Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Danua | Great Dane

Danua

danua köpek yavrusu | yavruları

Köpeklerin apollosu, kibar dev danua köpek ırkı.

Danua Köpek, Köpeklerin Apollosu diğer tanımı ile kibar dev Danua köpek ırkı,  sanırım bu devasal ırkı temsil eden en iyi tabirler olsa diye düşünüyorum.  Zeki, korumacı olan bu ırk, yetiştirilmesi durumunda son derece çocuklara ve diğer petlere karşı uyumludur. Köken itibari ile çok net verileri olmayan bir ırk olmasına rağmen ırk isminde belirtilen Great Dane Büyük Danimarkalı yazmasına rağmen,  Danua ırkının Danimarka ile kökeninin bir alakası bulunmamaktadır. Bir rivayete göre Danua ırkı MÖ. 36 yy. da bazı paraların üstünde resminin olduğu ve kökeninin bu kadar eskiye dayandığı rivayet edilmektedir. Danua Fiyat

danua yavruları

Satılık Danua Köpek Yavruları

danua   danua

 

great dane   danua yavru

 

danua köpek

Danua Yavru Özellikleri
Köpekler ile ilgili en ilginç şeylerden biri yüzlerce köpek ırkı arasındaki büyük farklılıklar. Köpek cinslerinin boyutları da öylesine farklı ki bu derece büyük boyut farklılıkları ile belki de başka hiçbir hayvan türünde karşılaşmak mümkün değil. Evet, Danua ya da diğer ismi ile Great Dane en büyük köpek cinsleri listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Bugüne dek yaşamış en uzun köpek olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve bir Danua olan Zeus’un pençesinden omzuna olan yüksekliği tam 111,8 santimdi, Zeus ne yazık ki henüz 5 yaşındayken hayatını kaybetti. Danualar kocaman cüsselerinin içinde yumuşacık birer kalp taşıyan nazik ve sevgi dolu dostlar olarak sevilmeyi fazlasıyla hak ediyorlar.

Almanya’da ortaya çıkan Danua köpeğinin atalarının İrlanda kurt köpeği, Mastiff ve tazılar olduğu düşünülüyor. Bu arada Danua zaten Mastiff köpek grubuna dahil ırklardan biri. 1876 yılında Almanya’nın ulusal köpeği seçilen Danua tüm dünyada tanınmaya başladı. Bugün Danua Almanya’da ortaya çıkmasının üzerinden geçen yüzlerce yılda dünyanın dört bir yanında tanınan ve beslenilen bir dost haline gelmiş durumda.

Danua yavrusu köpeklere benzer çizimler milattan önce 3000 yılından itibaren antik Mısır eserlerinde ve milattan önce 2000 yılına dayanan Babil tapınaklarında görülebilir. Aynı zamanda milattan önce 1121 yılına dayanan Çin yazılı belgelerinde bu ırka benzer köpeklerin kökenlerinin Tibet yaylasına dayandığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu türün atalarının dünyanın çeşitli yerlerine Asurlar sayesinde yayıldığı düşünülmektedir. Ticaret yoluyla Roma ve Yunanlılara satılan bu köpekler aynı zamanda farklı hayvan türleriyle çiftleştirilmiştir. İngiliz mastifi köpeklerin atalarının bu ırkın oluşmasında etkisi olduğu düşünülmektedir.

Aynı zamanda bazılarına göre İrlanda kurt köpeği de bu ırkın oluşumunda rol oynamıştır. Geçmişte danua daha çok yaban domuzu avında kullanılmak amacıyla besleniyordu. Hatta genellikle kulakları yaban domuzlarının dişlerinden yaralanmasın diye kesilirdi. 16. yüzyılda bu köpekler İngiliz köpeği (English Dogges) olarak isimlendirilmeye başlandı. 17. yüzyılın sonlarına doğru, birçok Alman soylusu evlerinde büyük ve gösterişli köpekler barındırma alışkanlığı edindi. Bu köpeklere “oda köpeği” anlamına gelen “Kammerhunde” ismini verdiler. Hatta bu köpekleri fazlaca şımartıp, boyunlarına kadife kenarlıklı gösterişli tasmalar takarlardı.

Danua Bakımı

Devasa cüssesine rağmen danua iyi bir ev köpeği olabilecek kadar cana yakındır. Yine de küçük bir apartman dairesinde yaşamaya uygun değildir. İri cüssesi sebebiyle birçok şeye çarpıp kırabilir.Kışın soğuk algınlığına yakalanabilir, bu sebeple soğuk havalarda dışarıda bırakılmaması gerekir, ki zaten hiçbir köpek soğuk havalarda dışarıda bırakılmamalıdır. Kış aylarında yürüyüşe giderken danua yavrusunu sıcak tutmak için ona süveter veya yün mont giydirebilirsiniz, bu köpeğinizin de hoşuna gidecektir.

danua yavrusu

Danua Yavrusu Fiyatları

Danua yavrusu fiyatları ülkemizde renklerine ve şecere durumuna göre 3000 TL ile 8000 TL arasında değişmektedir.
Genel Bilgiler

Dünyada bu güne kadar yaşamış olan en uzun köpek olan Zeus ne kadar uzundur sizce? 1.18 m.. Ee ne var bunda şimdi dediğinizi duyar gibiyim, bu onun omuz başlarından yere kadar olan yüksekliği ve aslında olan şey şu; Zeus ayağa kalktığında tam tamına 2 metre 23 santimetreye ulaşıyordu. Yanlış duymadınız, yaşamış en uzun köpek olan Zeus iki ayağının üzerinde kalktığında neredeyse Yao Ming ile eşit boya ulaşıyordu. Bana inanmıyorsanız Guinness Rekorlar Kitabı’nın web sitesinden bu bilgiyi doğrulayabilirsiniz. Peki dev dostumuz Zeus’un türünü biliyor musunuz? Size bir ipucu vereyim.. Scooby-Doo’yu hatırladınız mı? benim çocukken favori çizgi filmlerimden biriydi. Dört arkadaş ve Scooby her bölümde maceradan maceraya atlar bizi de peşlerinden sürüklerlerdi. İşte gelmiş geçmiş en uzun köpek olan Zeus da Scooby-Doo ile türdeş, yani bir Danua.  Zeus’un iki haftada 13.6 kg. kadar mama tükettiği gerçeği ile de son darbeyi vuruyorum ve sizi yazımızı okumaya davet ediyorum. Ha bir de; büyük ihtimalle bunu merak ediyorsunuz o yüzden baştan söyleyeyim; Danua bir Alman ırkı olmasına rağmen adının İngilizcesi olan “Great Dane” yani “Büyük Danimarkalı”nın nereden geldiği hakkında hiçbir fikrim yok, köpek ırkları konusundaki otorite kurumlar da bu konuya net bir açıklama getiremiyor.

Vücutları neredeyse kare şeklindedir. Güçlü, yapılı bir vücut ve asil bir duruşu vardır. Danua köpek ırkları vücut yapıları ve yüz ifadeleriyle kusursuz işlenmiş Yunan Tanrısı heykellerine benzemektedir. Zaten bazı kaynaklarda köpeklerin Apollo’ su diye bahsederler Danua köpek ırkından. Yetişkin erkek Danua ırkının yükseklikleri 75-80 cm. den başlayıp 90 cm. kadar çıkabiliyor, dişilerde ise 70-75 cm. den başlayıp 84 cm. kadar çıkabiliyor. Ağırlık ise erkeklerde 63-79 kg., dişilerde ise 50-65 kg. arasıdır.

 

İletişim

Danua üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir