Saint Bernard

saint bernard

 

saint bernard fiyatları yavruları

Saint Bernard Yavruları. Saint Bernard kısaltılmış ismi ile St Bernard ya da ülkemizde bilinen diğer ismi ile Beethoven, güçlü görünümlü başı ile çok büyük, sağlam ve adaleli köpek ırkıdır. Saint Bernard yavru erişkinliğe ulaştığında ağırlığı büyüklüğü ile orantılı olduğu sürece ne kadar yüksek olursa o kadar çok tercih edilir. İki tüy tipi vardır, St Bernard kısa ve uzun İki tüy tipi de sık ve beyaz üzerine ten rengi, kızıl, kaplan desenli ve siyah (bunların kombinasyonları ile) olabilir. Yüz ve kulaklar genellikle siyah renkle gölgelenmiştir ve bu ona zeki ve nazik ifade verir. Uzun tüylü St. Bernard köpek ırkında tüyler sadece biraz daha uzundur ve kuyruk ve baldırlarda hafif tüylenme vardır.

Saint Bernard ayakları kar ve buzda sağlam basmasını sağlayacak şekilde güçlü, kavisli ve büyüktür. Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve çığ ve gelen fırtınaya karşı altıncı hissi var gibidir.

Saint Bernard Yavruları

saint bernard    st bernard

saint bernard    st bernard fiyat

saint bernard yavru saint bernard

saint bernard fiyatları

Ülkemizde, şecere geçmişi, fiziki albenisi ve cinsiyet durumuna göre yavru fiyatları farklılık yansıtmakla betaber, Saint Bernard fiyatları skalasından önce sahiplenilecek köpeğin safkanlığı önceliğimiz olmalıdır. sahiplenme fiyatları 3.500 TL ile 7.000 TL arasında seyretmekte olup, bu ırkın fiyatları diğer ülkelere nazaran ülkemizde son derece uygundur.

Saint bernard fiyatları maalesef ki içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde % 200 e yakın oranda yükseliş göstermiştir. St bernard fiyat sklasında yaşanan yükselişin, sınırların tekrar açılması ve kısıtlamaların kaldırılması ile normal seviyelerine döneceği düşüncesindeyim.

Özellikleri Bakımı

Kısaltılmış ismi ile St Bernard ya da ülkemizde bilinen diğer ismi ile Beethoven köpek güçlü görünümlü başı ile çok büyük, sağlam ve adaleli köpektir ırkıdır. Ağırlığı büyüklüğü ile orantılı olduğu sürece ne kadar yüksek olursa o kadar çok tercih edilir. Saint Bernard, güçlü görünümlü başı ile çok büyük, sağlam ve adaleli köpektir. Ağırlığı büyüklüğü ile orantılı olduğu sürece ne kadar yüksek olursa o kadar çok tercih edilir. İki tüy tipi vardır, kısa ve uzun. İki tüy tipi de sık ve beyaz üzerine ten rengi, kızıl, kaplan desenli ve siyah (bunların kombinasyonları ile) olabilir. Yüz ve kulaklar genellikle siyah renkle gölgelenmiştir ve bu ona zeki ve nazik ifade verir. Uzun tüylü St. Bernard ırkında tüyler sadece biraz daha uzundur ve kuyruk ve baldırlarda hafif tüylenme vardır. Ayakları kar ve buzda sağlam basmasını sağlayacak şekilde güçlü, kavisli ve büyüktür. Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve çığ ve gelen fırtınaya karşı altıncı hissi var gibidir.

İnsan dostu bu sevimli devasa köpeklerin bazı verilere göre 10. yy. da mastiff sülalesinden türetildiği bilinmekle, Irkın ıslah çalışmaları ve Dünya da 17. yy. katıldıkları arama kurtarma görevindeki başarıları ile isminden beğeni ile bahsettirmeyi başarmıştır. Günümüz modern yaşamda ırkı insanların en iyi arkadaşlarından konumunda olup, son derecede başarılı aile köpeğidir.

