Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Jack Russell Terrier

jack russell terrier yavrusu

Jack Russell terrier yavru fiyatları

Jack Russell Terrier, sağlam yapılı ve atletik köpek Tilki Terrieri ırkının daha az rafine haline benzemektedir. En az % 51 i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş ve kuyrukta kızılımsı siyah, ten rengi ve kahverengi lekeler görülür. Kafatası kulak arasında geniştir ve buruna doğru sivrilir. Alın çıkıntısı belirgin ancak çok keskin değildir. Burun siyah ve gözler koyu renkli ve badem şeklindedir. V şeklindeki kulaklar öne doğru kıvrıktır.

Jack Russell terrier yavruları esnek bir vücuda ve ortalama bir insanın elleriyle kavrayabilecek nispeten dar bir göğse sahiptir. Bu onun avın peşinden kovuklara girmesine yardımcı olur. Kesik kuyruğu sırtta dik taşınır. Jack Russell Terrier köpek ırkı halk arasında aslan yürekli minyatür köpek ırkı olarak telaffuz edilmesinin kesinlikle haklılık yönünün olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim, bu ufak ama çok cesur köpek ırkı kendinden çok büyük köpeklere ve insanlara sahiplendikleri bölgeleri koruma noktasında son derece cesur ve kararlıdırlar.

Jack Russell Terrier Yavruları

jack russell yavru    jack russell terrier

jack russell terrier    jack russell yavru

jack russell terrier    jack russell yavru

Jack Russell Terrier Özellikleri

Amerikan Köpek Kulübü tarafından yakın zamanda tanınmıştır. Bu küçük, sağlam yapılı ve atletik köpek Tilki Terrieri'nin daha az rafine haline benzemektedir. En az % 51'i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş ve kuyrukta kızılımsı siyah, ten rengi ve kahverengi lekeler görülür. Kafatası kulak arasında genişçedir ve buruna doğru sivrilir. Alın çıkıntısı belirgin; ancak çok keskin değildir. Burun siyah ve gözler koyu renkli ve badem şeklindedir. V şeklindeki kulaklar öne doğru kıvrıktır. Jack Russell esnek bir vücuda ve ortalama bir insanın elleriyle kavranabilecek nispeten dar bir göğse sahiptir. Bu onun avın peşinden kovuklara girmesine yardımcı olur. Kesik kuyruğu sırtta dik taşınır.

Köpeklerin toprak kazmaya olan düşkünlüğünü hepimiz biliriz, Jack Russel ise belki de tüm köpek cinsleri içinde en kazıcı olandır. İnanılmaz enerjik olan bu minik köpekler için “kazmak için doğmuş” bile denilebilir. Çok kalabalık bir köpek ırk grubu olan üyesi olan bu köpek ırkı aslında hepimize çok tanıdık gelen bir köpek zira başta Maske filminde Maske’ nin köpeği Milo olmak üzere birçok filmde rol almış bir ırk. Hatta 2011 yapımı Artist filminde oynayan Uggie isimli bu köpek oyunculuğu ile insanları öylesine etkilemişti ki Uggie’ye Oscar verilmesi gerektiği söylenmişti. Tabi, hayvanların filmlerde kullanılması tartışmalı bir konu ve çoğu kez hayvanlar için hiç de keyifli bir deneyim olmuyor, bunu da belirtmemizde fayda var.  İşte karşınızda zeki, enerjik ve sevimli.

Jack Russell Terrier karakteri  : Hareketli ve yaşam dolu bir ırktır. Gözü pek ve kesinlikle korkusuzdur. Oyun oynamaya bayılır. Onu kızdırmayan ya da vurmayan çocuklarla arası iyidir. Çok zekidir; ancak inatçı ve başına buyruktur. Eğitimi güç olabilir. Diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bu nedenle yavruyken çok iyi sosyalleştirilmelidir. Bazıları bu nedenle başka köpeklerce öldürülmüştür. Güçlü bir av güdüsüne sahiptir ve diğer küçük ev hayvanları ile güvenilmemelidir. Kovalamaya ve keşfetmeye bayılır. Tasmasız serbest bırakılmamalıdır. Jack Russell kazmayı ve havlamayı sever. Yeterince meşgul edilmezse huzursuzlaşır ve eşyalara zarar verici olabilir.

Irk Kökeni : 19. yüzyılda Jack Russell adında bir rahip tarafından geliştirilmiştir. Bu ateşli küçük terrier özellikle tilki avında kullanılmaktaydı. Üreticiler çalışma kapasitesine bağlı üretim yaptıklarından dış görünüş çeşitlilik gösterir. Eski İngiliz avlarında atlara ayak uydurabilecek kadar uzun bacaklı olması gerekirdi. Enerjik ve oyuncu Jack Russell iyi bir aile köpeği olabilir.

Amerika’dan Jack Russell Terrier Kulübü aracılığıyla onlar için zaten özel bir kayıt defteri vardı. Bununla birlikte, bu köpek ırkının tanınmasını isteyen küçük bir üretici grubu vardı. Amerika Birleşik Devletleri Parson Russell Terrier Derneği’ni kurdular. Cins için AKC ebeveyn kulübü oluşturdular. 1997’de AKC, Jack Russell Terrier‘i resmen tanıdı. 2003 yılında, adı resmen Parson Russell Terrier olarak değiştirildi.

Fiziksel Yapıları

Erkeklerde Ağırlık; 6-8 kg Dişilerde Ağırlık; 6-8 kg

Erkeklerde Yükseklik; 23-38 cm Dişilerde Yükseklik; 23-33 cm

Yaşam süresi her iki cinsiyet içinde; 15-20 yıl

Fiyatları

Jack Russell terrier fiyatları pet sektöründe alışılmışın dışında farklılık gösterebilmektedir. Bunu nedeni bu aslan yürekli son derece cesur köpek ırkının fiziki görünümündeki renk dağılımından şecere durumuna göre değişiklik göstermekle beraber, ortalama 1.500 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir.
Genel Bilgiler

Vücudunun uzunluğu yüksekliğinden biraz daha fazla olan Jack Russell Terrier köpek ırkının kafatası düz ve orta genişlikte bir yapıya sahiptir. Bu genişlik burnun ucuna gidildikçe daralır. Yanak kasları gelişmiş, çenesi güçlü, derin ve geniştir. Küçük gözleri koyu renklidir ve keskin bir ifadeye sahiptir. Göz çevresi badem şeklini andırır. Göz kapakları sıkıdır ve göz etrafında siyah bir halka bulunur. Kulakları İngilizce’de ‘button ears’ denilen yapıdadır. Bu terim, kulakların kafanın üst kısmından başlaması ve dik olacakmış da aşağı düşmüş gibi bir izlenim bırakan kulak yapısı için kullanılır. Kuyruk dinlenme halinde genelde sarkık durur, köpek harekete geçtiğinde ise dikleşir.

Tüyleri yumuşak, sert, ya da dağınık olabilir.  Genelde sert hava koşullarına karşı dayanıklı bir kürk yapısı vardır. Jack Russell Terrier ırkında dominant olan renk beyazdır. Beyazın üstüne siyah ve beyaz renkte yamalar görülebilir. Bronzun en açık tonundan en kuvvetli tonuna kadar görülmesi mümkündür. 

Jack Russell aslında bir türden çok bir köpek tipiydi. Bu köpekler ilk olarak din adamı John Russell tarafından geliştirildi. John Russell’ın amacı tilki avında kendisine bir yardımcı edinmekti. 1800’lü yıllarda, köpek şovları fazlasıyla popüler olmuştu ve İngiltere’deki üst tabaka insanlar köpek yetiştiriciliğine çok daha dikkatli yaklaşmaya başlamışlardı. John Russell da bu insanlardan biriydi. 1795 yılında doğan ve Parson Jack olarak tanınan din adamı, hayatı boyunca hevesli bir avcı olmuştu. 1819 yılında yerel bir sütçüden adı ‘Trump’ olan dişi bir terrier aldı. Russell ideal köpeği kahverengi ve beyaz olarak tarif ediyordu ve hayatı boyunca sürdüreceği bir üretim programına başlamıştı. Bu programın çıkışları ve düşüşleri oldu ve Russell birkaç defa tüm köpeklerini satmak zorunda kaldı. 

Ne olursa olsun her seferinde yeni bir program başlattı ve kendini tilki tazıları ve atlara ayak uydurabilecek; aynı zamanda tilkileri öldürmektense onların yuvalarından çıkmalarını sağlayacak bir terrier üretme sevdasına adadı.

Jack Russell Terrieri onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteyse neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

Jack Russell Terrierin tüylerinin haftada bir defa tüy tipine uygun bir fırçayla taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Normalde ayda 1 defa banyo yeterli olacaktır fakat doğaları gereği kendilerini her an çamura bulayabilirler. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Jack Russell Terrier kendi boyutlarındaki köpekler arasında egzersiz ihtiyacı en fazla olan türdür. Enerjisini atabilmesi için her gün önemli miktarda yorucu aktiviteye ihtiyaç duyar. Bu türün en mutlu olduğu an içinde saatlerce serbestçe koşturabileceği dev bir bahçeye kavuştuğu andır. Köpek parkları onun için pek uygun değildir çünkü başını kolayca belaya sokabilir. Geçmişleri boyunca tek başlarına avlanmaya alışmış olsalar da, köpek sporlarında da çok iyi performans gösterirler.

Egzersiz ihtiyacı karşılanamamış bir Jack Russell Terrier saatli bir bomba gibidir ve terör estirmeye hazırdır. Birçok insan günlük yürüyüşün onun için yeterli olduğunu düşünür fakat bu yanlış bir algıdır. Enerjisini atamayan Jack Russell sıkılır, sıkılan bir Jack Russell yıkıcı olur ve eline geçirdiği her şeyi çiğnemeye başlar.  

Jack Russell Terrierlerin çoğu oldukça zeki köpeklerdir. Bu tür bir köpeğin öğrenebileceği en karmaşık komutları ve numaraları öğrenme kapasitesine sahiptir. Yine de bu size bu türün eğitiminin kolay olduğu yanılgısına düşürmesin. Bir Jack Russell Terrier eğitimi oldukça zorlayıcı olabilir. Bu köpekler inatçı olmaya çok meyillidir ve bu inatçılık absürt boyutlara ulaşabilir. Bu türe istemediği ve umursamadığı bir şeyi öğretmek imkansıza yakındır. Sert eğitim metodları Jack Russell ırkında işe yaramaz, o da size sertlikle cevap verecektir. Bu türün ihtiyacı olan eğitim metodu ağırlıklı olarak ödüle ve pozitif pekiştirmeye dayalı eğitimlerdir. Aklınızda tutmanız gereken en önemli şey ise her an ona patronun kim olduğunu hissettirmeniz olacaktır. En ufak bir otorite boşluğu sezerse onu sonuna kadar zorlamaktan kaçmaz.

Köpek dünyasında Jack Russell Terrier kadar atılgan ve enerjik pek köpek yoktur. Bu köpekler sınırsız enerjileri ve yetenekleriyle tanınır. Eğlence delisi ve hevesli olan Jack Russell kendisine sürekli yeni heyecanlar arayacaktır. Doksanlı yıllarda aile köpeği olarak popülerlikleri tavan yapmış olmasına rağmen bu köpek her aile için mükemmel seçim olmayabilir. Aslında Jack Russell Terrier, teriyerler arasında bir modeldir. Bir terrier karakter özellikleri içerisinde ne varsa bunların hepsi Jack Russell Terrier’de fazlasıyla bulunur. Her köpek gibi Jack Russell Terrier de ailesine bağlı ve sadık bir köpektir, fakat ilgi delisi değildir. Jack Russell Teriyerler serbest çalışmaları için geliştirilmiş, ve bugüne kadar bağımsız karakterlerini korumuşlardır. 

Erken ve düzgün bir biçimde sosyalleştirilmiş Jack Russell Terrier çocuklarla çok iyi anlaşır, hatta muhtemelen Bully teriyerler hariç(Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrrier vb.) çocuklarla arası en iyi olan teriyer türüdür. Bu cümlemizden lütfen Bully türlerin çocuk düşmanı olduğunu çıkarmayın; hatta tam aksine onların çocuklarla çok iyi anlaştığını ifade etmeye çalıştık, zaten bu konuya daha sonra detaylıca değineceğiz. Yine de Jack Russell Terrier sert oyunlardan ve suiistimalden hoşlanmaz, ve eğer kendini tehdit altında hissederse ısırmaktan korkmaz. Bu yüzden minik çocuklarla değil de biraz daha büyük çocuklarla daha iyi anlaşırlar.

İletişim

Jack Russell Terrier üretim ve satış merkezi

İzmir / Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook twitter instagram

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir