Chihuahua Şivava

chihuahua yavrusu

chihuahua şivava yavrusu

Chihuahua Yavrusu, Ülkemizde bilinen ismi ile Şivava köpek yavrusu elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak bir köpektir. Chihuahua yavrusu yuvarlak, büyük ve çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır. Şivava yavrusunun ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır.

Chihuahua ırkının kafa tasında yumuşak nokta veya molera bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır. Vücut, yüksek olmaktan çok hafifçe daha uzun ve tıknazdır. Kuyruk sırtta orak biçiminde taşınır. Chihuahua yavrusu yaygın kısa tüylü tipinin yanı sıra uzun tüylüsü de vardır.

satılık chihuahua yavruları

şivava köpek yavrusu    şivava köpek yavrusu

chihuahua şivava yavru    chihuahua yavru

chihuahua yavrusu    chihuahua şivava yavru

Özellikleri

Chihuahua Yavrusu  Ülkemizde bilinen ismi ile Şivava Yavrusu elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak bir köpektir. Chihuahua yavrusu yuvarlak, büyük ve çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır. Şivava ırkının ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır. Chihuahua yavruların kafa taslarında yumuşak nokta veya "molera" bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır.

Chihuahua özellikleri
Chihuahua Yavrusu iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkân verir. İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Chihuahua yavrusu yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister.

Bakımı

Chihuahua yavruları sıradan bir köpekten daha fazla ya da daha özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Onlar da diğer köpekler gibi koşmayı, oynamayı ve açık havada olmayı severler. Bunun yanı sıra iç mekanlara da kolayca adapte olurlar. Yalnızca onları çok fazla şımartmamaya özen gösterin. Yoksa biraz şımarık ve mızmız olabilirler.

Chihuahua ırkı dünyanın en küçük köpek ırkıdır ve kendilerine özel ihtiyaçları ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Chihuahua bakımı için en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz.

Yerlere dikkat

Chihuahualar küçüktür yani mideleri de miniciktir. Yerleri her zaman temiz tutmanız, onun boğazına takılabilecek ya da yutarak zarar verebilecek her şeyi yerlerden uzak tutmanız gerekir.

Her köpek gibi onlar da meraklıdır ve buldukları şeyi ağızlarına atmaktan hiç çekinmezler. Gözünüz yerlerde olsun. Süpürün, temizleyin!

Oyuncak verin

Chihuahualar birçok köpek ırkına göre daha hareketlidir. Etrafta oynayabilecekleri ve çiğneyebilecekleri oyuncaklar olmasına özen gösterin. Yoksa onları istemediğiniz şeyleri kemirirken bulabilirsiniz.

Göğüs tasması alın

Chihuahuaların boyunları inceciktir ve çok hassastır. Onları boyun tasmasıyla gezdirmek boyunlarına zarar verebilir. Yürüyüş için mutlaka bir göğüs tasması edinin. Bu şekilde daha rahat ve keyifli yürüyecektir.

İlkyardım seti bulundurun

Chihuahualar alerjilere çok yatkındır. Özellikle de bahar aylarında. Veterinerinizle görüşerek mutlaka bir ilkyardım seti hazırlayın ve alerjik reaksiyonlarda ne yapmanız gerektiğini önceden bilin.

Pire ve keneler için önlem alın

Genellikle ev içinde bulunmaları pire ve keneye maruz kalmayacakları anlamına gelmez. Kısa bir yürüyüşte bile başlarına gelebilir. Ancak ufak boyutlarıyla nedeniyle bu ilaçları uygun dozda almaları çok önemlidir. Veterinerinize danışmadan bu önlemleri uygulamayın.

Kıyafet şart

Sadece moda anlamında değil. Chihuahualar soğuğa karşı hiç dayanıklı değillerdir. Bu nedenle hava serinlediğinde onlara bir ceket ya da kazak giydirmelisiniz.

Onu eğitin

Çok sevimli olması ve onu her yere kucağınızda götürüyor olmanız eğitmeyeceğiniz anlamına gelmemeli. Gerekli temel eğitimleri mutlaka erkenden verin ve onu sosyalleştirin. Pişman olmazsınız.

Kafes eğitimini değerlendirin

Onunla her gece beraber uyumak isteyebilirsiniz, ancak kafes eğitimi vermeniz yalnız kaldığı zamanlarda kendisine zarar verecek şeylerden korunması için işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken ona mutlu ve huzurlu olacağı, tehlikelerden uzak bir alan sağlamak.

Egzersiz yapın

Her köpek gibi Chihuahualar da sağlıklarını korumak için düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Hava güzelse dışarıda yürüyüş, değilse evde top oynamak onlar için yeterli olacaktır.

Güzel zaman geçirin

Chihuahuanıza vakit ayırın. Onlar çok eğlenceli köpeklerdir, değerini bilin ve onunla keyifli vakit geçirmeye bakın. (kaynak : patipedia.com)

Yaşam ortamı
Chihuahua
yavrusu soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Chihuahua yavrusu serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur.

Chihuahua köpek ırkı dahil tüm köpek ırkları için her zaman söylediğim gibi, evcil dostlarımızın yaşam sürelerini bizlerin onlara sunduğu yaşam ile doğru orantılıdır. Hiç bir zaman unutulmaması gereken en önemli konu onların dillerinin olması ama bizimle aynı dili konuşamıyor olmalarıdır.

Egzersiz İhtiyacı
Chihuahua bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.

Irk Kökeni
Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Meksika' ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye Çin'den getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır.

Chihuahua adını Meksika aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi.

chihuahua fiyatları

chihuahua ırkının ülkemizdeki satış fiyatları, şivava ırkının rengine ve şecere durumunda göre 2000 TL ile 4500 TL arasında değişmektedir.

İletişim

Chihuahua üretim çiftliği

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

Facebook Köpek Kulübü  köpek kulübü instagram   köpek kulübü twitter   köpek kulübü youtube

 Ana Sayfa