Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Jack Russell

jack russell terrier

Jack russell terrier fiyatları yavruları

Jack Russell terrier fiyatları yavruları özellikleri ve ırk standartları. Sağlam ve atletik yapılı olan köpek ırkı, Tilki Terrieri ırkının daha az rafine haline benzemektedir. En az % 51 i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş ve kuyrukta kızılımsı siyah, ten rengi ve kahverengi lekeler görülür. Kafatası kulak arasında geniştir ve buruna doğru sivrilir. Alın çıkıntısı belirgin ancak çok keskin değildir. Burun siyah ve gözler koyu renkli ve badem şeklindedir. V şeklindeki kulaklar öne doğru kıvrıktır.

Jack russell terrier yavruları esnek bir vücuda ve ortalama bir insanın elleriyle kavrayabilecek nispeten dar bir göğse sahiptir. Bu onun avın peşinden kovuklara girmesine yardımcı olur. Kesik kuyruğu sırtta dik taşınır, halk arasında aslan yürekli minyatür köpek ırkı olarak telaffuz edilmesinin kesinlikle haklılık yönünün olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim, bu ufak ama çok cesur köpek ırkı kendinden çok büyük köpeklere ve insanlara sahiplendikleri bölgeleri koruma noktasında son derece cesur ve kararlıdırlar.

Jack Russell Yavruları

jack russell yavru   jack russell

jack russell fiyatları

Jack russell fiyatları pet sektöründe alışılmışın dışında farklılık gösterebilmektedir. Bunu nedeni bu aslan yürekli son derece cesur köpek ırkının fiziki görünümündeki renk dağılımından şecere durumuna göre değişiklik göstermekle beraber, ortalama jack russell terrier fiyat 1.500 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Son bir yıl içerisinde olumsuz artışını etkileyen en önemli neden Pandemi sürecidir. Sınırların kapanması ve arz talep dengesinin yoğunlaşması nedeni ile jack russell fiyat oranları % 50 artış göstermiştir.

Jack russell fiyat aralığının pandemi dönemi sonrasında olması gereken değerlere döneceği düşüncesindeyim.

Özellikleri

Jack Russell yavru Amerikan Köpek Kulübü tarafından yakın zamanda tanınmıştır. Bu küçük, sağlam yapılı ve atletik köpek Tilki Terrieri'nin daha az rafine haline benzemektedir. En az % 51'i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş ve kuyrukta kızılımsı siyah, ten rengi ve kahverengi lekeler görülür. Kafatası kulak arasında genişçedir ve buruna doğru sivrilir.

Alın çıkıntısı belirgin; ancak çok keskin değildir. Burun siyah ve gözler koyu renkli ve badem şeklindedir. V şeklindeki kulaklar öne doğru kıvrık olup, esnek bir vücuda ve ortalama bir insanın elleriyle kavranabilecek nispeten dar bir göğse sahiptir. Bu onun avın peşinden kovuklara girmesine yardımcı olur. Kesik kuyruğu sırtta dik taşınır.

Köpeklerin toprak kazmaya olan düşkünlüğünü hepimiz biliriz, bu özelliği belki de tüm köpek cinsleri içinde en kazıcı olan köpek ırkıdır. İnanılmaz enerji dolu olan bu minik köpekler için “kazmak için doğmuş” bile denilebilir.

Çok kalabalık bir köpek ırk grubu olan üyesi olan bu köpek ırkı aslında hepimize çok tanıdık gelen bir köpek zira başta Maske filminde Maske’ nin köpeği Milo olmak üzere birçok filmde rol almış bir ırk.

Hatta 2011 yapımı Artist filminde oynayan Uggie isimli köpek ırkı oyunculuğu ile insanları öylesine etkilemişti ki Uggie’ye Oscar verilmesi gerektiği söylenmişti. Tabi, hayvanların filmlerde kullanılması tartışmalı bir konu ve çoğu kez hayvanlar için hiç de keyifli bir deneyim olmuyor, bunu da belirtmemizde fayda var.  İşte karşınızda zeki, enerjik ve sevimli bir köpek ırkı sahiplenmesi noktasında önceliğimiz ırk standartlarının düzgün olmasıdır.

Karakteri : Jack Russell yavru hareketli ve yaşam dolu bir ırktır. Gözü pek ve kesinlikle korkusuzdur.

Jack russell yavru oyun oynamaya bayılır. Onu kızdırmayan ya da vurmayan çocuklarla arası iyidir. Çok zekidir; ancak inatçı ve başına buyruktur. Eğitimi güç olabilir. Diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bu nedenle yavruyken çok iyi sosyalleştirilmelidir.

Bazıları bu nedenle başka köpeklerce öldürülmüştür. Güçlü bir av güdüsüne sahiptir ve diğer küçük ev hayvanları ile güvenilmemelidir. Kovalamaya ve keşfetmeye bayılır. Tasmasız serbest bırakılmamalıdır. Kazmayı ve havlamayı sever. Yeterince meşgul edilmezse huzursuzlaşır ve eşyalara zarar verici olabilir.

Irk Kökeni : 19. yüzyılda bu ismi taşıyan bir rahip tarafından geliştirilmiştir. Bu ateşli küçük terrier özellikle tilki avında kullanılmaktaydı. Üreticiler çalışma kapasitesine bağlı üretim yaptıklarından dış görünüş çeşitlilik gösterir. Eski İngiliz avlarında atlara ayak uydurabilecek kadar uzun bacaklı olması gerekirdi. Enerji dolu ve oyuncu olmalarından dolayı, iyi bir aile köpeği olabilir.

Amerika’dan Jack Russell Kulübü aracılığıyla onlar için zaten özel bir kayıt defteri vardı. Bununla birlikte, bu köpek ırkının tanınmasını isteyen küçük bir üretici grubu vardı. Amerika Birleşik Devletleri Parson Russell Terrier Derneği’ni kurdular. Cins için AKC ebeveyn kulübü oluşturdular. 1997’de AKC, bu ırkı resmen tanıdı. 2003 yılında, adı resmen Parson Russell Terrier olarak değiştirildi.

Erkeklerde Ağırlık; 6-8 kg Dişilerde Ağırlık; 6-8 kg

Erkeklerde Yükseklik; 23-38 cm Dişilerde Yükseklik; 23-33 cm

Yaşam süresi her iki cinsiyet içinde; 15-20 yıl
Genel Bilgiler

Sahiplenirken önceliğimiz bu sevimli ırkın erişkin olduğunda anatomik yapısındaki hayal ettiğimiz durumu olmalıdır. Vücudunun uzunluğu yüksekliğinden biraz daha fazla olan ırkın kafatası düz ve orta genişlikte bir yapıya sahiptir. Bu genişlik burnun ucuna gidildikçe daralır. Yanak kasları gelişmiş, çenesi güçlü, derin ve geniştir. Küçük gözleri koyu renklidir ve keskin bir ifadeye sahiptir. Göz çevresi badem şeklini andırır.

Göz kapakları sıkıdır ve göz etrafında siyah bir halka bulunur. Kulakları İngilizce’de ‘button ears’ denilen yapıdadır. Bu terim, kulakların kafanın üst kısmından başlaması ve dik olacakmış da aşağı düşmüş gibi bir izlenim bırakan kulak yapısı için kullanılır. Kuyruk dinlenme halinde genelde sarkık durur, köpek harekete geçtiğinde ise dikleşir.

Tüyleri yumuşak, sert, ya da dağınık olabilir.  Genelde sert hava koşullarına karşı dayanıklı bir kürk yapısı vardır. Dominant olan renk beyazdır. Beyazın üstüne siyah ve beyaz renkte yamalar görülebilir. Bronzun en açık tonundan en kuvvetli tonuna kadar görülmesi mümkündür. 

Aslında bir türden çok bir köpek tipiydi. Bu köpekler ilk olarak din adamı John Russell tarafından geliştirildi. Bu ırkın amacı tilki avında kendisine bir yardımcı edinmekti. 1800’lü yıllarda, köpek şovları fazlasıyla popüler olmuştu ve İngiltere’deki üst tabaka insanlar köpek yetiştiriciliğine çok daha dikkatli yaklaşmaya başlamışlardı. John Russell da bu insanlardan biriydi. 1795 yılında doğan ve Parson Jack olarak tanınan din adamı, hayatı boyunca hevesli bir avcı olmuştu. 1819 yılında yerel bir sütçüden adı ‘Trump’ olan dişi bir terrier aldı.

Russell ideal köpeği kahverengi ve beyaz olarak tarif ediyordu ve hayatı boyunca sürdüreceği bir üretim programına başlamıştı. Bu programın çıkışları ve düşüşleri oldu ve Russell birkaç defa tüm köpeklerini satmak zorunda kaldı. Ne olursa olsun her seferinde yeni bir program başlattı ve kendini tilki tazıları ve atlara ayak uydurabilecek; aynı zamanda tilkileri öldürmektense onların yuvalarından çıkmalarını sağlayacak bir terrier üretme sevdasına adadı.

Onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteyse neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

jack russell terrier yavru     jack russell terrier fiyat

Tüylerinin haftada bir defa tüy tipine uygun bir fırçayla taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Normalde ayda 1 defa banyo yeterli olacaktır fakat doğaları gereği kendilerini her an çamura bulayabilirler. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Kendi boyutlarındaki köpekler arasında egzersiz ihtiyacı en fazla olan türdür. Enerjisini atabilmesi için her gün önemli miktarda yorucu aktiviteye ihtiyaç duyar. Bu türün en mutlu olduğu an içinde saatlerce serbestçe koşturabileceği dev bir bahçeye kavuştuğu andır. Köpek parkları onun için pek uygun değildir çünkü başını kolayca belaya sokabilir. Geçmişleri boyunca tek başlarına avlanmaya alışmış olsalar da, köpek sporlarında da çok iyi performans gösterirler.

Çoğu oldukça zeki köpeklerdir. Bu tür bir köpeğin öğrenebileceği en karmaşık komutları ve numaraları öğrenme kapasitesine sahiptir. Yine de bu size bu türün eğitiminin kolay olduğu yanılgısına düşürmesin. Eğitimi oldukça zorlayıcı olabilir bu ırk biraz inatçı olmaya meyillidir ve bu inatçılık absürt boyutlara ulaşabilir. Bu türe istemediği ve umursamadığı bir şeyi öğretmek imkansıza yakındır. Sert eğitim metodları bu ırkta hiç bir işe yaramaz, o da size sertlikle cevap verecektir. Bu türün ihtiyacı olan eğitim metodu ağırlıklı olarak ödüle ve pozitif pekiştirmeye dayalı eğitimlerdir.

Aklınızda tutmanız gereken en önemli şey ise her an ona patronun kim olduğunu hissettirmeniz olacaktır. En ufak bir otorite boşluğu sezerse onu sonuna kadar zorlamaktan kaçmaz.

Köpek dünyasında bu ırk kadar atılgan ve enerjik pek köpek yok gibidir. Bu köpekler sınırsız enerjileri ve yetenekleriyle tanınır. Eğlence delisi ve heveslisı olan bu ırk kendisine sürekli yeni heyecanlar arayacaktır. Doksanlı yıllarda aile köpeği olarak popülerlikleri tavan yapmış olmasına rağmen bu köpek her aile için mükemmel seçim olmayabilir. Aslında bu köpek ırkı teriyerler arasında bir modeldir.

jack russell jack russell fiyat

 

 

İletişim

Jack Russell üretim satış merkezi

İstanbul / Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir