Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Rottweiler

rottweiler

rottweiler fiyatları macar yavrusu standartları

Rottweiler yavrusu ülkemizde 90'lı yılların sonlarında ismini duyurmaya başlamış ve o zamanın Türkiye'sinde üretiminin yok denilecek kadar az olmasından dolayı rottweiler yavrularının temini yurt dışından Rusya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan gibi ülkelerde kaçak yollarla ülkemize getirilmek suretiyle yeni ailelerine teslimleri yapılmaktaydı.

Rottweiler yavru, aslında bir çok yazımda ve blok sayfamda da belirttiğim gibi, rottweiler ırkının Macar rottweiler yavrusu, Alman rottweiler yavrusu gibi sınıflandırılması literatüre etik değildir, Lakin ülkemizde bazı köpek ırklarının halk arasında sınıflandırılmasından dolayı safkan rottweiler ırkına da Macar Rottweiler ırkı olarak adlandırılmaktadır. Şehir efsaneleri o kadar çok bilgisizce üretilip kamuoyuna servis edildi ki, bu köpeğin büyüdüğünde beyninin kafatasına sığmadığı için öldüğü, 7 yaşından sonra kendini kaybedip sahibini yediğine kadar bir çok hikayeler bilgi altyapısı olmayan insanlar tarafından üretilerek gerçekmiş gibi yayıldı.

rottweiler yavrusu

satılık rottweiler yavruları

rottweiler macar

macar rottweiler

  rottweiler fiyatları

Gün içerisinde aldığım Rottweiler ırkına ait telefonların çoğunda "hocam koca kafalı, küt burunlu, rottweiler yavrusu Macar var mı?" şeklindedir. Her seferinde rottweiler ırkının anatomik özelliklerinin Uluslararası ırk standartlarının ne olup, ne olmadığını anlatmaya çalışıyorum ve bazen de, "Hocam o şekilde değil..." gibi cevaplar alsam da, Rottweiler ırkının kafası, burnu, kulağı, rengi, kuyruğu tüm anatomik özellikleri nettir ve belli ırk standartları ile bu kaleme alınmıştır, Onun haricindeki tüm ayrıntılar Uluslararası normlarda diskalifiye nedeni olarak görülmektedir.

rottweiler fiyatları

Rottweiler fiyatları  önce her sayfamda belirttiğim gibi tekrar yinelemek istediğim bir konu var. Rottweiler fiyatları konusuna geçmeden önce bu ırkının Macar ve Alman rottweiler gibi sınıflandırmalarının olmadığını belirtmek isterim. Ülkemizde Uluslararası standartlara uygun Rottweiler yavrusu fiyatları 2.500 TL ile 5.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Rottweiler yavrusu Pandemi öncesi döneme göre tüm dünyada sınırların kapatılması ve insanların evlere kapanmasından dolayı rottweiler fiyat 2 kata yakın bir oranda yükseltmiş bulunmaktadır. Rottweiler fiyatları Pandemi sonrası olması gereken seviyeye tekrar ineceği düşüncesindeyim.

macar rottweiler yavrusu özellikleri

Macar rottweiler yavrusu iri ve güçlü bir bedeni vardır. Adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. Çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler ırkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır ve koyu renklidir. Kulaklar üçgen, düşük ve ileri doğru taşınır. Burun geniş ve siyahtır. Dudaklar siyah ve ağız içi koyu renklidir. Tüyleri kısa, sert ve sıktır. Rottweiler yavrusunun rengi siyahtır ve yanaklar, burun kısmı, patiler ile bacaklarda pas rengi lekeler vardır. Rottweiler özellikleri arasında birinci sırada bu köpek ırkının bulunduğu bölgeye ve sahibine karşı koruma eğilimidir.

Rottweiler yavrusu yaşam ortamı, Rottweiler yavru yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Rottweiler yavrusunun egzersiz ihtiyacı,Rottweiler Yavrusunun bol egzersize gereksinimi vardır. Bu güçlü köpeğe ne kadar iş verirseniz verin memnuniyetle kabul edecektir. Ormanda koşturmak ya da açık alan yürüyüşleri yapmak onları çok mutlu eder ve yanınızdan ayrılma eğilimleri yoktur.

Rottweiler Yavru bakımı kısa ve parlak tüylerin bakımı kolaydır. Günlük tarama yıkamaya gerek bırakmayacaktır. Orta düzeyde tüy dökücüdür.

Rottweiler Irk Kökeni

Günümüz rot yavrularının kökenleri, Rottweiler, muhtemelen İtalyan Mastif'inden türemiştir. Orta Çağ boyunca sürü köpeği olarak kullanıldı. Alman Wurttemberg bölgesindeki Rottweil kasabasından gelmektedir. 1800'lerde kısmen nesli tükenmesine rağmen Stuttgart'daki meraklı üreticilerce tekrar eski nüfusuna ulaştırılmıştır. İz sürme, sürü gütme, bekçi köpekliği, koruma, polis köpekliği, araba çekme, itaat yarışmaları Rottweiler ırkının yeteneklerinden sadece bir kaçıdır.

  macar rottweiler yavrusu

  rottweiler fiyat

Standartları

rottweiler standartları

Macar rottweiler standartları ırkını öğrenmek için, ülke olarak araştırıp okumak yerine, kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeyi seviyoruz. Gün içerisinde bir çok kez rottweiler ırkı ile ilgili aldığım telefonlarda, "Hocam Macar rottweiler var mı? " şeklindedir. Halk arasında Macar rottweiler, alman rottweiler, Hollanda rottweiler tiplemeleri tamamen halk arasında uydurulmuş doğruluk kaynağı olmayan bilgilerdir. Rottweiler ırkının net özellikleri yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu ırkı sahiplenirken öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, rottweiler yavrusu fiyatları araştırmak yerine, ırkın safkanlığı konusuna özen gösterilmesidir.

Rottweiler tarihçesinde de belirttiğim gibi, ülkemizde rottweiler ırkı tam anlamı ile yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır, Son zamanlarda halk arasında bu ırkın, ırk isminin başına çeşitli ülke takıları eklenmeye başlanmış (alman rottweiler'ı, macar rottweiler'ı, rus rottweiler'ı, kazak rottweiler'ı ...), kafa, kulak, ayak, tüy ve renk,  değişikliklerine  göre, ırkı çeşitli ülke ve bölgelere göre ayırt edilmiş ve rottweiler ırkı içinde yeni ırklar türetilmeye başlanmıştır.

Her zaman söylediğim gibi, rottweiler ırk standartları, dünyanın neresinde olursanız olun, aynıdır. Ülkemizin göz bebeği Kangal ırkının macar'ı, alman'ı,  rus'u olmayacağı gibi, rotweiller ırkının da standartları ve özellikleri net olarak bellidir. Köpeğin ırk ıslahı ve standartlarını belirleyen ve kontrol eden FCI federasyonunun safkan rottweiler ırkı hakkındaki veri ve standartları aşağıda açık ve net olarak gösterilmektedir.

(F.C.I.-Standart No. 147/16.01.1996/GB)

Gene Görünüm

İdeal bir rottweiler orta boyda, sağlam ve güçlü bir köpektir. Rengi siyah, kahverengi lekeleri çok belirgindir. Sağlam yapısı, gücünü, çevikliğini ve dayanıklılığını sergiler. Erkek köpekler, dişilere göre daha iri, kemikleri daha kalındır. Dişiler belirgin bir şekilde feminen yapılıdır, ama dayanıklıkları ve güçlerinden hiçbir şey kaybetmezler.

Boy Oran Yapı

Erkekler 61-68 m, dişiler 56-63 cm. arası, her birinde orta ölçüler tercih edilir. Doğru oranları yükseklik ve standardın sınırları içinde kalan vücudu çok önemlidir. Enseden kuyruk sokumuna kadar olan beden uzunluğu, cidago (omuz) yüksekliğinden biraz fazladır, en ideali yükseklik/uzunluk oranının 9/10 olmasıdır. Kemik ve kas yapısı, bedenini taşımaya yeterli olmalı ve ona son derece güçlü bir görünüm vermelidir.

rottweiler rottweiler yavru fiyat

Erkek Standartları

Erkek omuz yüksekliği 61-68 cm
61- 62 cm kısa
63-64 cm orta
65-66 cm iri İDEAL
67-68 cm çok iri 
Erkeklerde  ağırlık yaklaşık  50 kg.
 

Dişi Standartları

Dişi omuz yüksekliği 56-63 cm.
56-57 cm kısa
58-59 cm orta
60-61 cm iri İDEAL
62-63 cm çok iri
Dişilerde ağırlık : yaklaşık 42 kg.

Önemli Kusurlar Orantısal bozukluk, küçük boy, büyük boy, cinsiyet karakteristiklerinin yer değiştirmesi (diş gibi erkek köpek;erkek köpek gibi dişi)

Baş, Orta boyda, kulaklar arasında geniş, yandan bakıldığında alın çizgisi hafif kubbeli, stop çok belirgin üst ve alt çene çok güçlü, alın kırışıksız olması tercih edilir, ancak köpek bir şeye dikkat ederken kırışıklıklar görülebilir. İfade asıl dikkatli ve kendinden emin.Gözler orta boyda, badem şeklinde, ne patlak ne de içe gömük değildir. İstenilen göz rengi koyu kahvedir.

Önemli Kusurlar Sarı renkte gözler, farklı renk ve yapıda gözler, göz kenarlarında tüy bulunmaması.

Diskalifiye nedenler patlak göz, içe gömük göz.

Kulaklar, Orta boyda, sarkık, üçgen biçiminde. Köpek dikkat kesildiğinde kulaklar kafası çizgisi ile aynı düzeyde olur ve sanki genişlemiş gibi görünürler. Kulaklar birbirinden ayrı olmalı, aşağı sarkık durmalı ve iç kısmı kafaya yatık olmalıdır, kulak ucu hemen hemen yanak ortasında son bulur.

Önemli Kusurlar Kulakların yanlış taşınması ( yanaktan/kafadan uzak durmaları)

Ağız, Ağız çizgisi düzdür, stopta geniş başlayarak uca doğru hafifçe incelir. Yine de ağız ucu geniş ve çene belirgindir. Burun ucu her zaman siyah, yuvarlak değil, daha çok geniştir.

Dudaklar,  Her zaman siyah, köşeleri kapalı, ağız içindeki renk pigmentasyonun da siyah olması istenir.

Önemli Kusurlar  Ağız pigmentasyonunun olmaması (pembe ağız).

Düşler, 42 adet diş, (üstte 20, altta 22 adet), güçlü doğru yerleşmiş, makas şeklinde kapanırlar.  Alt kesici dişler, üst kesici dişlerin iç kısmına değerler.

Önemli Kusurlar, Dişlerin karşılıklı kapanması, her hangi bir dişin eksik olması, üst kapama, alt kapama dişer, iki ya da daha çok sayıda dişin eksik olması.

Ense sırt çizgisi, Beden

Ense, güçlü, iyi adaleli, biraz uzunca, hafif kubbelidir.

Sırt çizgisi, Sırt sağlam ve düz bir çizgidedir, cidagonun arkasından başlayarak düz bir hat şeklinde kalçalara kadar uzanır. Köpek dururken de, yürürken de, sırt çizgisi düz kalır.

Beden : Göğüs geniş ve derindir, dirseklere kadar iner, göğsün ön kısmı yapılı, kaburgalar ovaldir. Sırt düz ve güçlü, kasıklar kısa, derin ve iyi adalelidir.

Kuyruk, Kuyruk kısa kesilir, bir ya da iki kuyruk omurgası bırakılır. Kuyruğun duruşu, boyundan daha önemlidir. Doğru şeklinde sırt .çizgisinin bir uzantısı gibi görünür.Köpek heyecanlı iken veya yürürken biraz dikleşir.

Ön Kısım, Omuzlar uzun ve arkaya yatıktır. Üst kolun boyu, kürek kemiği ile aynıdır. Cidagodan dirseğe kadar olan uzunluk ile dirsekten yere kadar olan uzunluk birbirleri ile eşittir.Bacaklar güçlü, düz ve kalın kemiklidir, birbirlerine yakın değillerdir. Ayaklar yuvarlak, ne içe nede dışa dönük değildir. Yastık kalın ve serttir, tırnaklar kısa, güçlü ve siyahtır.Mahmuzlar alınabilir.

Arka Kısım, Arka kısımdaki açılar, ön kısımdaki açıları dengeler. Üst kalça oldukça uzun, çok geniş ve iyi adalelidir. Diz eklemi belirgindir. Alt bacak uzun, geniş ve güçlüdür. Arkadan bakıldığında arka bacaklar düz, kuvvetli ve geniş, bir bedeni taşıyacak kadar, birbirlerinden uzaktır. Arka ayaklar ön ayaklara göre biraz daha uzundur, ne içe ne dışa dönük değildir. Yastıklar kalın ve sert, tırnaklar kısa, kuvvetli siyah olmalı, mahmuzlar alınmalıdır.

Tüyler, Dış tüyler düz, sert, sıkı ve orta boyda. Alt tüyler ense ve kalçalarda bulunmamalı, ama iklime bağlı olarak daha az veya daha çok olabilir. Alt tüyler, dış tüylerin arasından görünmemeli. Tüyler kafa, kulaklar ve bacaklarda çok kısadır. Rottweiler’ın tüyleri tıraş edilmez. Kusurlar, dalgalı tüyler.

Önemli Kusurlar : Açık, aşırı kısa ve kıvırcık tüyler, alt tüylerin hiç bulunmaması, doğal tüylerin boyunu değiştirecek tüy tıraşı.

Diskalifiye nedeni : Uzun tüyler.

Renk, Her zaman siyah, maun ile pas rengi arası lekeler. Siyah ile lekeler arasındaki çizgiler çok belirgin olmalıdır. Lekelerin yeri şu şekilde olmalıdır; her bir gözün üzerinde birer leke, yanaklarda, ağzın her iki yanında bir çizgi halinde, ama burun üzerinde değil; ön bacaklarda ayaklara doğru; arka ayakların iç kısımlarında diz kapağına doğru ve topuktan parmaklara kadar öne doğru genişleyerek, ama siyah rengi de tamamen ortadan kaldırmadan, parmaklar üzerinde siyah çizgiler olmalı. Alt tüyler gri, ten rengi veya siyahtır. Lekelerin miktarı ve yeri önemlidir ve beden renginin % 10’unu aşmamalıdır.

Önemli Kusurlar : Saman renginde, aşırı miktarda veya az miktarda lekeler, köpeğin her hangi bir yerinde beyaz lekelerin bulunması (birkaç tane beyaz tüy, leke anlamına gelmez)

Diskalifiye nedenleri : Beden renginin siyah dışında her hangi bir renkte olması, lekelerin bulunmaması.

Yürüyüş, Yürüyüşü dengeli, uyumlu, emin, güçlü olmalı, ön bacaklar ileriye doğru iyi uzanmalı, arka bacakların itişi güçlü olmalı. Yürüyüşü zorlamdan, etkindir. Ön ve arka bacaklar ne içe, ne de dışa doğru atılmaz, arka bacaklar ön  bacakların adımlarına dokunmalı. Sırt çizgisi hareket halinde iken düz kalır. Hız arttıkça, bacaklar merkez çizgiye doğru karın altına doğru sürülür.

rottweiler

İletişim

Rottweiler üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir