Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Border Collie

border collie yavru

Border collie fiyatları yavru özellikleri

Dünyanın en zeki köpek ırkı

Border Collie yavru sahiplenmek te en önemli etkenlerin başında bu ırkın çok zeki ve çalışmayı çok seviyor olması gerçeğidir. Literatürde Dünyanın En Zeki köpeği olarak geçmektedir. Aynı zamanda bir çoban köpeği olmasının yanında son derecede iyi aile köpeği kategorisindedir. Bu zeki ırkın hareketli olmasının yanında itaatkar ve akıllı olmasının doğru bir eğitimle son derece olumlu yansıması olacaktır. Keyifli, İyi huylu ve sosyal olması son derece popülaritesi yüksek bir ırktır.

Spor yapmayı seviyorsanız sizin için son derece uygun bir partner olacaktır. Border Collie yavruanatomik yapısından dolayı diğer ırkların yapamadığı amuda kalkmak, iki ayağı üzerinde yürümek gibi hareketleri son derece rahatlıkla öğretebilirsiniz. Bu zeki ırkı yavrusunu seçerken, cana yakın ve sosyal olmasına dikkat etmeliyiz. Son derece aktif bir ırk olmasından dolayı hareket etmeyi seviyorsanız sizin için son derece ideal bir ırk konumundadır.

Bu zeki ırk sahibi olan insanlar içerisinde yapılan araştırmada, bir çok insandan daha zeki olduklarını söylemektedirler. Netice olarak farklı ve çok özel bir ırk arıyorsanız sizin için son derece uygun olduğunu düşünüyorum.

,border collie yavruları

Border Collie Yavruları

border collie border collie

border collie border collie yavrusu

border collie fiyatları

Border collie fiyatları, yavruluk dönemi ve şecere durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte border collie fiyat skalası 4.000 TL ile 9.000 TL arasında değişmektedir. Border Collie fiyat skalasının değişkenlik göstermesindeki en önemli etken bu ırkın şecere durumu ve fiziki albenisi ile doğru orantılı olmasıdır.

Border collie yavru sahiplenme fiyatları Pandemi öncesine % 50 oranında artış göstermiştir. Fiyat artışını etkileyen önemli iki nedenden bir tanesi komşu ülkelerin sınırlarını kapatmasından dolayı yurt dışından bu tür köpek ırklarının gelmemesi ikinci ve önemli neden kısıtlamalardan dolayı evcil dostlara talebin fazla olmasıdır.

Özellikleri

Border Collie Yavru: Dünyanın en zeki köpek ırkı konumunda olan bu ırk son derece zeki ve eğitime cevap vermektedir. İtaat eğitimi, agility ve frizbi gibi yarışmalarda büyük başarı elde eder. Övgüye karşı oldukça duyarlı ve eğitilebilirliği oldukça yüksek köpek olup, yüksek enerji düzeyine sahiptir. Yeterli egzersiz ve çalışma imkanı sağlandığında diğer hayvanlar, köpekler ve çocuklarla iyi geçinir. Çekingenliğini engellemek için yavru iken çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Gerçekten mutlu olabilmesi için yoğun bir eğitim programı, bol ilgi ve gerçek bir göreve ihtiyacı vardır. Köpeklerle ilgili yarışmalara katılacak biri için biçilmiş kaftandır. Koyun güden çiftçiler için de mükemmel bir çoban köpeğidir.
Yaşam ortamı
Apartman hayatına çok ta uygun olduğunu düşünmüyorum, lākin günümüz ülkesinde şehirleşmenin ve toplu yaşamın bu kadar yoğun olduğunu da düşünürsek sanırım bir miktar bu ırkı beslemek için yaşam standartlarımızdan fedakarlıkta bulunmamız gerekecektir. Ev içinde oldukça hareketlidir. Ancak büyük bir bahçede mutlu olabilir. Tüm gün arka bahçede bağlı bırakılması da bu zeka küpü ırk için uygun olmayan bir davranıştır.

border collie fiyatları

Genel Bilgiler
Yapılan araştırmalarda ve istatistiklerde hep en zeki köpek olarak üst sıraya yerleşmiştir. Dünyanın en zeki köpek ırkı olarak geçmektedir. Özellikle yarışmalarda çok tercih edilirler. Orta büyüklükte bir köpek ırkı olup, boyları 40-55 cm arası kiloları ise 15-20 kg arasında değişmektedir. Oval gözleri vardır ve burnu siyahtır. Kafası belirgin ve alnı oldukça geniştir. Burnu uca doğru sivrilir ve burnu siyahtır. Kulaklar genelde yarı dik olurlar ancak tam dik ve ya tam olarak sarkık da olabilir.

İki bir Border Collie vardır. Birisinin tüyleri uzun, birisinin ki ise kısadır. Uzun tüylü ırkı daha sık rastlanılmaktadır. Tıraş olmayı sevmezler ve buna pek gerekte yoktur. 2-3 ayda bir yıkanmalıdır bunun dışında gerekmedikçe yıkanırsa tüyleri çok dökülür. Ayrıca normalde orta derecede tüy döken bir ırktır ve genelde sadece mevsimsel geçişlerde tüy dökerler. Kuru şampuan bu ırkta pek tercih edilmez çünkü çok hassas olduklarından çeşitli alerjiler görülebilir. Aynı şekilde bu ırk dış parazitlere karşı çok duyarlı olduğundan bakımına dikkat edilmelidir ve kene, uyuz gibi problemlerde tüm köpekler için kullanılan ilaçlar kullanılmayabilir. Bunun için veterinere gidilmelidir. Tüy renkleri ise genellikle beyazın üzerine; siyah, kahverengi ve gri gibi renklerdir.
Ana vatanı İngiltere olan bu zeki ırk İsveç ve İskoç çoban köpeklerinin Spaniel ırkı birleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Asıl görevi koyun ve büyükbaş hayvan gütmek olan bu köpek her tür sürüyü kolayca toplayabilir. Bu özellik tamamen genlerine işlemiştir. İnsanların bile dağınık halde durmasını istemez, her şeyin bir arada durmasını ister. Ailesindeki insanları bile bir araya toplamaya çalışırlar. Border Collie bile dağınık bir sürüyü toplama ihtiyacı duyar. Ayrıca bu köpeklerin derin bakışlarıyla inekleri yoran ve neredeyse hipnotize eden bakışlara sahip olduğu söylenmektedir.Çok zekidirler ve eğitimleri çok kolaydır. Tam anlamıyla bir iş köpeğidir. Her tür eğitimi kolayca alır ve çok itaatkardır. Bir komut verildiğinde tamamen onu yapmaya odaklanır. Çok oyuncu ve enerjiktir. Koşmayı çok severler. Ayrıca bu bitmez tükenmez enerjileri yarışmalarda onları büyük başarılara götürmektedir. Çeviklik çalışmaları, engelli koşular için bu köpekler tam anlamıyla biçilmiş kaftan. Bu köpekler sürü köpeği olduğundan koruma güdüleri de oldukça güçlüdür. Gelen yabancılara genellikle havlasalar da ısırma eğilimleri vardır. Isırabilirler.Aynı şekilde çocuklara karşı genellikle seven olsa da ısırabilirler. Köpeklerle ise genellikle iyi anlaşırlar ama kedi gibi küçük hayvanları pek sevmezler.

Evde bakılabilir ama çok fazla yalnız bırakılırsa eşyaları parçalayabilir. Çok oyuncu olduklarından sıkıldıklarında bunu gidermeye elbette çalışacaklardır. Bu yüzden çok fazla zamanı olmayan kişilerin sahiplenmesi pek uygun olmaz. Evde bakılabilir ancak büyük bir bahçeye de ihtiyaç vardır. Çünkü çok sık egzersize ihtiyaç duyarlar. Övülmeyi ve sevilmeyi severler. Ayrıca sevgiye çok duyarlıdırlar. Her alanda çok sık görülen bir köpektir. Arama köpeği olarak, polis köpeği olarak, bomba köpeği olarak, narkotik köpeği olarak ve çoban köpeği olarak sıklıkla rastlanmaktadır. Kısacası eğitim aldığı her alanda çok başarılı olabilir.

Netice olarak Border Collie köpek ırkı dünyanın en zeki köpek ırkı olmasının yanında itaat ve komut eğitimlerine verdiği tepki açısından son derece mükemmel bir köpek ırkıdır. Border Collie köpek ırkı yaşamanız durumunda aklı ve mantığı noktasında inanamayacağınız bir yapıya sahip olduğunu belirtmek isterim.

İletişim

Border Collie üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook instagram

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

Ana Sayfa