Bursa Köpek Eğitimi

bursa köpek eğitimi

Bursa Köpek Eğitimi Tuvalet İtaat

Evcil dostlarımızın eğitimi ve rehabilite sorunlarında hedef, onlarla aynı frekansta aynı dili konuşuyor olmaktır aslında. Sayfada yazdıklarımı mümkün olduğunca evcil dostlarımızın bakış açısı ile anlamaya çalışalım.

Bursa köpek eğitimi ile tanıştığım 1994 yılı ekim ayı TSK Gemlik Askeri veteriner okulu ve eğitim merkezi komutanlığına atamam ile başladı. Deniz, Hava, Kara ve Jandarma kuvvet komutanlıklarından görevlendirilmiş rütbeli arkadaşların neredeyse tamamı benim gibi köpek eğitimi ile yeni tanışan meslektaşlarımdı.

Eğitim Nedir ve Ne değildir?

Hepimize bu canlının patlayıcı madde bulması, uyuşturucu bulması, iz takip yaparak suçluyu bulabilmesi gibi konular masal gibi geliyordu. Nasıl olabilirdi ki, günümüz teknolojilerinin bile kifayetsiz kaldığı bu tür ağır ihtisas eğitimine aynı dili konuşamadığımız canlı tabii tutulabilirdi?

İnsan beyninde 100 milyar nöron bulunmakta olduğunu biliyoruz, Ama insanoğlunun bu gelişmiş yapısının yanında 200 de 1 yani 500 milyon nörona sahip canlı, insanın başaramadığı yeteneğe nasıl sahip olabilirdi ki ?...

Sanıyorum ki, köpek eğitiminin ne olup, ne olmadığını nerede başlayıp nedere sonlandığını kestirmek evcil dostlarımız için şimdilik zor olsa gerek.

Yaşam alanlarımıza dahil ettiğimiz evcil dostlarımızın bizim yaşam alışkanlıklarımıza adapte olmalarını bekleriz. Aslında bu büyük yanılgı olup neden böyle olduğunu sizlerle birikimlerim doğrultusunda paylaşmaya çalışacağım. Şunu da belirtmeden yazıma başlamak istemiyorum, köpeğin en iyi eğitimcisi kendi sahibi olup, en başarılı eğitim aldığı bölge kendi yaşam alanıdır.

İtaat Eğitimleri

Yavru köpek itaat eğitimi aslında onlara bir şeyler öğretmek anlamına gelmemektedir.

Köpeklere okuma yazma öğretemezsiniz,

Onlara kendi tarihlerini veya insanlık tarihini veya coğrafyayı öğretemezsiniz.

Köpek eğitimi, evcil dostlarımızın güdü sel veya yaşamsal ihtiyaçlarından kaynaklı davranış kalıplarının, insanoğlunun yaşadığı modern dünyaya adaptasyonu şeklinde olup, tuvalet eğitimi, itaat etmesi gibi.

Konuyu biraz açalım, köpek dostlarımızın yaşamımızın bir çok bölümünde bizlere refakat etmek suretiyle kendilerini göstermektedirler. Ülkelerin asker ve polislerinin uyuşturucu, patlayıcı, iz takip gibi hizmetlerde güdü sel özelliklerini kullanmak suretiyle yanındadırlar. Avcı dostlarımızın kanatlı, tavşan ve domuz avlarında yine güdü sel özelliklerini kullanarak onlara hizmet etmektedirler.

Bizimle yaşamaktan son derece mutludurlar ve bu mutluluklarını da bizlerin modern yaşamlarına adapte olmak için uymaları gereken davranış kalıplarını doğru zamanda ve doğru yerde yerine getirebilmeleri için eğitilmeleri yani bizim dünyamıza adapte olmaları gerekmektedir.

Bu adaptasyonda onlara uymaları gereken davranış kalıplarına köpek eğitimi literatüründe temel itaat, serbest itaat, alan koruma, bodyguard, tuvalet eğitimi gibi başlıklar altında onların yaşamlarımıza adapte olmasını sağlarız.

Aslında biz insanoğlunun içinde bulunduğumuz toplumun yasalarına, geleneklerine ve normlarına uyabilmemiz için tabii tutulduğumuz eğitimlerden çokta farkı yoktur aslında. Dünyaya geldiğimiz kültür ve bilgi ile şu anki mevcut yaşamımıza adapte olmamız imkansızdır. Düşünsenize, okuma yazma bilmiyoruz, örf adet öğretilmemiş, toplu yaşamın gereklilikleri olan yasa ve normlardan ve daha da önemlisi kullandığımız teknolojik alet ve imkanlar hakkında bilgimiz yok. Siz ce nasıl yaşamımız olabilirdi?...

Evcil dostlarımız olan köpek familyası aynı şekilde dünyaya geldikleri andan itibaren güdüleriyle hareket ederler, hayatta kalmak için ve yaşam standartlarını sürdürebilmek için güdüleri ile hareket eder ve devamında katıldıkları toplumun kurallarına dış öğretiler adapte olmaya çalışırlar. Örnek vermem gerekirse doğdukları an beslenebilmeleri için anne sütüne nasıl ulaşacakları güdü sel bir öğretidir ve devam eden zamanda modern yaşamda hayatta kalabilmek için seyir halindeki arabalardan uzak durmalarını öğrenmek gibi.

Şimdi, köpek eğitimi ve rehabilite sisteminin modern yaşantımızda uygulanması gereken müfredatlarını birlikte detaylarını inceleyelim.

