç yoktur. Yağmur ve rüzgâr geçirimsizliği oldukça zayıf olduğundan, uzun kürk, istenilen bir özellik değildir.

Alman kurdu ırkının kusurları; çalışma çeşitliliğini, dayanıklılığı ve çalışma yetkinliğini bozan her şey, özellikle cinsiyet özelliklerinin sergilenmemesi ve ilgisizlik, zayıf sinirler veya aşırı heyecan, utangaçlık, cansızlık veya göreve karşı isteksizlik gibi alman kurdu ırkına uymayan mizaç, monorşid, kriptorşid ve testislerin küçük olması; yumuşak ve iradesiz bünye ve güçsüzlük; soluk pigment, mavilik, albinoluk (pembe burun gibi tam pigmentasyon eksikliği) ve beyazlıklar (siyah burun yanında saf beyazlık); standartlarından uzun veya kısa olmak, güdük kalmak; aşırı ağır ön göğüslü yüksek bacaklı köpekler; orantısızca kısa, fazla ince veya kalın gövde; yumuşak sırt, bacakların çok dik yerleşimi ile erişimi ve yürüyüş sağlamlığını engelleyen her şey; kısa veya fazla uzun kürk; sarkık kulaklar, kulakların sürekli olarak kusurlu taşınması veya kesik kulaklar veya yuvarlak, kıvrık kürk veya genel kusurlu kuyruk; bodur kuyruk (güdük) veya normal kısa kuyruk kusur olarak görülür.

Yukarıda belirttiğim standartlar FCI ülkeleri ve kulüplerince onaylanmış ve yürürlüğe konulmuştur. Irkın litaratürde ismi alman çoban köpeği olarak geçmekte olup menşei Almanya’dır.

İletişim

Alman Kurdu üretim çiftliği

Bursa

05323438041

Tayfun Hoca

facebook alman kurdu instagram alman kurdu k9 yavru fiyatları youtube köpek kulübü kanalı twitter bursa köpek çiftliği