Bull Terrier

bull terrier

Bull Terrier Fiyatları Yavruları

Bull Terrier Bull Terrier beyaz, siyah, kaplan desenli, kızıl, açık kahve ve üç renkli olmak üzere kısa ve sık tüylü köpek cinsidir. Bu ırkın ayırt edici özelliği rugby topunu andıran uzun, üst kısmı neredeyse düz ve hiç alın çıkıntısı olmaksızın kavisle burunda son bulan kafa şekli olup, ülkemizde ırkın bu görünümüne Koç Burun lakabı verilmektedir.

Bull terrier yavruları, gözleri küçük, koyu renkli, badem biçiminde ve birbirine yakındır. Vücudu sıkı ve yuvarlak hatlı, omuzları adaleli ve kuyruğu yere yatay taşınır. Eskiden köpek dünyasının gladyatörü olarak anılsa da artık oldukça yumuşamış doğasıyla kibar ve güvenilir ırktır. Koç burun olarak tabir edilen burun kısmında çıkıntı olan yavrular bu ırkta talep gören yavrulardır. Emsallerine nazaran fiyat skalasının uygun olması da bu cinse talebi artırmaktadır.

Bull Terrier Fiyatları

Ülkemizde bull terrier fiyatları farklılıkları şecere durumunun yanında, fiziki olarak koç burun olup olmaması ve cinsiyetine göre bull terrier fiyat skalasında değişiklik yaşanabilmektedir. Satılık yavru fiyat skalası 3,000 TL ile 4.500 TL arasında olduğunu belirtmek isterim.

Pandemi öncesi Bull Terrier fiyatları aralığı 1.500 TL 3.000 TL arasında değişiklik göstermekteydi. İnsanların zorunlu olarak evlere sağlıkları açısından hapsolunmaları, sınırların kapatılması ve ev içerisinde beslenebilecek can dostlarına talebin yükselmesi nedeni ile bull terrier fiyat oranları %200 artış göstermesine neden olmuştur.

Bull terrier pandemi sonrası normalleşmenin tamamlanmasından sonra bull terrier fiyatları pandemi öncesi fiyat ortalamalarına tekrar döneceği düşüncesindeyim.

Bull Terrier Yavruları

bull terrier yavrusu koç burun bull terrier

 

bull terrier yavrusu bull terrier fiyatları

 

bull terrier fiyatları bull terrier yavruları

 

Özellikleri

Özellikleri; Cesur, korkusuz, kabadayı, aktif ancak oyun düşkünü ve gerçek komedyen olup, temelde sadık ve kibar cinstir. Hayattaki tek amacı sahibi yanında olduğu sürece yaşamın tüm konforlu yanlarından faydalanmaktır denebilir. Sahibine çok fazla bağlanır, farklı görünümü aksini düşündürtse de çok fazla insan sevgi ve ilgisine ihtiyaç duyar. Doğru sosyalleştirilip eğitildiğinde harika dost olmasına rağmen yine de her eve tavsiye edilmez. Bağımsız ve başına buyruk olma eğilimi fiziksel gücü ile de birleşince onu pek çok cinsin sıradan yeteneklerinin ötesinde yapar. Küçük çocuklar için çok enerjik olabilir.

Kendi ailesi için sonsuz toleranslı olsa da başkalarınca kızdırılmaktan hoşlanmaz. Yine de dost yaklaşan herkesle dostluk kurmaya hazırdırlar. Hayli inatçı olmasından ve bu özelliği eğitile bilirliğini zorlaştırmaktadır. Disiplinli, ama övgüye dayalı bol sabır ile yoğrulmuş müfredatı uygulanması yerinde olacaktır.  Eğitimde uygulanacak sert yöntemler içine kapanmasına ve efsanevi inadının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Doğal bir koruma köpeği olup bu özelliğinden dolayı ailesini korumaya cesaretlendirilmemeli ya da aşırı kıskanç olmasına izin verilmemelidir. Ailesiyle bol vakit geçirmeye bayılır, aksi halde eşyaları kemirmesi kaçınılmazdır. Bu da maddi kayıptan evvel onun için tehlikeli olabilir. Yavruyken (2-6 aylar) diğer hayvanlar ve köpeklerle iyi sosyalleştirilmelidir. Kişiliklerinin henüz oturmadığı ve hala çocuk sayıldıkları ilk yıllar sahibi adına büyük çapta sabır ve tecrübeli bir eğitim dönemi gerektirir. Aksi takdirde kontrolü çok güç enerjik ve dediğim dedik cins ortaya çıkacaktır.

Bu noktada unutulmaması gereken önemli husus, yavru köpeğin size, tabiri caiz ise, bir hamur şeklinde geldiği gerçeğidir, bu hamurun yavru köpeğin kıvamını sizin ona vereceğiniz dış öğretilerle şekillenecek ve kalıba girecektir. Bu dönem atlatıldıktan sonra sessiz, aşırı sadık ve güvenilir ırk ortaya çıkar. Unutulmamalıdır ki, yavru köpek eğitimi sabır ister.

Köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Bu nedenle parkta serbest bırakılmamalıdır. Kavgayı genelde o başlatmasa da suçlanan hep o olur. Diğer ev hayvanlarıyla birlikte yaşaması pek tavsiye edilmez. Birlikte büyüseler bile ilişkileri kıskançlık yaratmayacak şekilde kontrol altında tutulmaya çalışılmalı mümkün olduğunca oyun ve yemek zamanında yalnız bırakılmamalıdırlar.

Bakımı ve eğitimi

Kendine özgü görünüşleriyle dikkat çekerler. Kafa yapıları ve üçgen şeklindeki bu ırkın ve Minyatür kardeşinin iki çeşidi bulunmaktadır. Öncelikle onu sahiplenmeden önce, köpeğin karakteri, fiziksel özellikleri ve davranışlarını öğrenmeniz doğru eğitim verebilmek adına son derece önemlidir. Aradığınız fiziki olarak güçlü bir ırk ise İngiliz Bull Terrier tam da size göre olduğunu söyleyebilirim. Bu ırkı sahiplenirken fiyat araştırmasından önce, ırk standartlarını araştırmalarını tavsiye ederim.

Fiziksel Özellikleri: Vücudu kaslıdır ve güçlüdürler. Genel olarak renkleri beyazdır, fakat siyah, kızıl veya birden çok renge sahip bulunmakla birlikte tüyleri kısa ve düzdür. Bu nedenle tüy bakımı da basittir. Oval biçimli kafa yapıları, göz yapıları ve kulaklarıyla diğer ırklardan farklı yapıları bulunmaktadır. Dişi ve erkek arasında çok büyük farklar yoktur. Sadece erkekleri dişilerden daha kaslıdır diyebiliriz.

Karakteri: Doğru uygulanmış bir eğitimden geçmeleri durumunda sakin, dengeli ve insanlara karşı da dostça tavır sergileyebilirler. Sahiplerine karşı sevgi dolu ve bağlı olmakla birlikte son derece cesurdurlar ve koruma içgüdüleri hayli gelişmiştir. Fakat bu saldırgan oldukları anlamına gelmez. Yeterince iyi eğitim verilmemiş olan bu ırk zaman zaman tehlikeli olabildiklerinden bazı ülkelerden sokakta olmadan dolaştırmak yasaktır.

Hatta ağız tasması takmaları zorunludur. Ağızlığa yavaş yavaş alıştırılmaları gerekir. Köpeğinizin ağızlığı ceza olarak görmemeleri ve takınca da kendilerini rahat hissetmeleri gerekir, insanlarla sosyalleşmesinde herhangi sorun yoktur. Ancak kuyruklarının veya kulaklarının çekilmesi onları kızdırabilir. Bu sebeple köpeklere karşı nasıl davranması gerektiğini bilmeyen çocuklarla vakit geçirirken gözetim altında olmasını öneririz.

Eğitimi: Her ırkta olduğu gibi, bull terrier yavruları cinside 5. ayından itibaren itaat eğitimlerine tabii tutulmaları gerekmektedir. Eğitimde kendine münhasır evrensel karakterinin yanında, her canlının kendine has olan bireysel karakterinin de göz önünde bulundurarak eğitim müfredatı uygulanmalıdır. Bu ırka tatbik edilecek eğitim müfredatı iyi alt yapı ile oluşturulmalıdır, çünkü zaman zaman bu köpekler inatçı tavırlar sergileyebilirler. Yetişkinlik dönemlerinde uslu ve sakin kalmaları için kısırlaştırılmaları iyi fikir olabilir. Bu köpek ırkı sahiplerine bağlı olduğundan uzun süre evde yalnız kaldıklarında endişeye kapılabilirler.

Köpeğinizin uzun süreli evde yalnız kalması gerekecekse bull terrier yavruları seçimi hatalı olacağı kanısındayım. Bu ırk yerine başka ırk seçmeniz daha uygun olacaktır. Boyutları ve çeneleri bazı insanlar için vahşi, saldırgan ırk izlenimi yaratabilir. Görünüşlerinin aksine bu ırk köpekler sevecen, oyuncu ve sabırlı hayvanlardır. Doğru eğitim uygulananları asla saldırganlık göstermez. Anca oyun oynarken fazla heyecanlanırsa, bilmeden can yakabilirler.

Diğer Köpeklerle Olan İlişkisi: Başka köpeklerin yanında beklenmedik ve istenmeyen davranışlar sergileyebilirler. Eğitim almadıkları takdirde çabuk heyecanlanabilir ve saldırganlaşabilirler. Sahiplerine karşı fazla korumacı olmaları da diğer köpeklerle olan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla bu köpek ırkı için eğitim önemini ne kadar anlatsak azdır. Bull terrier köpek eğitimi konusunda destek almak isterseniz, bursa köpek eğitimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tüy Bakımı: Tüylerinin kısa olması kış aylarında üşümelerine sebebiyet verebilir. Dilerseniz köpek dışarı çıkarken köpek kıyafetleri giydirerek bu duruma çözüm yaratabilirsiniz. Hareketli ve enerjisi yüksek olan köpeklerdir. Bu neden mümkün olduğu kadar dışarıda zaman geçirmeleri önemlidir. İştahları da gayet açıktır ve sadece gerekenden fazla köpek maması vermemenizi öneririz.

Can dostu köpeğinizden zorunlu bir sebepten kaynaklı ayrı kalmanız durumunda, aile ortamında sizi beklerken strese girmeden sizi bekleyecek dönemi psikolojik anlamda yıpranmadan geçirebileceği otel hizmeti konusunda bursa köpek oteli ekibimiz, köpek eğitimi ve bomba köpekleri eğitimi ve av köpeği eğitimi konularında yarıma ihtiyaç duyduğunuz istenmeyen davranış kalıplarının düzeltilmesi sürecinde bursa köpek eğitimi ekibimiz, can dostunuzun ve sizin yanınızda olmaya çalışacaktır.

İletişim

Bull Terrier üretim çiftliği

Bursa

0544 255 3137

Tayfun Acar

facebook beagle köpek sayfamız instagram border collie youtube köpek kulübü kanalı

Toy Poodle | Tayfun Acar | Maltese Terrier | Cane corso | Alman Kurdu | Border Collie | Labrador