Jack Russell

jack russell terrier

Jack Russell Fiyatları Yavruları

Jack Russell terrier sağlam ve atletik yapılı olup, tilki terrieri ırkının daha az rafine haline benzemektedir. En az % 51 i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş ve kuyrukta kızılımsı siyah, ten rengi ve kahverengi lekeler görülür. Kafatası kulak arasında geniştir ve buruna doğru sivrilir. Alın çıkıntısı belirgin ancak keskin değildir. Burun siyah ve gözler koyu renkli ve badem şeklindedir. V şeklindeki kulaklar öne doğru kıvrıktır.

Jack Russell Terrier

Jack russell terrier esnek bir vücuda ve ortalama bir insanın elleriyle kavrayabilecek nispeten dar göğüse sahiptir. Bu onun avın peşinden kovuklara girmesine yardımcı olur. Kesik kuyruğu sırtta dik taşınır, halk arasında aslan yürekli minyatür ırk olarak telaffuz edilmesinin kesinlikle haklılık yönünün olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim, bu ufak ama cesur cins kendinden büyük ırklarla ve insanlara sahiplendikleri bölgeleri koruma noktasında son derece cesur ve kararlıdırlar.

Jack Russell Fiyatları

Jack Russell Fiyat pet sektöründe alışılmışın dışında farklılık gösterebilmektedir. Bunun nedeni aslan yürekli son derece cesur ırkın fiziki görünümündeki renk dağılımından şecere durumuna göre değişiklik göstermekle beraber, ortalama jack russell terrier fiyat skalası 1.500 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Son 1 yıl içerisinde olumsuz fiyat artışını etkileyen en önemli neden Pandemi sürecidir. Sınırların kapanması ve arz talep dengesinin yoğunlaşması nedeni ile jack russell fiyat oranları % 50 artış göstermiştir.

Jack russell terrier fiyat aralığının pandemi dönemi sonrasında olması gereken değerlere döneceği düşüncesindeyim. Güncel fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçiniz.

jack russell

 

Yavruları Özellikleri

Jack Russell Terrier tilki Terrieri' nin daha az rafine haline benzemektedir. En az % 51' i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş ve kuyrukta kızılımsı siyah, ten rengi ve kahverengi lekeler görülür. Kafatası kulak arasında genişçedir ve buruna doğru sivrilir. Burun siyah ve gözler koyu renkli ve badem şeklindedir. V şeklindeki kulaklar öne doğru kıvrık olup, Bu onun avın peşinden kovuklara girmesine yardımcı olur. Kesik kuyruğu sırtta dik taşınır. Onların toprak kazmaya düşkünlüğünü hepimiz biliriz, bu özelliği belki de tüm köpek cinsleri içinde en kazıcı ırktır. İnanılmaz enerji dolu olan bu minik köpekler için “kazmak için doğmuş” bile denilebilir.

Kalabalık ırk grubunun üyesi olan bu cins aslında hepimize tanıdık gelen köpek zira başta Maske filminde Maske’ nin köpeği Milo olmak üzere filmler de rol almış cinstir. Hatta 2011 yapımı Artist filminde oynayan Uggie isimli köpek ırkı oyunculuğu ile insanları öylesine etkilemişti ki Uggie’ye Oscar verilmesi gerektiği söylenmişti. Tabi, hayvanların filmlerde kullanılması tartışmalı konu ve çoğu kez hayvanlar için hiç de keyifli deneyim olmuyor, bunu da belirtmemizde fayda var.  İşte karşınızda zeki, enerjik ve sevimli köpek ırkı sahiplenmesi noktasında önceliğimiz ırk standartlarının düzgün olmasıdır.

Karakteri, hareketli ve yaşam dolu cinstir. Gözü pek ve kesinlikle korkusuz olup, yavru döneminde oyun oynamaya bayılır. Onu kızdırmayan ya da vurmayan çocuklarla arası iyidir. Zekidir, ancak inatçı ve başına buyruktur. Eğitimi güç olabilir. Diğer ırklara karşı saldırgan olabilir. Bu nedenle yavru döneminde iyi sosyalleştirilmelidir. Bazıları bu nedenle başka köpeklerce öldürülmüştür. Güçlü av güdüsüne sahiptir ve diğer küçük ev hayvanları ile güvenilmemelidir. Kovalamaya ve keşfetmeye bayılır. Tasmasız serbest bırakılmamalıdır. Kazmayı ve havlamayı sever. Yeterince meşgul edilmezse huzursuzlaşır ve eşyalara zarar verici olabilir.

Irk Kökeni, 19. yüzyılda bu ismi taşıyan rahip tarafından geliştirilmiştir. Bu ateşli küçük terrier özellikle tilki avında kullanılmaktaydı. Üreticiler çalışma kapasitesine bağlı üretim yaptıklarından dış görünüş çeşitlilik gösterir. Eski İngiliz avlarında atlara ayak uydurabilecek kadar uzun bacaklı olması gerekirdi. Enerji dolu ve oyuncu olmalarından dolayı, iyi aile köpeği olabilir.

