Tibet Mastifi

tibet mastifi

Tibet Mastifi yavru fiyat özellikleri

Tibet Mastifi üretim çiftliğinden damızlıklarımız FCI ırk standartlar belirleme federasyonu kriterlerinden çok daha yüksek standartlarda olup kendi ülkesi olan Çin standartlarında ve şeceresine sahiptirler. Yavrularımızın doğumunu müteakip 21. gününde iç parazit, 40. gününde iç parazit uygulaması tekrarı ve en az 2 karma aşısı tatbik edilmiş şekilde yeni sahibine evraklarıyla beraber teslimi yapılmaktadır. Bu devasa ırkı anlatmaya çalışırken insanın ağzını doldura doldura anlatası geliyor, Zenginliğin 5 belirtisinden biri olarak sayılan bu ırk aynı zamanda Köpeklerin Atası ve Kralı konumundadır.

Tibet Mastifi yavru ırkını anlatmak yerine onunla birkaç ay yaşamak, bu ırkın ne olup ne olmadığını neden köpeklerin Kralı lakabını aldığını anlamak sanırım daha kolay olacaktır. Tibet 24 yıllık mesleki hayatımda hayranlıkla ilgilendiğim köpek ırkı olmakla birlikte görünümü, karakteri ve özelliklerini de her daim beğeni ile takip etmişimdir.

tibet mastifi

Tibet Mastifi Yavruları

tibet mastifi yavrusu   tibet mastiff yavruları

tibet mastifi yavru   tibet mastifi üretim çiftliği

tibet mastifi fiyat

Tibet Mastifi fiyat Çin'de, 82 kiloluk "Hong Dong" isimli devasa cins, 2.400.000.- TL satılarak, dünyanın en pahalı köpeği olarak herkesi hayretler içinde bırakan rakam skalası ile tarihe kaydoldu. Lu Liang adlı yetiştiriciye ait olan Hong Dong isimli köpek 945 bin sterline (2,4 milyon TL) satıldığı Tüm Dünya da geniş yankılar uyandırmış, Dünya üzerinde köpek ırkına verilen en yüksek değer olarak tarihe geçmiştir.

tibet mastifi fiyat belirleme kriteleri şecere durumu ve yele durumuna göre, 8.000 TL ile 20.000 TL arasında değişmekle beraber, Şecerenin ait olduğu ülkeye göre de fiyat farklılıkları yaşanabilmektedir. Bu devasa ırkı sahiplenirken fiyat skalasından evvel soy ağacı, şecerenin ait olduğu federasyon ve yelesinin fiziki görünümü gibi konular öncelikle olarak dikkat edilmelidir.

Özellikleri

Çok iyi bir bekçi köpeği olan bu güçlü ve iri bir yapılı mastiff ırkı. Ortalama 14 ile 18 yıl yaşayan bu ırk çok yavaş olgunlaşır. Genel olarak dişiler erkeklerden daha hızlı olgunlaşırlar. Erkek Tibet Mastifi 4 ile 7 yaşına kadar büyümeye devam ederler. En büyük ırklarından biridir.

Aynı zamanda dünyanın en yüksek sahiplenme maaliyetli cinstir. 2,4 milyon dolarlık satış fiyatıyla rekor kırmakla ismini duyrmuştur. Normal şartlarda ilkbaharda olmak üzere senede bir kez kalın ve uzun tüylerini döker ve yeniler. Her türlü iklim koşuluna dayanıklı olsalar da onlar için en ideal iklim soğuk iklimdir. Kış aylarını sever. Cesur, korkusuz, sakin, düşünceli ve akıllı bir cinstir.

Gerçekten canlı doğal koruyucu içgüdüleri olduğu için bu cins, en iyi insan ve mülk koruyucularından biridir. İç mekânda çok sessiz olmakla birlikte, dış mekânda da aktif ve agresif yapı sergilerler. Sadık ve iyi bir aile arkadaşıdır. Bu köpek genellikle sahibi ile güçlü bir ilişkiye sahiptir ve ona iyi hizmet eder. Ailenizle oynamaya ve vakit geçirmeye her zaman hazırdırlar.

Tibetan Mastifi yavru çocukları sever bu güzel alışkanlığının sürekliliği için bebeklik ve gençlik döneminde çocuklar ile iletişiminin olumlu tutulması gerekir. Ancak köpek tarafından tanınmayan çocuklar, yetişkinler veya yabancılar dikkatli olmalıdır. Kendi topraklarına saldırıda bulunulduğunu düşünen bu devasa cins agresif olabilir. Aynı durum diğer köpeklerle de gerçekleşir, çünkü dev yapısı olması kendisini diğer hayvanlarla baskın hissettirmektedir. Yavru döneminden itibaren düzenli tımar gerekir. Bu köpeğin uzun ve kalın yeleleri var, bu nedenle her hafta veya haftada iki ya da üç defa fırçalanmalıdır. 

Avlanma mevsiminde (ilkbahar ya da yaz) kir ve kötü saçlardan temiz tutulması için her gün bakım yapmanız gerekebilir. Ayrıca kulaklar, dişler ve pençeler düzenli olarak kontrol edilmelidir ve düzgün olmalıdır. Irkın ılımlı egzersiz ihtiyacı vardır. Cins için ana egzersiz uygulaması, tasmasıyla günlük yürüyüş yapmaktır. Dışarıda olması ve iyi durumda olması gerekir. Ancak yavru köpeğin kemiklerine, kaslarına ve eklemlerine dikkat edin. Büyüyen periyot boyunca fazla çalışmamalıdır. Genelde yarım saatlik oyun (tercihen aynı boydaki başka yavru köpekle birlikte) veya yürüyüş bu cinsi kesinlikle tatmin etmektedir.

tibet mastifi fiyat

Eğitimi

Eğitimi: tibet mastifi yavru döneminde eğitimine başlanılması yerinde karar olacak, yavru köpek eğitim müfredatında onun ırk ve karakteristik zelliklerinin test edilmesinden sonra hazırlanacak eğitim müfredatı titizlikle, yiyecek ödül proğramı kullanılmadan tatbik edilmelidir. Yavruya müfredatta kendisine sert eğitim müfredatına tepki verecek ve benimsemeyecektir. Bu nedenle yavru eğitim döneminde köpeğe karşılıklı sevgi ve saygı olduğu hissettirilmelidir. İtaat eğitiminin çok erken yaşta verilmesi önerilir. üretim çiftliği

 

Karakter Yapısı: Sakin, asil, kendine güvenir yapıya sahiptir. Fıtratında olan bekçilik duygularından dolayı bazen inatçı ve baskın olabilir. Tibetli olanlar saldırganken, batıda olanlar ise daha itaatkardır. Çok iyi bekçi köpeği olurlar ve çok sık havlarlar. üretim çiftliği

Genel Bilgiler

Genellikle boynundaki aslanın yelesini andıran yelesiyle tanınan ve bazen aslan yeleli tibet köpeği de denen bu Mastiff türü, günümüzde bekçilik ve çoban köpeği amacıyla değil, özellikle Çin ve ABD'de zenginlik göstergesi olarak kullanılmaktadır. Normal piyasa değeri yavrular için 10.000 Amerikan doları civarında olan bu çeşidin bir bireyi, "Büyük Sıçrama" isimli cins 2011 yılından günümüze satılan en pahalı köpek" unvanını korumuştur ve satış değeri tam 1,5 milyon dolardır!.

Yavruya bu kadar yüksek para verilmesinin nedeni, Büyük Sıçrama'nın Tibet Mastifi cinsini en iyi temsil eden özelliklere sahip olması ve yetiştiricilerinin bu safkan mastifften sperm alabilmek için yavru başına 100.000 Amerikan doları bile ödeyebileceği gerçeğidir! Tibet Mastifi'nin ise genel olarak antik Çin köpeklerinin soyundan geldiğini, dolayısıyla "asil kan" oldukları düşünülmektedir. Gerçekten de mastiflerin kökenlerinin epey gerilere gittiği doğrudur; ancak elbette "asil kan" gibi bir kavramın bilimde yeri yoktur. "Büyük Sıçrama"nın rekoru 19 Mart 2014'te kırılmıştır. Ama yine bir mastiff tarafından... Altın Kıllı soyundan olan yavru tam 12 milyon Yuan'a, yani 1,95 milyon ABD dolarına satılmıştır. Köpek satıldığında 80 santim uzunlukta, 90 kilogram ağırlıktaydı. Tibet mastifi üretim çiftliği

Tibet Mastifi Fiyatları

üretim çiftliği

Dalai Lama tarafından Eisenhower'a bu cinsin korunması ve geliştirilmesi amaçlı iki Tibet Mastifi ismi vermiştir, ancak bu girişim başarılı olmamıştır. Nihayetinde Amerika ve Avrupa'ya çok sayıda bu cins ithal edilmiştir. 2005 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından kabul edilmiş olup, hala da sayısal olarak çok fazla olmamakla beraber, sayısının arttırılması için çabalar devam etmektedir.

İletişim

Tibet Mastifi üretim çiftliği

Bursa

05323438041

Tayfun Hoca

facebook tibet mastifi facebook köpek kulübü linkedin köpek kulübü instagram köpek kulübü youtube köpek kulübü kanalı

Ana Sayfa