St Bernard Bakımı:

Ülkemizde bilinen lakabı ile Beethoven,çok büyük ve adaleli, İsviçre kökenli köpek ırkıdır. Halk arasında salyalarıyla ünlü olan ve halkın sevgisinin çoğunu Beethoven adlı filmle kazanmış olan köpek ırkıdır. Hepimizin çocukluğunu bir yerlerde süsleyen bu devasa köpek ırkı yavaş hareket eden, sabırlı, itaatkâr, arkadaş canlısı ve çocuklara karşı son derece toleranslı olmakla bberaber yavru döneminde bir o kadar albenisi yüksek ve sevimlidir.

Irkının fiziki ölçüleri: Yükseklikleri: Erkeklerde 65 cm. - 70 cm. Dişi 64 cm. - 68 cm. ölçülerindedir. Ağırlıkları: Erkeklerde 60 - 90 Kg. Dişilerde 57 - 85 Kg arasındadır. Küçükken eğitime başlanmalı ve en başta tasma ipini çekiştirmemesi gerektiği öğretilmelidir. Bu eğitim verilmezse, büyüdüğü zaman dostumuzun kontrolünü sağlamak zorlaşacaktır. Eğitim sırasında sabırlı ve güler yüzlü davranılmalıdır. İnatçı ve sevgiden hoşlanan bir ırk olduğu için bu en doğrusu olacaktır.

Günlük yapılan uzun bir yürüyüş zinde olmasını sağlayacaktır. Yavruluk zamanlarında bu egzersizler fazla zorlanmamalıdır. 2 yaşına kadar kemik gelişimi devam edebilmektedir.  Kısa yürüyüşler ve hafif oyun seansları yavruların egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca bu ırkın sıcağa pek tahammülü yoktur. Yeterince egzersiz imkanı sağlandığında bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Dışarıda da yaşayabilmesine rağmen ailesi yani sizle olmayı tercih edecektir.

Saint bernard yavru ırkı iki farklı tüy yapısına sahiptir. İki yapıdaki dostumuzu da düzenli olarak taramalı ve gerektiğinde kuru şampuan temizlemeliyiz. Gerekmedikçe dostumuz yıkanmamalıdır. Ayrıca bu ırkın ırkının tüyleri kar tutmaz özelliğe sahiptir. Maalesef bu dostlarımızın dirsek ve kalça displazisine yakalanma riski bulunmaktadır. Bu risk özellikle beslenme konusunda abartılık davranılması noktasında ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında göz enfeksiyonuna karşı dikkatli olmalı ve düzenli beslenmeyle beraber egzersizler ihmal edilmemelidir.

Toparlayacak olursak St Bernard, iyi huylu ve arkadaş canlısıdır. Çocuklarla iyi anlaşır. Oyunculuk özelliği çok yüksektir. Tehlike altında sahibini ve bölgesini korur. Salya akıtma davranışı gösterirler. Çok vefalı ırktır. Soğuk iklim canlısıdır, sıcaktan pek haz etmez.  Ev ortamında yeterli sevgi ve egzersiz ile yaşayabilir. Küçücük bahçe bile sevdikleri yanında oldukça ona yetecektir.

saint bernard fiyatları saint bernard

Oldukça nazik, arkadaş canlısı ve çocuklara karşı toleranslı olup, yavaş hareket eden, sabırlı ve itaatkar köpek ırkıdır. Dev ırk olduğundan erken yaşta diğer insanlarla çok iyi sosyalleştirilmelidir. Eğitim de yine köpek henüz küçük ve kontrol edilebilir büyüklükte iken başlamalı ve tutarlı ve pozitif metot kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu boyutlarda dik kafalı hatta saldırgan köpek büyük problemler yaratabilir. İyi bekçi köpeğidir. Sadece büyüklüğü bile caydırıcı etken olarak kabul edilebilir. Yemek yedikten ve su içtikten sonra salya problemleri olabilir.

Yaşam Ortamı : Bu devasa ırk yeterince egzersiz imkanı sağlandığında apartman dairesinde de yaşayabilir. Ev içinde fazla hareketli değildir. Küçük bahçe de ihtiyacını görür. Bu sevimli köpek ırkın yavrusu dışarıda da yaşayabilmesine rağmen ailesi ile olmayı tercih edecektir. Sıcak iklime karşı toleransı oldukça düşüktür.

Irk Kökeni
Çok eski bir ırktır. İspanya ve İsviçre arasındaki zorlu Alp geçidinde yolculara sığınak sağlamak amacıyla kurulan manastırda St Bernard de Menthon tarafından MS 980 yılında üretilmeye başlanmıştır. Tibet Mastifi ırkından türemiştir ve bundan dolayı 1000 yılları civarında Romalılarca Alplere getirilen köpeklerden üretildiği düşünülmektedir. Muhtemelen keşişler köpeklerini Danua ve Pirene Dağ Köpekleri çiftleştirmişlerdir.
St. Bernard hakkında genel bilgiler
St. Bernard, bu yazımı okuyan köpek dostlarının yaşlarının ne olduğunu bilmiyorum, lakin 80 li yıllarda bizim kuşak Heidi çizgi filmini izleyerek büyüdük diyebilirim (sanıyorum yaşımın 50 çıtasını aştığını maalesef ki anlaşılmıştır). Film karakteri sevimli kız Heidi nin bir köpeği vardı ve ismi de Joseph idi, Tüm Türkiye bu köpek ırkını bu çizgi film tanımaya başladığını söyleyebilirim.  Bu köpeğimiz İsviçre’de büyük ihtimalle Danua ve de Pirene dağ köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkan heybetli bir ırktır.

Saint Bernard yavru ırkının tüyleri kısa dalgalı ve sıkıdır, onu sıcak tutarlar. Tüylerini geniş ve sert bir tarakla taramalıyız. St. Bernard zaten bir soğuk iklim köpeğidir. Sıcakta bakılması oldukça zordur, sıcak iklime uygun değildir. Saint Bernard köpeklerinin burnu harika koku alır. Bu nedenle arama-kurtarma köpeği olarak kullanılmıştır. Kilometrelerce ötedeki kokuları alabilir ve de karın metrelerce altındaki bir insanı da bulabilir. Bu derece harika ve hassas bir burna sahiptir. Ayrıca bulduğu kayıp insanların yanına yatıp, onları yalayarak sıcak tutar. Tasması açık geziyorsa gerçekten köpeğimiz için çok iyidir. Özgürlüğü severler.

Evde ve ya avlu, balkon gibi bir yerde bakıyorsanız her gün yürüyüşe çıkarılmalıdırlar. Sakin ve kendi halinde bir köpektir. İnsanlarla ve diğer türdeki hayvanlarla da oldukça iyi anlaşır, ama yabancı köpeklerden pek hoşlanmaz. Eğitilebilir bir ırk olmasına rağmen bazen inatçı olabiliyorlar. Bu yüzden küçük yaştan itibaren eğer eğitimine başlanırsa çok daha iyi sonuçlar elde edilir.

Evde beslenmesi konusunda uygun olduğunu düşünmüyorum, dediğim gibi soğuk iklim köpeğidir ve orta miktarda tüy döken grubuna girmektedir. Ayrıca ağzından bol miktarda da salya akıtırlar ve de egzersiz için yeterli alan bulamayabilirler. Yavru döneminde oldukça tatlı ve sevimlidirler.

İletişim

Saint Bernard üretim çiftliği

Bursa

05323438041

Tayfun Hoca

facebook köpek kulübü facebook köpek kulübü linkedin köpek kulübü instagram köpek kulübü youtube köpek kulübü kanalı

Ana Sayfa