Amerika’dan jack russell terrier Kulübü aracılığıyla onlar için zaten özel kayıt defteri vardı. Bununla beraber, bu ırkın tanınmasını isteyen küçük üretici grubu vardı. Amerika Birleşik Devletleri Parson Russell Terrier Derneği’ni kurdular. Cins için AKC ebeveyn kulübü oluşturdular. Erkeklerde ağırlık, 6-8 kg Dişilerde ağırlık; 6-8 kg. Erkeklerde yükseklik, 23-38 cm, dişlerde yükseklik; 23-33 cm. Yaşam süresi her iki cinsiyet içinde, olaması gereken yaşam standartları sunulması durumunda, 15-20 yıl arasındadır.

Genel Bilgiler

Sahiplenirken önceliğimiz bu sevimli ırkın erişkin olduğunda anatomik yapısındaki hayal ettiğimiz durumu olmalıdır. Vücudunun uzunluğu yüksekliğinden az daha fazla olan ırkın kafatası düz ve orta genişlikte yapıya sahiptir. Bu genişlik burnun ucuna gidildikçe daralır. Yanak kasları gelişmiş, çenesi güçlü, derin ve geniştir. Küçük gözleri koyu renklidir ve keskin ifadeye sahiptir. Göz çevresi badem şeklini andırır.

Göz kapakları sıkıdır ve göz etrafında siyah halka bulunur. Kulakları İngilizce’de ‘button ears’ denilen yapıdadır. Bu terim, kulakların kafanın üst kısmından başlaması ve dik olacakmış da aşağı düşmüş gibi izlenim bırakan kulak yapısı için kullanılır. Kuyruk dinlenme halinde genelde sarkık durur, köpek harekete geçtiğinde ise dikleşir. Tüyleri yumuşak, sert, ya da dağınık olabilir.  Genelde sert hava koşullarına karşı dayanıklı kürk yapısı vardır. Dominant olan renk beyazdır. Beyazın üstüne siyah ve beyaz renkte yamalar görülebilir. Bronzun en açık tonundan en kuvvetli tonuna kadar görülmesi mümkündür.

Onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Onlar için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteyse neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

jack russell terrier yavru   jack russell terrier fiyat

Bakımı

Tüylerinin haftada 1 defa tüy tipine uygun fırçayla taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Normalde ayda 1 defa banyo yeterli olacaktır fakat doğaları gereği kendilerini her an çamura bulayabilirler. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Jack russell terrier kendi boyutlarındakiler arasında egzersiz ihtiyacı en fazla olan türdür. Enerjisini atabilmesi için her gün önemli miktarda yorucu aktiviteye ihtiyaç duyar. Bu türün en mutlu olduğu an içinde saatlerce serbestçe koşturabileceği dev bahçeye kavuştuğu andır. Köpek parkları onun için pek uygun değildir çünkü başını kolayca belaya sokabilir. Geçmişleri boyunca tek başlarına avlanmaya alışmış olsalar da, köpek sporlarında da iyi performans gösterirler.

Çoğu oldukça zeki cinslerdir. Bu tür köpeğin öğrenebileceği en karmaşık komutları ve numaraları öğrenme kapasitesine sahiptir. Yine de bu size bu türün eğitiminin kolay olduğu yanılgısına düşürmesin. Eğitimi oldukça zorlayıcı olabilir bu ırk biraz inatçı olmaya meyillidir ve bu inatçılık absürt boyutlara ulaşabilir. Bu türe istemediği ve umursamadığı şeyi öğretmek imkansıza yakındır. Sert eğitim metodları bu ırkta hiç işe yaramaz, o da size sertlikle cevap verecektir. Bu türün ihtiyacı olan eğitim metodu ağırlıklı olarak ödüle ve pozitif pekiştirmeye dayalı eğitimlerdir. Aklınızda tutmanız gereken en önemli şey ise her an ona patronun kim olduğunu hissettirmeniz olacaktır. En ufak otorite boşluğunu sezerse onu sonuna kadar zorlamaktan kaçmaz.

Terrier familyasında bu kadar atılgan ve enerjik pek ırk yok denilebilir. Sınırsız enerjileri ve yetenekleriyle tanınır. Eğlence delisi ve heveslisı olan bu ırk kendisine sürekli yeni heyecanlar arayacaktır. Doksanlı yıllarda aile köpeği olarak popülerlikleri tavan yapmış olmasına rağmen bu cins her aile için mükemmel seçim olmayabilir. Aslında ırk teriyerler arasında bir modeldir.

Can dostu köpeğinizden zorunlu bir sebepten kaynaklı ayrı kalmanız durumunda, aile ortamında sizi beklerken strese girmeden sizi bekleyecek dönemi psikolojik anlamda yıpranmadan geçirebileceği otel hizmeti konusunda bursa köpek oteli ekibimiz, köpek eğitimi ve bomba köpekleri eğitimi ve av köpeği eğitimi konularında yarıma ihtiyaç duyduğunuz istenmeyen davranış kalıplarının düzeltilmesi sürecinde bursa köpek eğitimi ekibimiz, can dostunuzun ve sizin yanınızda olmaya çalışacaktır.

jack russell jack russell fiyat

İletişim

Jack Russell Terrier

Bursa

05323438041

Tayfun Acar

facebook köpek kulübü instagram bursa köpek çiftliği youtube köpek kulübü kanalı

Ana Sayfa

Yavru Köpek | Labrador | Border Collie | Türkiye Emlak | Toy Poodle | Aysel Acar | Maltese Terrier | Cane Corso | Doberman | Alman Kurdu