Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Border Collie

border collie

Border collie fiyatları yavru özellikleri

Border Collie yavru sahiplenmekte en önemli etkenlerin başında bu ırkın çok zeki ve çalışmayı çok seviyor olması gerçeğidir. Literatürde Dünyanın En Zeki köpeği olarak geçmektedir. Aynı zamanda bir çoban köpeği olmasının yanında son derecede iyi aile köpeği kategorisindedir. Bu zeki ırkın hareketli olmasının yanında itaatkâr ve akıllı olmasının doğru bir eğitimle son derece olumlu yansıması olacaktır. Keyifli, İyi huylu ve sosyal olması son derece popülaritesi yüksek bir ırktır. Spor yapmayı seviyorsanız sizin için son derece uygun bir partner olacaktır.

Border Collie yavru anatomik yapısından dolayı diğer ırkların yapamadığı amuda kalkmak, iki ayağı üzerinde yürümek gibi hareketleri son derece rahatlıkla öğretebilirsiniz. Bu zeki ırkı yavrusunu seçerken, cana yakın ve sosyal olmasına dikkat etmeliyiz. Son derece aktif bir ırk olmasından dolayı hareket etmeyi seviyorsanız sizin için son derece ideal bir ırk konumundadır. Bu zeki ırk sahibi olan insanlar içerisinde yapılan araştırmada, birçok insandan daha zeki olduklarını söylemektedirler. Netice olarak farklı ve çok özel bir ırk arıyorsanız sizin için son derece uygun olduğunu düşünüyorum.

Border Collie Fiyatları

Border collie fiyatları, yavruluk dönemi ve şecere durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte border collie fiyat skalası 4.000 TL 9.000 TL arasında değişmektedir. Border Collie fiyat skalasının değişkenlik göstermesindeki en önemli etken bu ırkın şecere durumu ve fiziki albenisi ile doğru orantılı olmasıdır.

Border collie fiyatları Pandemi öncesine göre %50 oranında artış göstermiş fiyatları 6.000 - 10.000 TL arasında yükselmiştir. Fiyat artışını etkileyen önemli iki neden, komşu ülkelerin sınırlarını kapatmasından dolayı yurt dışından gelmemesi ikinci ve önemli neden kısıtlamalardan kaynaklı evcil dostlara talebin fazla olmasıdır.

Border Collie Yavruları

border collie border collie yavru

Border Collie yavru sahiplenmek ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Özellikleri

Eğitimlerine yavru döneminde başlanması durumunda olumlu cevap vermekle birlikte itaat, ihtisas, agility ve frizdi gibi yarışmalarda büyük başarı elde ederler. Övgüye karşı oldukça duyarlı ve eğitilebilir seviyesi oldukça yüksek olup, yüksek enerji düzeyine sahiptir. Yeterli egzersiz ve çalışma imkânı sağlandığında diğer hayvan ve çocuklarla iyi geçinir. Çekingenliğini engellemek için yavru iken iyi sosyalleştirilmesi gerekir.

Gerçekten mutlu olabilmesi için yoğun eğitim programı, bol ilgi ve gerçek göreve ihtiyacı vardır. Pet yarışmalarına katılacaklar için biçilmiş kaftandır. Koyun güden çiftçiler için de mükemmel çoban köpeği olup fiyatları açısından da bu özelliklere en uygun olandır.

Yaşam ortamı Apartman hayatına uygun olduğunu düşünmüyorum, lakin günümüz ülkesinde şehirleşmenin ve toplu yaşamın bu kadar yoğun olduğunu da düşünürsek sanırım bu cinsi beslemek için yaşam standartlarımızdan fedakarlıkta bulunmamız gerekecektir. Ev içinde oldukça hareketlidir. Ancak büyük bahçede mutlu olabilecek cinstir. Tüm gün arka bahçede bağlı bırakılması da bu zekâ küpü için uygun olmayan davranıştır.

Genel Bilgiler

Yapılan araştırmalarda ve istatistiklerde hep en zeki köpek olarak üst sıraya yerleşmiştir. Dünyanın en zeki köpek ırkı olarak geçmektedir. Özellikle yarışmalarda çok tercih edilirler. Orta büyüklükte bir köpek ırkı olup, boyları 40-55 cm arası kiloları ise 15-20 kg arasında değişmektedir. Oval gözleri vardır ve burnu siyahtır. Kafası belirgin ve alnı oldukça geniştir. Burnu uca doğru sivrilir ve burnu siyahtır. Kulaklar genelde yarı dik olurlar ancak tam dik veya tam olarak sarkık da olabilir. İki bir Border Collie vardır. Birisinin tüyleri uzun, birisininki ise kısadır. Uzun tüylü ırkı daha sık rastlanılmaktadır. Tıraş olmayı sevmezler ve buna pek gerekte yoktur. 2-3 ayda bir yıkanmalıdır bunun dışında gerekmedikçe yıkanırsa tüyleri çok dökülür.

Ayrıca normalde orta derecede tüy döken bir ırktır ve genelde sadece mevsimsel geçişlerde tüy dökerler. Kuru şampuan bu ırkta pek tercih edilmez çünkü çok hassas olduklarından çeşitli alerjiler görülebilir. Aynı şekilde bu ırk dış parazitlere karşı çok duyarlı olduğundan bakımına dikkat edilmelidir ve kene, uyuz gibi problemlerde tüm köpekler için kullanılan ilaçlar kullanılmayabilir. Bunun için veterinere gidilmelidir. Tüy renkleri ise genellikle beyazın üzerine; siyah, kahverengi ve gri gibi renklerdir.  

Ana vatanı İngiltere olan bu zeki ırk İsveç ve İskoç çoban köpeklerinin Spaniel ırkı birleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Asıl görevi koyun ve büyükbaş hayvan gütmek olan bu köpek her tür sürüyü kolayca toplayabilir. Bu özellik tamamen genlerine işlemiştir. İnsanların bile dağınık halde durmasını istemez, her şeyin bir arada durmasını ister. Ailesindeki insanları bile bir araya toplamaya çalışırlar. Ayrıca bu özellik genlerine işlediğinden bu işi hiç yapmamış olmayan bir

Border Collie bile dağınık bir sürüyü toplama ihtiyacı duyar. Ayrıca bu köpeklerin derin bakışlarıyla inekleri yoran ve neredeyse hipnotize eden bakışlara sahip olduğu söylenmektedir. Çok zekidirler ve eğitimleri çok kolaydır. Tam anlamıyla bir iş köpeğidir. Her tür eğitimi kolayca alır ve çok itaatkardır. Bir komut verildiğinde tamamen onu yapmaya odaklanır. Çok oyuncu ve enerjiktir. Koşmayı çok severler. Ayrıca bu bitmez tükenmez enerjileri yarışmalarda onları büyük başarılara götürmektedir. Çeviklik çalışmaları, engelli koşular için bu köpekler tam anlamıyla biçilmiş kaftan. Bu köpekler sürü köpeği olduğundan koruma güdüleri de oldukça güçlüdür. Gelen yabancılara genellikle havlasalar da ısırma eğilimleri vardır. Isırabilirler. Aynı şekilde çocuklara karşı genellikle seven olsa da ısırabilirler. Köpeklerle ise genellikle iyi anlaşırlar ama kedi gibi küçük hayvanları pek sevmezler.

Evde bakılabilir ama çok fazla yalnız bırakılırsa eşyaları parçalayabilir. Çok oyuncu olduklarından sıkıldıklarında bunu gidermeye elbette çalışacaklardır. Bu yüzden çok fazla zamanı olmayan kişilerin sahiplenmesi pek uygun olmaz. Evde bakılabilir ancak büyük bir bahçeye de ihtiyaç vardır. Çünkü çok sık egzersize ihtiyaç duyarlar. Övülmeyi ve sevilmeyi severler. Ayrıca sevgiye çok duyarlıdırlar. Her alanda çok sık görülen bir köpektir. Arama köpeği olarak, polis köpeği olarak, bomba köpeği olarak, narkotik köpeği olarak ve çoban köpeği olarak sıklıkla rastlanmaktadır. Kısacası eğitim aldığı her alanda çok başarılı olabilir.

Netice olarak Border Collie yavru köpek ırkı dünyanın en zeki köpek ırkı olmasının yanında itaat ve komut eğitimlerine verdiği tepki açısından son derece mükemmel bir köpek ırkıdır. Border Collie yavru ırkı yaşamanız durumunda aklı ve mantığı noktasında inanamayacağınız bir yapıya sahip olduğunu belirtmek isterim.

İletişim

Border Collie üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin

facebook

instagram

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

Ana Sayfa