Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Chihuahua şivava

chihuahua yavrusu

Chihuahua şivava yavru fiyatları

Chihuahua, Ülkemizde bilinen ismi ile şivava köpek yavrusu elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak bir köpektir. Chihuahua yavrusu yuvarlak, büyük ve çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır.

Şivava yavrusunun ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır. Chihuahua ırkının kafa tasında yumuşak nokta veya molera bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır. Vücut, yüksek olmaktan çok hafifçe daha uzun ve tıknazdır. Kuyruk sırtta orak biçiminde taşınır. Chihuahua yavrusu yaygın kısa tüylü tipinin yanı sıra uzun tüylüsü de vardır.

Satılık Chihuahua Yavruları

şivava köpek yavrusu    şivava köpek yavrusu

chihuahua şivava yavru    chihuahua yavru

chihuahua yavrusu    chihuahua şivava yavru

Şivava Özellikleri

Chihuahua Yavrusu Ülkemizde bilinen ismi ile Şivava Yavrusu elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak bir köpektir. Chihuahua yavrusu yuvarlak, büyük ve çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır. Şivava ırkının ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır. Chihuahua yavruların kafa taslarında yumuşak nokta veya "molera" bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır.

Chihuahua özellikleri : Chihuahua Yavrusu iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkân verir. İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Chihuahua yavrusu yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister.

Bakımı : şivava yavru sıradan bir köpekten daha fazla ya da daha özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Onlar da diğer köpekler gibi koşmayı, oynamayı ve açık havada olmayı severler. Bunun yanı sıra iç mekanlara da kolayca adapte olurlar. Yalnızca onları çok fazla şımartmamaya özen gösterin. Yoksa biraz şımarık ve mızmız olabilirler.

Chihuahua ırkı dünyanın en küçük köpek ırkıdır ve kendilerine özel ihtiyaçları ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Chihuahua bakımı için en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz. Chihuahualar küçüktür yani mideleri de miniciktir. Yerleri her zaman temiz tutmanız, onun boğazına takılabilecek ya da yutarak zarar verebilecek her şeyi yerlerden uzak tutmanız gerekir. Her köpek gibi onlar da meraklıdır ve buldukları şeyi ağızlarına atmaktan hiç çekinmezler. Gözünüz yerlerde olsun. Süpürün, temizleyin! Oyuncak verin, Chihuahualar birçok köpek ırkına göre daha hareketlidir. Etrafta oynayabilecekleri ve çiğneyebilecekleri oyuncaklar olmasına özen gösterin. Yoksa onları istemediğiniz şeyleri kemirirken bulabilirsiniz. Göğüs tasması alın, Chihuahuaların boyunları inceciktir ve çok hassastır. Onları boyun tasmasıyla gezdirmek boyunlarına zarar verebilir. Yürüyüş için mutlaka bir göğüs tasması edinin.

Bu şekilde daha rahat ve keyifli yürüyecektir. İlk yardım seti bulundurun, Chihuahualar alerjilere çok yatkındır. Özellikle de bahar aylarında. Veterinerinizle görüşerek mutlaka bir ilkyardım seti hazırlayın ve alerjik reaksiyonlarda ne yapmanız gerektiğini önceden bilin. Pire ve keneler için önlem alın, Genellikle ev içinde bulunmaları pire ve keneye maruz kalmayacakları anlamına gelmez. Kısa bir yürüyüşte bile başlarına gelebilir. Ancak ufak boyutlarıyla nedeniyle bu ilaçları uygun dozda almaları çok önemlidir. Veterinerinize danışmadan bu önlemleri uygulamayın.

Kıyafet şart, Sadece moda anlamında değil. Chihuahualar soğuğa karşı hiç dayanıklı değillerdir. Bu nedenle hava serinlediğinde onlara bir ceket ya da kazak giydirmelisiniz. Onu eğitin, Çok sevimli olması ve onu her yere kucağınızda götürüyor olmanız eğitmeyeceğiniz anlamına gelmemeli. Gerekli temel eğitimleri mutlaka erkenden verin ve onu sosyalleştirin. Pişman olmazsınız.

Kafes eğitimini değerlendirin, Onunla her gece beraber uyumak isteyebilirsiniz, ancak kafes eğitimi vermeniz yalnız kaldığı zamanlarda kendisine zarar verecek şeylerden korunması için işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken ona mutlu ve huzurlu olacağı, tehlikelerden uzak bir alan sağlamak. Egzersiz yapın, Her köpek gibi Chihuahualar da sağlıklarını korumak için düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Hava güzelse dışarıda yürüyüş, değilse evde top oynamak onlar için yeterli olacaktır.

Yaşam ortamı : Chihuahua yavrusu soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Chihuahua yavrusu serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur. Chihuahua köpek ırkı dahil tüm köpek ırkları için her zaman söylediğim gibi, evcil dostlarımızın yaşam sürelerini bizlerin onlara sunduğu yaşam ile doğru orantılıdır. Hiç bir zaman unutulmaması gereken en önemli konu onların dillerinin olması ama bizimle aynı dili konuşamıyor olmalarıdır.

Egzersiz İhtiyacı : Chihuahua bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.

Irk Kökeni : Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Meksika' ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye Çin'den getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır. Chihuahua adını Meksika aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi.

şivava yavrusu fiyatları

chihuahua fiyatları ülkemizdeki satış fiyatları şivava ırkının rengine ve şecere durumunda göre şivava fiyat 3.000 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Chihuahua yavrularının ülkemizdeki fiyat farklılıklarının başında şivava yavru ırkının albenisinden kaynaklanmaktadır.

şivava

 

Chihuahua yavrularında her ne kadar çok farklı karakterlerle karşılaşılabilse de, türün ortalama bir üyesinin karakterini genel hatlarıyla bir Sibirya kurdunun ya da bir shar-pei köpek ırkının karakterine benzetebiliriz. Havanın soğuk olmadığı anlarda etrafı çevrili bir bahçede koşturmak Şivava köpek ırkının sevdiği aktiviteler arasındadır. Bir Şivava çamurun içine dalıp oyun da oynayabilir, bir sincabın peşinden de koşturabilir, tabii yetişip yetişememesi umurunda olmadan. Bir sevgi gösterisi olarak sizin yüzünüzü yalayabilir, fakat aynı zamanda boyutlarına aldırış etmeden bahçesine giren bir davetsiz misafiri kovalamaktan çekinmez. Şu bir gerçek ki; bir Şivava bir Malta Terrier kadar ideal bir arkadaş değildir. 

Evet; Şivava minyatür bir ırk, ama bir oyuncak değil. Kendisi modayla ve magazinle çok yakın olsa da bu ona bir aksesuar muamelesi yapılabileceği anlamına gelmez. Şivava çantada taşınabilecek bir süs eşyası değil, gerçek bir köpektir ve eğer onun bir köpek olduğunu kabullenip ihtiyaçlarını karşılayamayacaksanız Şivava sizin için uygun seçim olmayacaktır.

Tüm köpek türleri arasında Şivava kadar duygularını ifade eden ve sahibine kendini adamış çok az köpek vardır. Çoğu zaman bir Şivava yavrusunun aklından tek bir şey geçer; en sevdiği insanın yanında olmak. Tabii bu sevgi bazen yapışkanlık derecesinde fazla olabilir. Şivava köpek ırkı çoğunlukla bir insanı sahip olarak seçer ve ona bağlanırlar; diğer insanlara karşı da çekingen bir tavır alırlar. İki insanın yaşadığı bir evde bile favorileri bir kişidir. Şivava yavrusunun aşırı uçlarda yaşadıkları bu duygular kontrol altına alınmazsa davranış problemleri ortaya çıkabilir; bu yüzden eğitime ve sosyalleştirmeye ayrı bir önem verilmelidir. 

Şivava küçük çocuklarla ve yabancı köpeklerle arası da pek iyi sayılmaz. Eğer erken yaştan itibaren birlikte büyütülmedilerse iki grupla da problem yaşaması muhtemeldir. Köpek harici ev hayvanlarıyla ise iyi anlaşırlar. 

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki kayıp uygarlıklardan kalan eserlerin üzerinde Şivava benzeri köpeklerin tasvirlerine rastlanmaktadır. Ticaret; antik kültürlerde sanılandan daha yaygın yapılırdı ve bu yüzden birbirinden çok uzak olan yerlerde bile benzer tipte köpeklere rastlanması bir sürpriz değil. Şivava tipi köpeklerin Meksika’ya nasıl ulaştığı ise bugün hala tarih öncesi bir sır olarak kabul edilmektedir. Bilinen bir gerçek var ki bin yıl önce Meksika’da hüküm süren bir uygarlık olan Toltekler’in yetiştirmeyi tercih ettiği köpek türü Şivava yavrularının biraz daha ağır ve büyük bir versiyonu olan Tercihi idi. 

Aztekler 12. yüzyılda Toltekler’i fethetti. Tarihçiler Techichi ırkı köpeklerin daha küçük, daha hafif bir köpeğe dönüşmesinde payeyi Azteklere verirler. 1500’lü yıllarda İspanyol istilacılar Aztekleri devirdiğinde Techichi Aztek kültürüyle o kadar bütünleşmişti ki, Techichi’nin Aztek hükümdarlarından olan Montezuma’nın efsanefi hazinesinden bir parça olduğu düşünülüyordu.Sonraları bu küçük ama cesur köpekler uzak köylerde yaşamaya devam ettiler. 1800’lü yıllarda Amerika halkları bu türe ilgi göstermeye başladığında Meksika’nın Chihuahua eyaletinde birçok farklı tipte köpekleri keşfettiler. Şivavaların batı dünyasına açılışı ise 1900’lü yılların hemen başlarında olmuştur. Tür 1904 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanımış, 1923 yılında da türün korunması ve tanıtılması amacıyla da Chihuahua Club of America (CCA) kurulmuştur. Chihuahua yavrunuzu onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obezite ye neden olabilir.

Şivava köpek ırkında iki tip kürk olduğundan bahsetmiştik. Kısa tüylülerde sık tarama gerekmez, aklınıza geldikçe tarayabilirsiniz. Uzun tüylülerde ise topaklanmaların ve kir tutmanın önüne geçilmesi için haftada en az bir defa tarama gerekir. İhtiyaca göre banyo yaptırabilirsiniz. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Şivava çok enerjik bir köpektir fakat enerjisinin çoğunu evin içinde koşturup zıplarken ya da insanlarını takip ederken kendi kendine atabilir. Bu yüzden günde bir defa orta mesafeli bir yürüyüş Şivava için yeterli olacaktır. Diğer minyatür köpeklerde olduğu gibi Şivava egzersizlerinde de dikkat edilmesi gereken bir nokta var; köpeğinizin aşırı efor sarf edip sarf etmediğini kontrol edin. Sizin için kısa olan mesafeler onun için uzayabilir ve eğer soluk soluğa kaldığını ya da size yetişmekte çok zorlandığını görürseniz onu kucağınıza alın ve taşıyın.

Chihuahua; Minyatür Pinscher ve diğer minyatür türler gibi küçük köpek sendromuna yatkın bir türdür.  Küçük köpek sendromu; köpeğin sahibi aslında büyük bir köpeğin eğitimi sırasında disiplinli ve istikrarlı davranacakken karşısında minyatür bir köpek olduğunda daha farklı davranmasıdır. Büyük bir köpek yaptığında olumsuz algılanacak hareketleri küçük köpek yaptığında daha şirin görünebilir, ya da minyatür bir köpek büyük köpekler kadar tehlikeli görünmeyebilir. Bazen de sahipleri köpeklerinin hislerini incitmemek için onları disipline etmekten kaçınır. Bu davranış köpeği etrafının ve dünyanın kendi kontrolünde olduğuna inandırır ve davranışlarının uygunsuz olduğunu algılayamaz. Bu durum Malta Terrier ırkının cesareti ve özgüveniyle birleştiğinde ortaya bir felaket çıkar. Tabii ki bu sendrom çözümsüz bir durum değildir. Uygun, disiplinli eğitim ve erken sosyalleştirmeyle aşılamayacak bir problem yoktur. Malta terrieri zeki, atletik ve insan ilişkileri kuvvetli bir köpektir. Pozitif eğitim metotları uygulandığında iyi cevap verecektir.

İletişim

Chihuahua Şivava üretim çiftliği

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

 Ana Sayfa