Saint Bernard

saint bernard

Saint Bernard Fiyatları Yavruları

Saint Bernard, güçlü görünümlü başı büyük, sağlam ve adaleli köpek ırkıdır. Erişkinliğe ulaştığında ağırlığı büyüklüğü ile orantılı olduğu sürece ne kadar yüksek olursa o kadar tercih edilir. 2 tüy tipi vardır, kısa ve uzun tipi de sık ve beyaz üzerine ten rengi, kızıl, kaplan desenli ve siyah (bunların kombinasyonları) olabilir. Yüz ve kulaklar genellikle siyah renkle gölgelenmiştir ve bu ona zeki ve nazik ifade verir. Uzun tüylü köpek ırkında tüyler sadece biraz daha uzundur ve kuyruk ve baldırlarda hafif tüylenme vardır.

Saint bernard ayakları kar ve buzda sağlam basmasını sağlayacak şekilde güçlü, kavisli ve büyüktür. Koku alma duyuları gelişmiştir ve çığ ve gelen fırtınaya karşı altıncı hissi var gibidir.

Saint Bernard Fiyatları

Saint bernard fiyatları yavru fiyat ortalaması ülkemizde, şecere geçmişi, fiziki albenisi ve cinsiyet durumuna göre yavru fiyatları farklılık yansıtmakla beraber, Saint Bernard fiyat aralığından önce sahiplenilecek köpeğin safkanlığı önceliğimiz olmalıdır. sahiplenme fiyatları 8.000 TL / 15.000 TL fiyatlarında seyretmekte olup, bu ırkın fiyat ortalaması diğer ülkelere nazaran ülkemizde son derece uygundur.

Saint bernard fiyatları maalesef ki geçtiğimiz pandemi sürecinden dolayı saint bernard yavruları talebinden kaynaklı % 200 e yakın oranda yükseliş göstermiştir. Yavruları sahiplenme fiyatları, sınırların yeniden normale girmesi ve kısıtlamaların kaldırılması suretiyle olması gereken saint bernard yavru fiyatları ortalamasına döneceği düşüncesindeyim.

Saint Bernard Yavruları

Saint bernard yavruları sahiplenmeden evvel, yavruları erişkin olması durumunda yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilecek standartları oluşturabşilecek imkanlara sahip olmak son derece önemlidir. Saint cüssesi ve iklimsel beklentileri bu köpek cinsinin alışılmışın dışında ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Saint bernard yavruları bebeklik döneminden itibaren erişkin olacağı sürece itibaren yaşam standartlarını uygun bir şekilde biçimlendirmek son derece önem taşımakla birlikte "ağaç yaş iken eğilir" deyiminden yola çıkarsak yavruları geleceğe yansıyacak eğitimlerinin yavruluk döneminde verilmesi onların ve bizim açımızdan önem arz etmektedir.

saint bernard    st bernard

Özellikleri

Saint bernard ya da ülkemizde bilinen diğer ismi Beethoven yavruları güçlü kafa yapısı, sağlam ve adaleli köpektir cinsidir. Ağırlığı büyüklüğü orantılı olduğu sürece ne kadar yüksek olursa o kadar çok tercih edilir. Güçlü büyük görünümlü kafası, sağlam ve adaleli köpektir. Ağırlığı büyüklüğüne orantılı olduğu sürece ne kadar yüksek olursa o kadar talep görmektedir.

İki tüy tipi vardır, kısa ve uzun. İki tüy tipi de sık ve beyaz üzerine ten rengi, kızıl, kaplan desenli ve siyah olabilir. Yüz ve kulaklar genellikle siyah renkle gölgelenmiştir ve bu ona zeki ve nazik ifade verir. Uzun tüylü cinsininde tüyler sadece biraz daha uzundur ve kuyruk ve baldırlarda hafif tüylenme vardır. Ayakları kar ve buzda sağlam basmasını sağlayacak şekilde güçlü, kavisli ve büyüktür. Koku alma duyuları fazla gelişmiştir ve çığ ve gelen fırtınaya karşı altıncı hissi var gibidir.

İnsan dostu bu sevimli devasa köpeklerin bazı verilere göre 10. yy. da mastiff sülalesinden türetildiği bilinmekle, Irkın ıslah çalışmaları ve Dünya da 17. yy. katıldıkları arama kurtarma görevindeki başarıları ile isminden beğeni ile bahsettirmeyi başarmıştır. Günümüz modern yaşamda ırkı insanların en iyi arkadaşlarından konumunda olup, son derecede başarılı aile köpeğidir.

Saint Bernard Irkının fiziki ölçüleri

Yükseklikleri: Erkeklerde 65 cm. - 70 cm. Dişi 64 cm. - 68 cm. ölçülerindedir. Ağırlıkları: Erkeklerde 60 - 90 Kg. Dişilerde 57 - 85 Kg arasındadır. Küçükken eğitime başlanmalı ve en başta tasma ipini çekiştirmemesi gerektiği öğretilmelidir. Bu eğitim verilmezse, büyüdüğü zaman dostumuzun kontrolünü sağlamak zorlaşacaktır. Eğitim sırasında sabırlı ve güler yüzlü davranılmalıdır. İnatçı ve sevgiden hoşlanan bir ırk olduğu için bu en doğrusu olacaktır.

Günlük yapılan uzun bir yürüyüş zinde olmasını sağlayacaktır. Yavruluk zamanlarında bu egzersizler fazla zorlanmamalıdır. 2 yaşına kadar kemik gelişimi devam edebilmektedir.  Kısa yürüyüşler ve hafif oyun seansları yavruların egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca bu ırkın sıcağa pek tahammülü yoktur. Yeterince egzersiz imkanı sağlandığında bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Dışarıda da yaşayabilmesine rağmen ailesi yani sizle olmayı tercih edecek olup, iki farklı tüy yapısına sahiptir. İki yapıdaki dostumuzu da düzenli olarak taramalı ve gerektiğinde kuru şampuan temizlemeliyiz.

Gerekmedikçe yavrular yıkanmamalıdır. Özellikle iki karma aşısı yapılıp viral hastalıklara karşı yavruların bağışıklığı gelişimini tamamlamadan yıkanmamalıdır. Ayrıca bu ırkın ırkının tüyleri kar tutmaz özelliğe sahiptir.

Maalesef bu dostlarımızın dirsek ve kalça displazisine yakalanma riski bulunmaktadır. Bu risk özellikle beslenme konusunda abartılık davranılması noktasında ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında yavruların gelişim döneminde göz enfeksiyonuna karşı dikkatli olmalı ve düzenli beslenmeyle beraber egzersizler ihmal edilmemelidir.

saint bernard fiyat saint bernard yavru

Oldukça nazik, arkadaş canlısı ve çocuklara karşı toleranslı olup, yavaş hareket eden, sabırlı ve itaatkar köpek ırkıdır. Dev ırk olduğundan erken yaşta diğer insanlarla iyi sosyalleştirilmelidir. Eğitim de henüz küçük ve kontrol edilebilir büyüklükte iken başlamalı ve tutarlı ve pozitif metot kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu boyutlarda dik kafalı hatta saldırgan büyük problemler yaratabilir. İyi bekçi köpeğidir. Sadece büyüklüğü bile caydırıcı etken olarak kabul edilebilir. Yemek yedikten ve su içtikten sonra salya problemleri olabilir.

Irk Kökeni

Çok eski bir ırktır. İspanya ve İsviçre arasındaki zorlu Alp geçidinde yolculara sığınak sağlamak amacıyla kurulan manastırda Saint Bernard de Menthon tarafından MS 980 yılında üretilmeye başlanmıştır. Tibet Mastifi ırkından türemiştir ve bundan dolayı 1000 yılları civarında Romalılarca Alplere getirilen ırklardan üretildiği düşünülmektedir. Muhtemelen keşişler köpeklerini Danua ve Pirene Dağ Köpekleri çiftleştirmişlerdir.

Can dostu köpeğinizden zorunlu bir sebepten kaynaklı ayrı kalmanız durumunda, aile ortamında sizi beklerken strese girmeden sizi bekleyecek dönemi psikolojik anlamda yıpranmadan geçirebileceği otel hizmeti konusunda bursa köpek oteli ekibimiz, köpek eğitimi ve bomba köpekleri eğitimi ve av köpeği eğitimi konularında yarıma ihtiyaç duyduğunuz istenmeyen davranış kalıplarının düzeltilmesi sürecinde bursa köpek eğitimi ekibimiz, can dostunuzun ve sizin yanınızda olmaya çalışacaktır.

İletişim

Saint Bernard üretim çiftliği

Bursa

05323438041

Tayfun Acar

facebook saint bernard youtube köpek kulübü kanalı köpek kulübü

Ana Sayfa

Labrador | Border Collie | Türkiye Emlak | Maltese Terrier | Cane Corso | Doberman | Alman Kurdu