Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Border Collie

border collie

Border collie fiyatları yavru özellikleri

Border Collie yavru sahiplenmek te en önemli etkenlerin başında bu ırkın akıllı ve çalışmayı seviyor olması gerçeğidir. Literatürde dünyanın en çok bilmiş ırkı şeklinde de tabir edilmektedir. Aynı zamanda çoban köpeği olmasının yanında iyi aile köpeği kategorisindedir. Bu ırkın hareketli olmasının yanında itaatkar ve akıllı olmasının doğru eğitimle olumlu yansıması olacaktır. Keyifli, İyi huylu ve sosyal olması nedeniyle popülaritesi yüksek ırktır.

Spor yapmayı seviyorsanız sizin için uygun partner olacaktır. Border Collie yavru anatomik yapısından dolayı diğer ırkların yapamadığı amuda kalkmak, iki ayağı üzerinde yürümek gibi hareketleri rahatlıkla öğretebilirsiniz. Border Collie yavrusunu seçerken, cana yakın ve sosyal olmasına dikkat etmeliyiz. Aktif ırk olmasından dolayı hareket etmeyi seviyorsanız sizin için ideal ırk konumundadır.

Netice olarak farklı ve özel ırk arıyorsanız sizin için mükemmel seçim olacağını düşünüyorum.

border collie fiyatları

Border collie fiyatları, yavruluk dönemi ve şecere durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte border collie fiyat skalası 4.000 TL - 9.000 TL arasında değişmektedir. Border Collie fiyat skalasının değişkenlik göstermesindeki en önemli etken bu ırkın şecere durumu ve fiziki albenisi ile doğru orantılı olmasıdır.

Border collie fiyatları Pandemi öncesine göre %200 oranında artış göstermiş fiyatları 10.000 TL - 20.000 TL arasında yükselmiştir. Fiyat artışını etkileyen önemli iki neden, komşu ülkelerin sınırlarını kapatmasından dolayı yurt dışından gelmemesi ikinci ve önemli neden kısıtlamalardan kaynaklı evcil dostlara talebin fazla olmasıdır.

Border Collie Yavruları

border collie border collie yavru

Özellikleri

Eğitimlerine yavruluk dönemlerinde eğitimine başlanması durumlarında olumlu cevap vermekle birlikte itaat, ihtisas, agility ve frizbi gibi yarışmalarda büyük başarı elde ederler. Övgüye karşı oldukça duyarlı ve eğitilebilir seviyesi oldukça yüksek olup, yüksek enerji düzeyine sahiptir. Yeterli egzersiz ve çalışma imkânı sağlandığında diğer hayvan ve çocuklarla iyi geçinir. Çekingenliğini engellemek için yavru iken iyi sosyalleştirilmesi gerekir.

Gerçekten mutlu olabilmesi için yoğun eğitim programı, bol ilgi ve gerçek göreve ihtiyacı vardır. Pet yarışmalarına katılacaklar için biçilmiş kaftandır. Koyun güden çiftçiler için de mükemmel çoban köpeği olup fiyatları açısından da bu özelliklere en uygun olandır.

Yaşam ortamı Apartman hayatına uygun olduğunu düşünmüyorum, lakin günümüz ülkesinde şehirleşmenin ve toplu yaşamın bu kadar yoğun olduğunu da düşünürsek sanırım bu cinsi beslemek için yaşam standartlarımızdan fedakarlıkta bulunmamız gerekecektir. Ev içinde oldukça hareketlidir. Ancak büyük bahçede mutlu olabilecek cinstir. Tüm gün arka bahçede bağlı bırakılması da bu zekâ küpü için uygun olmayan davranıştır.

border collie fiyatları

Genel Bilgiler

Yapılan araştırmalarda ve istatistiklerde zeki olarak üst sıraya yerleşmiştir. Özellikle yarışmalarda tercih edilirler. Orta büyüklükte olup, boyları 40-55 cm arası kiloları ise 15-20 kg arasında değişmektedir. Oval gözleri vardır ve burnu siyahtır. Kafası belirgin ve alnı oldukça geniştir. Burnu uca doğru sivrilir ve burnu siyahtır. Kulaklar genelde yarı dik olurlar ancak tam dik ve ya tam olarak sarkık da olabilir.

İki farklı cinsi vardır. Birisinin tüyleri uzun, birisinin ki ise kısadır. Uzun tüylü olanından daha sık rastlanılmaktadır. Tıraş olmayı sevmezler ve buna pek gerekte yoktur. 2-3 ay aralıklarla yıkanmalıdır bunun dışında gerekmedikçe yıkanırsa tüyleri dökülür. Ayrıca normalde orta derecede tüy döken ırktır ve genelde sadece mevsimsel geçişlerde tüy dökerler. Kuru şampuan bu ırkta pek tercih edilmez çünkü hassas olduklarından çeşitli alerjiler görülebilir. Aynı şekilde dış parazitlere karşı duyarlı olduğundan bakımına dikkat edilmelidir ve kene, uyuz gibi problemlerde tüm köpekler için kullanılan ilaçlar kullanılmayabilir. Bunun için veterinere gidilmelidir. Tüy renkleri ise genellikle beyazın üzerine; siyah, kahverengi ve gri gibi renklerdir.

Ana vatanı İngiltere olup İsveç ve İskoç çoban köpeklerinin Spaniel birleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Asıl görevi koyun ve büyükbaş hayvan gütmek olan bu köpek her tür sürüyü kolayca toplayabilir. Bu özellik tamamen genlerine işlemiştir. İnsanların bile dağınık halde durmasını istemez, her şeyin toplu durmasını ister. Ailesindeki insanları bile toplamaya çalışırlar. Ayrıca bu köpeklerin derin bakışlarıyla inekleri yoran ve neredeyse hipnotize eden bakışlara sahip olduğu söylenmektedir. Eğitilmeleri kolaydır.

Tam anlamıyla iş köpeğidir. Her tür eğitimi kolayca alır ve itaatkardır. Komut verildiğinde tamamen onu yapmaya odaklanır. Oyuncu ve enerji dolu olup koşmayı severler. Ayrıca bu bitmez tükenmez enerjileri yarışmalarda onları büyük başarılara götürmektedir. Çeviklik çalışmaları, engelli koşular için bu cins tam anlamıyla biçilmiş kaftandır. Sürü köpeği olduğundan koruma güdüleri de oldukça güçlüdür. Gelen yabancılara genellikle havlasalar da ısırma eğilimleri vardır. Isırabilirler. Aynı şekilde çocuklara karşı genellikle seven olsa da ısırabilirler. Köpeklerle ise genellikle iyi anlaşırlar ama kedi gibi küçük hayvanları pek sevmezler.

Netice olarak itaat ve ihtisas eğitimlerine verdiği tepki açısından mükemmel olup, onunla yaşamanız durumunda aklı ve mantığı noktasında inanamayacağınız yapıya sahip olduğunu göreceğinizi belirtmek isterim. Sahiplenirken fiyatları önceliğimiz olmamalıdır.

İletişim

Border Collie üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin

facebook

instagram

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

Ana Sayfa