Maltese Terrier

maltese terrier

Maltese Terrier Fiyatları Sahiplenme Özellikleri

Maltese Terrier tüy dökmemesi, koku yapmaması ve anti alerjik yapıya özgü olmasından kaynaklı bahçesiz evlerde yaşayan ailelerin özellikle tercih ettiği popüler maltese köpek ırkıdır. Bu sevimli ve şirin süs köpeği çevresine neşe saçmayı kendisine has yaşam felsefesi haline dönüştürmüş, insanlara hayli düşkün yapı sergileyip yabancılara karşı sahibinin yanında ilk etapta kıskanç tavır gösterse de yeni insanlarla tanışmayı ve onlarla iletişim kurmaya bayılırlar.

Maltese terrier İngiltere kökenli olup, ülkemizde en fazla beslenilen süs köpeği ırkları arasındadır. Yetiştirilmesi konusunda sahiplerinin karakter yoğurması şeklinde adlandırdığımız karakter yapılandırmasında hassasiyet göstermeleri son derece önemlidir. Yavruluk döneminde bu davranış kalıplarının onlara uygulanmaması halinde, eve gelen misafirlere karşı aşırı havlama tepki vermesi ya da istediklerini yaptırma konusunda devamlı havlayarak isteklerini elde etmeye çalışmak gibi istenmeyen davranışlarla karşı karşıya kalmamız demektir.

maltese terrier maltese terrier maltese terrier yavru maltese terrier yavruları maltese terrier fiyat maltese terrier fiyatları maltese terrier fiyatları

Maltese Terrier Fiyatları

Maltese Terrier fiyatları ülkemizde özelliklerinden ötürü ev içerisinde beslenen yavru köpek ırkları arasında sahiplenme fiyatları tüy dökmeme, koku yapmama ve anti alerjik olmalarından dolayı uygun durumdadır. Tüm dünyada ve ülkemizde insanların zorunlu evlerine hapsolmaları, ülkelerin sınırlarını kapatmalarından dolayı, bu ırka talep aniden 2 kat artmış ve doğal anlamda maltese terrier fiyatları 3 kata yakın artış göstererek maltese terrier fiyatları 3.500 TL ile 9.000 TL arasında yükselmesine neden olmuştur. Şahsi kanaatim maltese terrier fiyatları pandemi süreci sonlandıktan sonra olması gerektiği maltese terrier fiyatları skalasına dönüş yapacağı yönündedir.

Maltese Terrier Sahiplenme

Maltese terrier sahiplenme konusunda özelliklerinden kaynaklı yaşam alanımıza dahil olması için sık eleyip sık dokumamız gerekir. Yaradanın sessiz kulları maltese terrier cinsi minyatür olmasından, tüy dökmemesi anti alerjik olması ve koku yapmaması özelliklerinden kaynaklı özellikle bahçesiz evler için yerinde karar olacaktır.

Maltese terrier sahiplenme düşüncesinde onun bahçede beslenmesi için uygun olmadığının bahçesiz evlerde beslenmesi için son derece uygun olduğunun bilinmesi ve bu yönde hareket edilmesi yerinde karar olacaktır.

maltese terrier sahiplenme maltese terrier yavruları

Özellikleri

Bahçesiz evlerde yaşayan ailelerin özellikle tercih ettiği popüler köpek ırkı Maltese terrier yavru tüy dökmeme, anti alerjik olması ve koku yapmaması gibi özelliklerinden ötürü yüksek şekilde talep görmektedir. Maltese teriyer yavru beyaz ve yumuşak tüyleri ile mükemmel ırkı temsil etmektedir. Genel anlamda bakıldığı zaman en ideal aile köpeği pozisyonunda olup, sahibine son derece sadıktır. Sevgi delisi bu sevgili can dostu, sürekli ilgi görmeye bayılır.

Maltese Terrier sahiplenme özellikleri başında insanlara düşkünlüğüdür. insanlara düşkün olup yabancılara karşı sahibinin yanında ilk etapta kıskanç tavır gösterse de hemen anlaşmaktadır. Irkın tek eksi yönü çok konuşkan olması sizinle sürekli iletişim kurmaya çalışmasıdır. Bu özelliği kimilerine göre olumsuz gibi görünse de benim düşüncem son derece keyif verici özelliktir. Sürekli havladığı için apartman yaşantısında sorun teşkil edebilir. Tabii, eğitim ile bu durum düzeltilebilir. Sevimli ırkın özellikleri itibariyla bahçesiz evde beslenmesi için uygundur.

malta teriyer sahiplenme  maltese terrier bakımı

Bakımı

Maltese terrier sahiplenme konusnda bakımı konusunun göz ardı edilmemesi ve hassasiyet gösterilmesi gereken konuların başında tüy dökememe ve bakımı komusu olmasıdı Bu ırkın tüyleri beyazdır ve kesilmediği zaman oldukça uzun olabilir. Köpeğinizin tüylerini keserken ve bakımları yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz gerekir.

Sahiplenme düşüncesinde insanların günlük ve haftalık rutin bakım planı yapmaları gerekir. Bu ırk her ne kadar tüy dökmeseler de sağlıklı görünüme özgü olmaları için kopmuş ya da ölü tüylerin vücutlarından uzaklaştırılması gerekir. Bunun içinde köpeklerin tüylerinin fırçalanması gerekir.

Bakımı konusunda gözlerin Temizliği önemlidir, Irkın fiziki özellikleri nedeniyle gözlerinden akan sıvının dikkatli şekilde temizlenmesi gerekir aksi takdirde göz ve çevresine lekeler oluşur. Hem görüntü hem sağlık açısından iyi olmayan bu durum için temizliği şöyle yapmalısınız.

Maltese terrier lekeleri oluşumunu önlemek ve geçmesi için gözleri günlük ılık suyla temizleyin ve çapakları steril pamukla bezle alın.Köpeğinize hazır su içmeye alıştırın. Mineral içeriği yüksek olan su lekelenmeye neden olabilir, bu nedenle köpeğiniz için arıtılmış şişelenmiş su alabilirsiniz.

Köpeğinizin yemek kabının beslenmeleri noktasında yıkadığınız dan emin olun. Kullanılan kabın temizliği ve yenilen yemeğin temizliği göz rahatsızlığını etkileyen enfeksiyonların köpeğinize bulaşmasını etkiler. Aynı özelliklere özgü diğer süs köpekleri ırklarına nazaran maltese terrier fiyatları ve özellikleri daha uygundur.

Kökeni

Irk Kökeni, maltız olarak telaffuz edilen köpeğin ismi Malta’dan gelir. Minyatür ırklarda bilinenin aksine eğitimi kolaydır. En az iki bin yıl öncesine uzanan geçmişe sahip oyuncak ırklarının en eskilerinden biridir. Sanatçılar, şairler ve yazarlar bu minik köpeği Yunanistan, Roma ve Mısır'a ait eserlerde yer verdiler. Yunanlılar, köpekleri için mezarlar inşa ederken, Mısırlılar eserlerinde bu köpeğe sürekli methiyeler dizmiştir. Tarihteki önemine rağmen, teriyer kökeni kesin değildir.

Birçoğu, ırkın Spitz veya Spaniel tipi köpeklerden Akdeniz'de Malta Adası'nda üretildiğine inanırken, diğerleri bu cinsin İtalya’da üretildiğine inanıyor. Bunun yanında bazıları da aslen Asya'dan çıktığına ve ufak Asya cinslerinin çoğunun üretiminde rol oynadığına inanıyor. Avrupada bu ırkın burunları daha uzun Asya kökenli olanlarda burunları daha basık ve kısadır.

Genel Bilgiler

Maltese terrier, anatomik özelliklerinden dolayı soğuğa karşı dayanıksız olup, nemli ve rutubetli alanlarda yürüyüşe çıkarıldığında kolayca hasta olabileceğinden özellikler bu ortamlarda yürüyüş yaparken hassasiyet gösterilmelidir.  Minyatür yapılı hassas köpekler olduklarından 2,5-3 yaşında çocuk sahibi ailelere tavsiye edilmez, bunun nedeni de ufak ırk olmalası ve küçük yaş grubunda olan çocuklar bu sevimli ve küçük ırkı istemeden hırpalayabilmektedirler.

Ağız ve göz çevresini gün içinde ıslak mendille silerek sürekli temiz tutun. Aksi takdirde kısa sürede lekeler oluşacak ve kar beyaz görünümlü yapısında hoş görünmeyecektir. Tüy dökmeme özelliğine sahip bu cinsten maksimum verimi almak için günlük rutin taranmasını ve temizliğini ihmal etmemelisiniz, aksi takdirde bu cinsin genel özelliklerinin başında gelen tüy dökmeme özelliğini maalesef ki yaşayamaz olursunuz. Kendi başına vakit geçirebilen olsa da 8 saat ve üzeri köpeğinizi yalnız bırakmanızı tavsiye etmem.

AKC federasyonu standartlarına göre bu ırkın ağırlığı 4 kilogramın altında olup, 1,5 ila 4 kg değişmektedir. Boy ile ilgili olarak, standart yüksekliği yoktur. Ancak, erkek cinsiyetinde 21 ila 25 cm değişmektedir. Cinsin dişileri biraz daha güçsüz kemik yapısına sahip oldukları için 21 ila 23 cm arasında boya sahiptir. Bu ölçüm zeminden omuza kadar olan bölüm ölçülerek bulunur kadardır.

En çok öne çıkan rengi beyazdır. Beyaz rengin yanında Beyaz-limon ve Beyaz-bronz renkleri de az da olsa görülmektedir. Genel olarak, cinsinin karnı açık pembe olmalıdır. Ancak büyüdükçe, göbekteki renk tonları kararabilir. Bu durum genellikle doğal güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Olgunlaştığı zaman hafif renk değişikliği yaşayabilir. Bu şekilde beyaz renk hafif lekeler limon veya tan rengine dönebilir. Cinsin sık görülen rengi beyaz renkte burun, göz kenarları, dudaklar ve pençe içleri AKC standartlarına göre siyah olmalıdır.

Bunun yanında ufak yapılı hassas vücuda sahip olduğundan 2,5,-3 yaşındaki çocuklarla oyuncak yapılı yavru köpekler yalnız bırakılmamalıdır. Yine boyutları sebebi evde yeterince enerjisini atmaya yardım edilirse her gün yürüyüşe çıkarılmasa sorun teşkil etmez.

Can dostu köpeğinizden zorunlu bir sebepten kaynaklı ayrı kalmanız durumunda, aile ortamında sizi beklerken strese girmeden sizi bekleyecek dönemi psikolojik anlamda yıpranmadan geçirebileceği otel hizmeti konusunda bursa köpek oteli ekibimiz, köpek eğitimi ve bomba köpekleri eğitimi ve av köpeği eğitimi konularında yarıma ihtiyaç duyduğunuz istenmeyen davranış kalıplarının düzeltilmesi sürecinde bursa köpek eğitimi ekibimiz, can dostunuzun ve sizin yanınızda olmaya çalışacaktır.

İletişim

Maltese Terrier üretim çiftlği

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

facebook maltese terrier instagram maltese terrier youtube bursa köpek çiftliği kanalı