Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Maltese Terrier

maltese terrier

Maltese Terrier Teacup 0 Numara

Hayatınıza ilk defa bir sadık dost dahil etmeyi düşünüyorsanız, Maltese Terrier ırkı kesinlikle doğru ve yerinde bir seçim olacağı düşüncesindeyim.

Maltese terrier teacup ırkı İngiltere kökenli olup, ülkemizde en fazla beslenilen süs köpeği ırkları arasındadır. Her ne kadar yetiştirilmesi konusunda sahiplerinin karakter yoğurması şeklinde adlandırdığımız karakter yapılandırmasında hassasiyet gösterilmelidir, aksi takdirde eve gelen misafirlere karşı aşırı havlama tepki vermeleri ya da istediklerini yaptırma noktasında sürekli havlayarak isteklerini elde etmeye çalışıyor olmalıdır.

Maltese Terrier 0 numara köpek ırkında en fazla tercih edilen boyutları 2 ile 2,5 kilo aralarında olup, ülkemizde teacup ve 0 numara olarak adlandırılırlar. Bu sevimli ırk erişkin olması durumunda 7 – 8 kiloya kadar ulaşanları da bulunmakla birlikte, ülkemizde bu erişkinliğe ulaşan Maltese terrier grubuna 3 veya 4 olarak gruplandırılmaktadırlar.

maltese terrier

Maltese Terrier Teacup 0 Numara Yavruları

maltese terrier 0 numara  maltese terrier yavruları

maltese terrier  maltese terrier

maltese  maltese terrier bakımı

maltese terrier teacup  teacup maltese terrier

Maltese Terrier Fiyatları

Maltese terrier teacup ırkını sahiplenirken önemle dikkat edilmesi gereken husus, bu ırkın maliyet bütçesinden daha çok erişkin olması halinde ulaşacağı ebatlar öncelikli olmalıdır. Maltese Terrier fiyatları kendi içinde oluşturduğu gruba göre, 1500 TL ile 8000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada tavsiyem, öncelikle maltese terrier teacup 0 numara yavrusunu üreticisinden yavrunun anne ve babasını görerek sahiplenmek en doğrusu olacaktır.

maltese terrier fiyatları  maltese terrier yavrularının fiyatları

Bakımı

Maltese Terrier Bakımı: cinsi köpek sahiplenecek olanların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi tüy bakımıdır. Bu köpeklerin tüyleri beyazdır ve kesilmediği zaman oldukça uzun olabilir. Köpeğinizin tüylerini keserken ve bakımları yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz gerekir.

Maltese terrier sahibi insanların günlük ve haftalık olarak rutin bir bakım planı yapmaları gerekir. Bu köpekler her ne kadar tüy dökme seler de sağlıklı bir görünüme sahip olmaları için kopmuş olan ya da ölü tüylerin vücutlarından uzaklaştırılması gerekir. Bunu içinde köpeklerin tüylerinin fırçalanması gerekir. Maltese Terrier köpekleri beyaz tüylere sahip olduğu için kirlendikleri zaman bu daha çabuk görülür. Köpeğinizi her hafta yıkamanızı gerektiren bir durum yoktur. Bunun yerine aylık olarak bir banyo planı oluşturabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında köpeğinizin serinlemesi açısından bu banyoları sık laştırabilirsiniz.

Maltese Terrier Bakımı, diğer köpeklerden farklı bir uygulama yapmanızı gerektirmez. Diğer köpek ırklarında olduğu gibi ağız ve diş sağlığına dikkat etmeli, kulak ve göz temizliğini yapmalısınız. Çok hareketli bir yapıya sahip olmalarına rağmen yavru köpekler günde 18 ile 20 saat arası uyumaktadır lar.

Gözlerin Temizliği:  Bu türün gözlerinden akan sıvının dikkatli şekilde temizlenmesi gerekir aksi takdirde göz ve çevresine lekeler oluşur. Hem görüntü olarak hem de sağlık açısından iyi olmayan bu durum için temizliği şöyle yapmalısınız. 

• Lekeleri oluşumunu önlemek ve geçmesi için gözleri günlük ılık suyla temizleyin ve çapakları steril bir pamukla bezle alın. 

• Maltese Terrier köpeğinize hazır su içmeye alıştırın. Mineral içeriği yüksek olan su lekelenmeye neden olabilir, bu nedenle köpeğiniz için arıtılmış şişelenmiş su alabilirsiniz. 

• Köpeğinizi plastik kapta değil paslanmaz çelikten, seramikten veya camdan yapılmış olan bir kapta besleyin. 

• Köpeğinizin yemek kabının beslenmeleri arasında yıkadığınız dan emin olun. Kullanılan kabın temizliği ve yenilen yemeğin temizliği göz rahatsızlığını etkileyen enfeksiyonların köpeğinize bulaşmasını etkiler. 

Tüy Tipine Göre Bakım Önerileri

Tüy tipi: Maltese Terrier ırkının uzun ve ipeksi tüyleri vardır. Astarsızdır. Tüyleri beyaz olmakla birlikte sarımtırak veya kahverengi lekeleri vardır.  Günlük tüy bakımı: Göz sıvısından oluşan lekelenme riskini önlemek için günlük göz temizliği ve tüy temizliği gerekir. Tüylerin günlük fırçalanması gerekir. Kesimi yaz aylarında daha kısa olmak üzere kışları uzatılabilir Saçının dökülmesi beslenmesinde oluşan eksikliklerden kaynaklanabilir. Yüksek kaliteli yiyecekler ve vitamin eksikliği olmayacak şekilde yemek yemesi tüylerin sağlığı için önemlidir.

Maltese Terrier Kökeni

Maltese terrier köpek ırkının geçmişi: Maltız olarak telaffuz edilen köpeğin ismi Malta’dan gelir. Küçük köpeklerde bilinenin aksine eğitimi kolaydır. Terrier Maltese, en az iki bin yıl öncesine uzanan geçmişe sahip oyuncak ırklarının en eskilerinden biridir. Sanatçılar, şairler ve yazarlar bu küçük köpeği Yunanistan, Roma ve Mısır'a ait eserlerde yer verdiler. Yunanlılar, Terrier Maltese köpekleri için mezarlar inşa ederken, Mısırlılar eserlerinde bu köpeğe sürekli methiyeler dizmiştir. Tarihteki önemine rağmen, Terrier Maltese kökeni kesin değildir. Birçoğu, ırkın Spitz veya Spaniel tipi köpeklerden Akdeniz'de Malta Adası'nda üretildiğine inanırken, diğerleri bu cinsin İtalya’da üretildiğine inanıyor. Bunun yanında bazıları da aslen Asya'dan çıktığına ve küçük Asya köpek cinslerinin çoğunun üretiminde rol oynadığına inanıyor. Avrupa Terrier Maltese ırkının ırkının burunları daha uzun Asya kökenli olanların burunları daha basık ve kısadır.

Maltese Terrier hakkında bilinmesi gerekenler

Soğuğa karşı dayanıksız olan Terrier Maltese nemli ve rutubetli alanlarda yürüyüşe çıkarıldığında kolayca hasta olabileceğinden özellikler bu ortamlarda yürüyüş yaparken hassasiyet gösterilmelidir.  Maltese Terrier küçük yapılı hassas köpekler olduklarından 2,5-3 yaşında çocuk sahibi ailelere tavsiye edilmez, bunun nedeni de ufak ırk olmalarından dolayı küçük yaş grubunda olan çocuklar bu sevimli ve küçük ırkı hırpalayan bilmektedirler.

Ağız ve göz çevresini gün içinde ıslak mendille silerek sürekli temiz tutun. Aksi takdirde kısa sürede lekeler oluşacak ve kar beyaz görünümlü yapısında hoş görünmeyecektir. Tüy dökmeme özelliğine sahip bu köpek cinsinden maksimum verimi almak için günlük rutin taranmasını ve temizliğini ihmal etmemelisiniz, aksi takdirde Maltese terrier ırkının genel özelliklerinin başında gelen tüy dökmeme özelliğini maalesef ki yaşayamaz olursunuz. Kendi başına vakit geçirebilen bir köpek olsa da 8 saat ve üzeri köpeğinizi yalnız bırakmama nızı tavsiye ederim.

satılık maltese

Maltese Terrier yavruları bilinenin aksine öğrenmeye istekli bir cinstir. Genelde oyuncak boyuttaki köpeklerin eğitimi zor ve saldırgan olarak bilinirler. Çok dost canlısı ve sosyal olan Terrier Maltese yüksek enerjiye sahip olması ilk defa köpek sahiplenenleri zorlayabilir. Küçük köpeklerden sakin yapıda olması beklense de bu cins için bu kural geçerli değil. Aşırı ilgiyi sevmeyen Terrier Maltese kendi başına oyuncakları ile oynayarak vakit geçirebilir. Bu durumda yalnız kaldığında uzun süre olmamak şartı ile sorun yaşatmaz.

Yuvarlak bir kafatasına sahip olan bu cins diğer oyuncak ırkların aksine yuvarlak bir yüze sahip olmak için özel bir tıraşa gerek duymaz. Yuvarlak ve genelde koyu renkli gözlere sahip olan Terrier Maltese ‘in burnu geniş ve siyahtır. Başının üzerinde yana uzanan tüylü kulakları vardır. Oyuncak türüne dahil olan boyutları küçük, uzun gövdeli ve enerjik bir köpektir. Bu cinste renk her ne olursa olsun dudakları patileri ve burnu her zaman siyahtır. Uzun bir gövdeye oranla daha kısa bacaklara sahiptir. Bacak boyunun %60’ı kadar uzunlukta kuyruğa sahiptir. Kuyruğu uzun tüylerle kaplı ve genelde vücudunun üzerine doğru kıvrıktır.

Yeni karşılaştığı insanlara karşı ılımlı bir tutum sergileyen Terrier Maltese kısa sürede sıkı bağ kuran bir cinstir. Sosyal ortamlara uyum sağlayan ortamın ilgisini üzerinde toplamayı seven bu cinstir. Sürekli ilgiyi üzerinde istediğinden sevdiği oyuncakları belirleyip onlarla zaman geçirmesi için teşvik etmelisiniz. Bu şekilde evde yanınızda iken veya evde iken onunla ilgilenmeniz için sizi zorlamaz. Diğer oyuncak ırklar içinde kendi kendine eğlenebilen birkaç köpekten biridir. Evcil hayvanlar için köpeklerden ziyade kedilerle de arası oldukça iyidir. Tabi ki alışma sürecinde yan yana durmalarını beklenmemeli. Eğer evinizde bir kediniz varsa mamasını ve oyuncaklarını kediden uzakta tutmanızda yarar var.

AKC cinsi standartlarına göre Terrier Maltese cinsinin ağırlığı 4 kilogramın altındadır. Terrier Maltese 1,5 ila 4 kg arasında değişmektedir. Boy ile ilgili olarak, standart bir yükseklik yoktur. Ancak, erkek Terrier Maltese 21 ila 25 cm arasında değişmektedir. Cinsin dişileri biraz daha küçük kemik yapısına sahip oldukları için 21 ila 23 cm arasında boya sahiptir. Bu ölçüm zeminden omuza kadar olan bölüm ölçülerek bulunur kadardır. Bu boyutlara ek olarak teacup diye tabir edilen 3 kiloya kadar inen 0 numara ismi ile de anılan Terrier Maltese köpeklerde en çok talep görenlerdir. Bu boyuttaki köpeklerin hava sıcaklıkları gibi birçok etkenden hızlıca etkilenebilme gibi dezavantajları vardır.

Terrier Maltese cinsinin en çok öne çıkan rengi beyazdır. Beyaz rengin yanında Beyaz-limon ve Beyaz-bronz renkleri de azda olsa görülmektedir. Genel olarak, bir Terrier Maltese cinsinin karnı açık pembe olmalıdır. Ancak köpek büyüdükçe, göbekteki renk tonları kararabilir. Bu durum genellikle doğal güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Terrier Maltese cinsi olgunlaştığı zaman hafif bir renk değişikliği yaşayabilir. Bu şekilde beyaz renk hafif lekeler ile limon veya tan rengine dönebilir. Cinsin sık görülen rengi beyaz renkte  burun, göz kenarları, dudaklar ve pençe içleri AKC standartlarına göre siyah olmalıdır.

Evin içinde bakılan köpeklerde oyun alanı, oyuncakları gibi oyalanacağı eşyaları yanında olmazsa tek başına kaldığında etrafına zarar verebilir. Oyun alanına yerleştirildiğinde ayrılık sorunu yaşamasa da 8-10 saat tek başına kalması beklenilmemelidir. Aile içinde iken oyuncu aktif bir köpektir. Kulakları hassas olan bu cins küçük seslere de tepki verir. Bu sebeple ev içerisinde iyi bir bekçi ve uyarıcıdır. Maltese Terrier kürkü Poodle gibi az miktarda tüy dökme özelliğini taşır. Poodle kadar olmasa da günlük taramaları yapılarak ölü tüyler alındığı takdirde tüy dökümü ile karşılaşılmaz. Yumuşak tüyleri yavruluk dönemlinden sonra kalınlaşarak güçlense de yumuşak bir yapıda kalmaya devam eder. Genellikle beyaz renkte olduklarından, yaramaz ve enerji dolu olduklarından kirlenmeye çok müsait bir yapıları vardır. Özellikle yemek yedikten sonra ağız çevresi ıslak mendille silinmeli. Bunun yanında yüzü ve göz çevresi ıslak mendille günde 2 ya da 3 kere silinmeli. Beyaz tüyü temiz tutmak için bu uygulamalar şarttır. Yüzlerindeki tüyler uzun olduğundan her hafta göz çevresinde uzayan tüyler kesilmelidir.

Apartman daireleri için Maltese Terrier diğer oyuncak köpek ırkları içinde en uygun cinslerden biridir. Küçük boyutlu oluşu, tüy dökmeme özelliği, tuvalet eğitimini kolay öğrenmesi ve tüylerinin anti alerjik oluşu Terrier Maltese ırkı ideal bir cins haline getiriyor. Tabi tüm bu özellikler safkan bir Terrier Maltese köpek ırkının özellikleri. İlk defa evinde köpek beslemek isteyen aileler için çocuklarla ve evcil hayvanlarla arasının iyi olması da önemli bir etken. Bunun yanında küçük yapılı hassas bir vücuda sahip olduğundan 2,5,-3 yaşındaki çocuklarla oyuncak yapılı yavru köpekler yalnız bırakılmamalıdır. Yine küçük boyutları sebebi ile evde yeterince enerjisini atmaya yardım edilirse her gün yürüyüşe çıkarılmasa sorun teşkil etmez.

İletişim

Maltese Terrier Üretim Çiftliği

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir