Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Rottweiler

rottweiler

Rottweiler yavrusu fiyatları özellikleri macar rot

Rottweiler yavrusu ülkemizde 90'lı yılların sonlarında ismini duyurmaya başlamış ve o zamanın Türkiye'sinde üretiminin yok denilecek kadar az olmasından dolayı yavruların temini yurt dışından Rusya, Sırbistan, Bulgaristan benzeri ülkelerden kaçak yollarla ülkemize getirilmek suretiyle yeni ailelerine teslimleri yapılmaktaydı.

Birçok yazımda ve blok sayfamda da belirttiğim şekilde rottweiler yavrusu ırkının macar, alman şeklinde sınıflandırılması literatüre etik değildir, lakin ülkemizde bazı köpek ırklarının halk arasında sınıflandırılmasından dolayı safkan ırka Macar Rottweiler ırkı olarak adlandırılmaktadır.

Şehir efsaneleri o kadar çok bilgisizce üretilip kamuoyuna servis edildi ki, bu köpeğin büyüdüğünde beyninin kafatasına sığmadığı için öldüğü, 7 yaşından sonra kendini kaybedip sahibini yediği yönünde hikayeler bilgi altyapısı olmayan insanlar tarafından üretilerek gerçekmiş şeklinde yayıldı.

Rottweiler yavrularımız

macar rottweiler yavrusu

Gün içerisinde aldığım telefon ve maillerin çoğunda "hocam koca kafalı, küt burunlu, Macar Rot var mı?" şeklindedir. Her seferinde ırkın anatomik özelliklerinin Uluslararası ırk standartlarının ne şekilde olacağını anlatmaya çalışıyorum ve bazen, "Hocam o şekilde değil..." gibi cevaplar gelsede, Irkın kafası, burnu, kulağı, rengi, kuyruğu tüm anatomik özellikleri nettir ve belli ırk standartları ile bu kaleme alınmıştır, Onun haricindeki tüm ayrıntılar Uluslararası normlarda diskalifiye nedeni olarak görülmektedir.

Rottweiler fiyatları

Rottweiler fiyatları  önce her sayfamda belirttiğim gibi tekrar yinelemek istediğim önemli konu, Rottweiler fiyatları konusuna geçmeden önce bu ırkın ülke isimleri nitelendirilmesinin olmadığını belirtmek isterim. Ülkemizde Uluslararası standartlara uygun Rottweiler fiyat skalası 2.500 TL ile 5.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Pandemi öncesi döneme göre tüm dünyada sınırların kapatılması ve insanların evlere kapanmasından dolayı fiyatları skalası 2 kata yakın artış göstermiştir. Rottweiler fiyatları Pandemi sonrası olması gereken seviyeye tekrar ineceği düşüncesindeyim.

Macar Rot Yavrusu Özellikleri

Rottweiler yavrusu iri ve güçlü bedene sahip adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş kafa yapısına ve yuvarlak alına sahiptir. Çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler cinsinin iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır ve koyu renklidir. Kulaklar üçgen, düşük ve ileri doğru taşınır. Burun geniş ve siyahtır. Dudaklar siyah ve ağız içi koyu renklidir. Tüyleri kısa, sert ve sıktır.

Ülkemizde bilinen ismiyle macar rot rengi siyahtır ve yanaklar, burun kısmı, patiler ile bacaklarda pas rengi lekeler vardır. Öözellikleri arasında birinci sırada bu köpek cinsinin bulunduğu bölgeye ve sahibine karşı koruma eğilimidir.

Irk Kökeni

Günümüz rot yavrularının kökenleri, muhtemelen İtalyan Mastifden türemiştir. Orta Çağ boyunca sürü köpeği olarak kullanıldı. Alman Wurttemberg bölgesindeki Rottweil kasabasından gelmektedir. 1800'lerde kısmen nesli tükenmesine rağmen Stuttgart'daki meraklı üreticilerce tekrar eski nüfusuna ulaştırılmıştır. İz sürme, sürü gütme, bekçi köpekliği, koruma, polis köpekliği, araba çekme, itaat yarışmaları cinsin yeteneklerinden sadece bir kaçıdır.

rottweiler fiyatları

rottweiler fiyatları

Macar Rot Standartları

Standartları öğrenmek için, ülke olarak araştırıp okumak yerine, kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeyi seviyoruz. Gün içerisinde birçok kez rottweiler cinsi ile ilgili aldığım telefonlarda, "Hocam Macar rot var mı? " şeklindedir. Halk arasında Macar, alman, Hollanda tiplemeleri tamamen halk arasında uydurulmuş doğruluk kaynağı olmayan bilgilerdir. Bu cinsin net özellikleri yönetmeliklerle belirlenmiştir. Sahiplenirken öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, rottweiler fiyat araştırmak yerine, ırkın saf kanlığı konusuna özen gösterilmesidir.

Tarihçesinde de belirttiğim şekilde, ülkemizde bu ırkı tam anlamı ile yeni yeni anlaşılmaya başlamıştır, Son zamanlarda halk arasında bu ırkın, ırk isminin başına çeşitli ülke takıları eklenmeye başlanmış (alman rot, macar rot, rus rot, kazak rot...), kafa, kulak, ayak, tüy ve renk,  değişikliklerine  göre, ırkı çeşitli ülke ve bölgelere göre ayırt edilmiş ve rottweiler ırkı içinde yeni ırklar türetilmeye başlanmıştır.

(F.C.I.-Standart No. 147/16.01.1996/GB)

Genel Görünüm: İdeal ırk orta boyda, sağlam ve güçlü bir köpektir. Rengi siyah, kahverengi lekeleri çok belirgindir. Sağlam yapısı, gücünü, çevikliğini ve dayanıklılığını sergiler. Erkek köpekler, dişilere göre daha iri, kemikleri daha kalındır. Dişiler belirgin şekilde feminen yapılıdır, ama dayanıklı olma özellikleri ve güçlerinden hiçbir şey kaybetmezler.

Erkek Standartları

Erkek omuz yüksekliği 61-68 cm

61- 62 cm kısa

63-64 cm orta

65-66 cm iri İDEAL

67-68 cm çok iri 

Erkeklerde ağırlık yaklaşık 50 kg.

 

Dişi Standartları

Dişi omuz yüksekliği 56-63 cm.

56-57 cm kısa

58-59 cm orta

60-61 cm iri İDEAL

62-63 cm çok iri

Dişilerde ağırlık: yaklaşık 42 kg.

rottweiler yavrusu

İletişim

Rottweiler üretim ve satış merkezi

İzmir

0232 487 0149 | 0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook youtube
 

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir

Ana Sayfa