Chihuahua

chihuahua yavrusu

Chihuahua Fiyatları Yavru Özellikleri Şivava

Chihuahua Ülkemizde bilinen ismi ile chihuahua yavru elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak cinstir. Chihuahua yavru yuvarlak, büyük ve daha koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır.

Chihuahua özellikleri aynı olan birçok minyatür ırklara göre son derece uygun seyretmektedir. Ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır. Irkın kafa tasında yumuşak nokta veya molera bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır. Vücut, yüksek olmaktan çok hafifçe daha uzun ve tıknazdır. Kuyruk sırtta orak biçiminde taşınır. Yavru yaygın kısa tüylü tipinin yanı sıra uzun tüylüsü de vardır.

Chihuahua Fiyatları

Chihuahua fiyat ülkemizdeki satış fiyatları şivava ırkının rengine ve şecere durumunda göre chihuahua fiyat skalası 4000 TL ile 7000 TL arasında değişmektedir, ülkemizdeki fiyat farklılıklarının başında şivava yavru ırkının albenisinden kaynaklanmaktadır.

Şivava fiyat aralığı içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde alışılmışın dışında artış göstermiş olup, hak ettiği fiyat skalasının yaklaşık iki katına yakın artış göstermiş olup, pandemi sonrası şivava fiyatları olması gereken değerlere dönüş yapacağı görüşündeyim.

Chihuahua Yavruları

chihuahua yavru    fiyat

Teacup Şivava Özellikleri

Ülkemizde bilinen ismi ile Şivava Yavru elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak bir köpektir. Yuvarlak, büyük ve koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır. Irkın ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır. Kafa taslarında yumuşak nokta veya "molera" bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır.

Özellikleri, Chihuahua yavru iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkân verir. İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Chihuahua yavru yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister.

Bakımı, Sıradan bir köpekten daha fazla özel bakıma ihtiyacı yoktur. Onlar da diğer köpekler gibi koşmayı, oynamayı ve açık havada olmayı severler. Bunun yanı sıra iç mekanlara da kolayca adapte olurlar. Yalnızca onları fazla şımartmamaya özen gösterin. Yoksa biraz şımarık ve mızmız olabilirler.

Yaşam ortamı, Soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Yavru serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur. Bu ırk dahil tüm köpek ırkları için her zaman söylediğim gibi, evcil dostlarımızın yaşam sürelerini bizlerin onlara sunduğu yaşam ile doğru orantılıdır. Unutulmaması gereken en önemli konu onların dillerinin olması ama bizimle aynı dili konuşamıyor olmalarıdır.

Egzersiz İhtiyacı, Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse daha sağlıklı ve zinde olacaklardır. Irk Kökeni: Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Meksika' ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye Çin'den getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır. Irk adını Meksika aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi.

chihuahua fiyatları

Chihuahua yavrularında her ne kadar çok farklı karakterlerle karşılaşılabilse de, türün karakterini genel hatlarıyla Sibirya kurdunun yahut shar-pei köpek ırklarının karakterine benzetebiliriz. Havanın soğuk olmadığı anlarda etrafı çevrili bahçede koşturmak sevdiği aktiviteler arasındadır. Çamurun içine dalıp oyun da oynayabilir, hatta sincabın peşinden de koşturabilir, tabii yetişip yetişememesi umurunda olmadan. Sevgi gösterisi olarak sizin yüzünüzü yalayabilir, fakat aynı zamanda boyutlarına aldırış etmeden bahçesine giren davetsiz misafiri kovalamaktan çekinmez. Şu gerçek var ki; Size bir Maltese Terrier kadar ideal bir arkadaş değildir. 

Şivava küçük çocuklarla ve yabancı köpeklerle arası da pek iyi sayılmaz. Eğer erken yaştan itibaren beraber büyütülmedilerse iki grupla da problem yaşaması muhtemeldir. Köpek harici ev hayvanlarıyla ise iyi anlaşırlar. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki kayıp uygarlıklardan kalan eserlerin üzerinde bu cinse benzer köpeklerin tasvirlerine rastlanmaktadır. Ticaret; antik kültürlerde sanılandan daha yaygın yapılırdı ve bu yüzden birbirinden çok uzak olan yerlerde bile benzer tipte köpeklere rastlanması sürpriz değil. Meksika’ya nasıl ulaştığı ise bugün hala tarih öncesi sır olarak kabul edilmektedir. Bilinen gerçek var ki bin yıl önce Meksika’da hüküm süren uygarlık olan Toltekler’in yetiştirmeyi tercih ettiği köpek türü yavrularının az daha ağır ve büyük versiyonu olan Tercihi idi. 

İki tip kürk olduğundan bahsetmiştik. Kısa tüylülerde sık tarama gerekmez, aklınıza geldikçe tarayabilirsiniz. Uzun tüylülerde ise topaklanmaların ve kir tutmanın önüne geçilmesi için haftada en az 1 defa tarama gerekir. İhtiyaca göre banyo yaptırabilirsiniz. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Çok enerjik köpektir fakat enerjisinin çoğunu evin içinde koşturup zıplarken ya da insanlarını takip ederken kendi kendine atabilir. Bu yüzden günde 1 defa orta mesafeli yürüyüş için yeterli olacaktır. Diğer minyatür cinslerde olduğu gibi egzersizlerinde de dikkat edilmesi gereken konu var, köpeğinizin aşırı efor sarf edip sarf etmediğini kontrol edin. Sizin için kısa olan mesafeler onun için uzayabilir ve eğer soluk soluğa kaldığını ya da size yetişmekte çok zorlandığını görürseniz onu kucağınıza alın ve taşıyın. Şivava fiyat skalası içinde bulunduğumuz dönemden dolayı hak ettiği sahiplenme fiyatından yüksek seyretmekte olup, pandemi dönemi sonrasında fiyat skalası olması gereken değerlere döneceği düşüncesindeyim.

Chihuahua fiyat skalası hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

İletişim

Chihuahua üretim çiftliği

Bursa

05323438041

Tayfun Hoca

facebook instagram köpek kulübü