Tuvalet Eğitimi

Maalesef ki, insanoğlu' nun modern yaşantısında bahçesiz evlerde yaşamaya çalışan evcil dostlarımız ile ilgili en fazla karşılaşılan problemlerin başında yavru köpek tuvalet eğitimi gelmekte olup hangi ırk olur ise olsun bu sorun en fazla şikayet aldığım konuların başında gelmektedir. Onların dünyasında tuvalet ihtiyacı gelmesi durumunda güdü sel olarak ihtiyaçlarını gidermeleri gereken yer algılanıp ihtiyaçlarını giderirler.

Onların dünyasında bu normal davranış olup bizim dünyamızda ise salonun ortasına veya mutfağa yapılmış olan tuvalet giderme ihtiyaçlarını karşılamaları normal değildir bu nedenle de tuvalet disiplini kesinlikle yavru köpeklerin yaşantımıza katılmalarını müteakip tabii tutulması gereken en önemli davranış kalıbı olmalıdır. Can dostlarımızın bu ihtiyaçlarının giderilmesi onlara gösterdiğimiz noktaya ihtiyaçlarının sağlanması modern yaşamda olmazsa olmaz kırmızı çizgimizdir. Değeri ne olursa olsun salon halımızın üstüne kakasını yapan can dostumuzla yaşamak çokta hoş olmasa gerek şeklinde düşünüyorum. Bursa köpek eğitimi

Bu nedenle tuvalet disiplini evcil dostlarımıza verilmesi gereken en önemli davranış kalıbı olduğu kanaatindeyim.

Belirtmeden geçmek istemediğim önemlli konu, Tuvalet disiplini verilirken maalesef ki hatalı yönlendirmelerden kaynaklı, evcil dostumuzun dışkısını yeme problemi. Bu sorun köpeğimizin kimyasal değerlerinin normlarından farklı bir düzeyde olmasından kaynaklı yapıyor olmasının yanında, sahibinin tuvalet alışkanlığını edinmesinde uyguladığı ceza proğramından da kaynaklanmaktadır.

Sahibinin davranışı ortaya çıkan bu problem, rehabilite edilmek suretiyle düzeltilmesi mümkün olmaktadır.

Yeniden tekrar etmek gerekirse onların köpek ailersinin en iyi eğitmeni köpeğin kendi sahibi olup, en başarılı köpek eğitim müfredatını da uygulanabileceği noktanın kendi yaşam alanı olduğudur, Tabii şartlar yerinde köpek eğitimi için uygunsa.Şu konunun altını bir kez daha çizerek belirtmek isterim ki, tuvalet disiplini köpeğin kendi yaşam alanı haricinde verilmesi durumunda başarı şansı düşüktür.

Bursa köpek eğitimi, Köpeklerde rehabilite, insanlardan daha farklı ve sabır eşiğinin daha yüksek olması gereken uygulamalar zinciri olup, özellikle anne sütünü almaya devam ettikleri süreçten günümüze kadar olan zaman diliminde kardeşleri, annesi, bakıcısı ve devamında dış uyarı ve öğretilerden kaynaklı alışık olmadığı, güdülerine, genetik özelliklerine, alışkanlıklarına ve yaşam standartlarına aykırı olan dış bıraktığı olumsuz hareket kalıplarının uzman kişi tarafından sabır ve uzun uğraş gerektirecek bir sosyalleşme kalıpları rehabilite sürecidir.

Rehabilite konusunun hassasiyetine binaen örnekler ve çözüm yolları ile birlikte bu konuyu detaylandıracağım (hazırlıyorum).

Evcil dostlarımızın yaşam alanlarımıza dahil olduktan sonra onlardan ihtiyaç duyacağımız, itaat, sosyalizasyon, davranış kalıbı bozuklukları, rehabilite sorunları gibi eğitim müfredatlarını bu sayfamda detaylı olarak anlatacağım.

En sık karşılaştığım sorular şöyle ki;

Gün içerisinde gelen telefonlardan "hocam köpeğim kendi kuyruğunu kovalıyor" yönünde soru alıyorum. Köpeğiniz kendi kuyruğunu kovalıyor olması, bulunduğu ortamdan dolayı stres yaptığının göstergesidir.

Diğer sorulardan bir tanesi, "hocam köpeğime yiyecek vermezsem komutumu dinmeliyor" , maalesef ki tüm yazılarımda evcil dostlarımızın eğitiminde yiyecek ödül proğramının yanlış bir uygulama olduğunu defalarca söylememden kaynaklı. Köpeğinizin basit davranış kalıplarının düzeltilmesinde eğitiminde yiyecek ödül proğramı basit bir ödül proğramı olmakla birlikte, köpeğinizi tamamen tabirii caiz ise dilenci yapmaktatan öteye bir faydası olmayacaktır.

Sürekli ve gereksiz havlayan köpeğinn davranış kalıbının düzeltilmesi.

Hiç birimiz uykumuzun en derinliklerine dalmışken, komşumuzun köpeğinin havlaması ile uyanmak istemeyiz sanırım. Köpeklerin bu şekilde gereksiz ve sürekli havlamak istemleri eğitim yoluyla mı, yoksa rehabilite edilmek suretiyle mi düzeltilmelidir ?

Eğitimci meslektaşlarımla bu konuyu müteaddit defalar tartışmış lığımız olmuştur. Bu konuda benim şahsi düşüncem köpeğim gereksiz ve sürekli havlaması bir eğitim müfredatı ile çozülemeyeceği yönünde olup, istenmeyen bu davranış kalıbının rehabilite edilmek suretiyle çözüme kavuşturulması yerinde bir uygulama olacağı düşüncesindeyim. Bursa köpek oteli

"Hazırlıyorum, anlayışınız için teşekkür ederim.

Bursa yavru köpek eğitimi

facebook bursa köpek eğitimi

Köpek Kulübü