Tarayiciniz JavaScript desteklemiyor.

Tibet Mastifi

tibet mastifi

Tibet mastifi yavru fiyatları

Tibet Mastifi damızlıklarımız FCI ırk standartları belirleme federasyonu kriterlerinden çok daha yüksek standartlarda olup kendi ülkesi olan Çin standartlarında ve şeceresine sahiptirler. Yavrularımızın doğumunu müteakip 21. gününde iç parazit, 40. gününde iç parazit uygulaması tekrarı ve en az 2 karma aşısı tatbik edilmiş şekilde yeni sahibine evraklarıyla birlikte teslimi yapılmaktadır. Bu devasa ırkı anlatmaya çalışırken insanın ağzını doldura doldura anlatası geliyor, Zenginliğin 5 belirtisinden biri olarak sayılan bu ırk aynı zamanda Köpeklerin Atası ve Kralı konumundadır.

Tibet Mastifi yavru ırkını anlatmak yerine onunla birkaç ay yaşamak, bu ırkın ne olup ne olmadığını neden köpeklerin Kralı lakabını aldığını anlamak sanırım daha kolay olacakır. Tibet 24 yıllık mesleki hayatımda hayranlıkla ilgilendiğim köpek ırkı olmakla birlikte görünümü, karakteri ve özelliklerini de her daim beğeni ile takip etmişimdir.

tibet mastifi

Tibet Mastifi Yavruları

tibet mastifi yavrusu   tibet mastiff yavruları

tibet mastifi yavruları   tibet mastifi yavrusu

Tibet Mastifi Fiyatları

Tibet Mastifi fiyat

Çin'de, Tibet Mastifi köpek cinsi 82 kiloluk "Hong Dong" isimli devasa köpek, 2.400.000.- TL satılarak, dünyanın en pahalı köpeği olarak herkesi hayretler içinde bir rakam ile tarihe kaydoldu. Lu Liang adlı yetiştiriciye ait olan Hong Dong adlı Tibet Mastifi köpek 945 bin sterline (2,4 milyon TL) satıldığı Tüm Dünya da geniş yankılar uyandırmış, Dünya üzerinde bir köpek ırkına verilen en yüksek değer olarak tarihe geçmiştir.

Tibet Mastifi fiyatları şecere durumu ve yele durumuna göre, 8.000.- TL ile 20.000.- TL arasında değişmekle birlikte, Şecerenin ait olduğu ülkeye göre de tibet mastifi fiyatlarında farklılık yaşanabilmektedir. Bu devasa ırkı sahiplenirken fiyatından daha evvel soy ağacı, şecerenin ait olduğu federasyon ve yelesinin fiziki görünümü gibi konular öncelikle olarak dikkat edilmelidir.

Özellikleri

Çok iyi bir bekçi köpeği olan bu güçlü ve iri bir yapılı mastiff ırkı. Ortalama 14 ile 18 yıl yaşayan bu köpek ırkı çok yavaş olgunlaşır. Genel olarak dişiler erkeklerden daha hızlı olgunlaşırlar. Erkek Tibet Mastiff ırkı 4 ile 7 yaşına kadar büyümeye devam ederler. En büyük köpek ırklarından biridir.

Aynı zamanda dünyanın en pahalı köpek ırklarındandır. 2,4 milyon dolarlık satış fiyatıyla rekor kıran köpek, bir ırkıdır. Normal şartlarda ilkbaharda olmak üzere senede bir kez kalın ve uzun tüylerini döker ve yeniler. Her türlü iklim koşuluna dayanıklı olsalar da onlar için en ideal iklim soğuk iklimdir. Kış aylarını sever. Cesur, korkusuz, sakin, düşünceli ve akıllı bir cinstir.

Gerçekten canlı doğal koruyucu içgüdüleri olduğu için bu cins, en iyi insan ve mülk koruyucularından biridir. İç mekânda çok sessiz olmakla birlikte, dış mekânda da aktif ve agresif yapı sergilerler. Sadık ve iyi bir aile arkadaşıdır. Bu köpek genellikle sahibi ile güçlü bir ilişkiye sahiptir ve ona iyi hizmet eder. Ailenizle oynamaya ve vakit geçirmeye her zaman hazırdırlar.

Tibetan Mastiff Çocukları sever, ancak yaşlılarla en iyisi yapar, çünkü bu köpeğin sağlığı ve eşitliği bakımından önemlidir, bir hayvan gibi değil. Fakat, köpek tarafından tanınmayan çocuklar, yetişkinler veya yabancılar dikkatli olmalıdır; kendi topraklarına saldırıda bulunulduğunu düşünen bu devasa ırk agresif olabilir. Aynı durum diğer köpeklerle de gerçekleşir, çünkü dev bir cins olması kendisini diğer hayvanlarla baskın hissettirmektedir. Tibet Mastifi, düzenli tımar gerekir. Bu köpeğin uzun ve kalın yeleleri var, bu nedenle her hafta veya haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. 

Avlanma mevsiminde (ilkbahar ya da yaz) kir ve kötü saçlardan temiz tutulması için her gün bakım yapmanız gerekecektir. Ayrıca kulaklar, dişler ve pençeler düzenli olarak kontrol edilmelidir ve düzgün olmalıdır. Tibet mastifi ırkının ılımlı egzersiz ihtiyacı vardır. Cins için ana egzersiz uygulaması, tasmasıyla günlük bir yürüyüş yapmaktır. Dışarıda olması ve iyi durumda olması gerekir. Ancak genç köpeğin kemiklerine, kaslarına ve eklemlerine dikkat edin. Büyüyen periyot boyunca fazla çalışmamalıdır. Genelde yarım saatlik bir oyun (tercihen aynı boydaki bir başka köpekle birlikte) veya yürüyüş bu cinsi kesinlikle tatmin etmektedir.

tibet mastifi yavruları

Bakımı Eğitimi

Eğitimi: tibet mastifi yavru döneminde eğitimine başlanılması yerinde bir müfredat olacaktır. Sert davranan biri ile gerçekleştirilen bir eğitimi benimsemeyecektir. Bu yüzden eğitim sırasında köpeğe karşılıklı sevgi ve saygı olduğu hissettirilmelidir. İtaat eğitiminin çok erken yaşta verilmesi önerilir.

 

Bakımı: Özellikle popo, kuyruk kısmı olmak üzere haftada bir kez fırçalanması gerekir. Tüy dökerken ise bu zaman aralığı günde bir kere olmalıdır. 10-14 yıl aralığında ömrü vardır.

 

Karakter Yapısı: Sakin, asil, kendine güvenlidir. Fıtratında olan bekçilik duygularından dolayı bazen inatçı ve baskın olabilir. Tibetli olanlar daha saldırganken, batıda olanlar ise biraz daha itaatkardır. Çok iyi birer bekçi köpeği olurlar ve çok sık havlarlar.

Genel Bilgiler

Gezgin Marco Polo Tibetan Mastiff için yaptığı tanımın bu olduğu söylenir. Son derece iri bir köpek çeşidi olan Mastiff cinsinin bir ırkı olan bu köpek ırkı Mastiff lerin kaynağı olan Tibet köpeklerinden evrim geçirmiştir. Başarılı bir çoban köpeği olup sürüyü leopardan dahi koruyabilir. Köy ve ıssız yerler için en iyi bekçidir. Fakat eğitimleri çok zordur. Genellikle boynundaki aslanın yelesini andıran yelesiyle tanınan ve bazen aslan yeleli tibet köpeği de denen bu Mastiff türü, günümüzde bekçilik ve çoban köpeği amacıyla değil, özellikle Çin ve ABD'de zenginlik göstergesi olarak kullanılmaktadır. Normal piyasa değeri yavrular için 10.000 Amerikan doları civarında olan bu çeşidin bir bireyi, "Büyük Sıçrama" isimli bu köpek ırkı 2011 yılından günümüze satılan en pahalı köpek" unvanını korumuştur ve satış değeri tam 1,5 milyon dolardır!

Bu kadar yüksek para verilmesinin nedeni, Büyük Sıçrama'nın Tibet Mastiffleri'ni en iyi temsil eden özelliklere sahip olması ve köpek yetiştiricilerinin bu safkan mastifften sperm alabilmek için yavru başına 100.000 Amerikan doları bile ödeyebileceği gerçeğidir! Tibet Mastifleri'nin ise genel olarak antik Çin köpeklerinin soyundan geldiğini, dolayısıyla "asil kan" oldukları düşünülmektedir. Gerçekten de mastiflerin kökenlerinin epey gerilere gittiği doğrudur; ancak elbette "asil kan" gibi bir kavramın bilimde yeri yoktur. "Büyük Sıçrama"nın rekoru 19 Mart 2014'te kırılmıştır. Ama yine bir mastiff tarafından... Altın Kıllı Tibet Mastifi soyundan olan yavru mastiff tam 12 milyon Yuan'a, yani 1,95 milyon ABD dolarına satılmıştır. Köpek satıldığında 80 santim uzunlukta, 90 kilogram ağırlıktaydı.

Tibet Mastifi Fiyatları

Irk Kökeni

Tibet Mastifi, Do-Khyı veya Tsang-khyi olarak da bilinen Tibetan Mastiff Çin köpeklerinden türemiş antik bir ırktır. Asya'ya büyük olasılıkla Hun Hakanı Atilla ya da Cengiz Han orduları ile gelmiştir.

Tibet Mastiff, Saint Bernard, Newfoundland, Pug ve diğer birkaç tür köpeğin atası olduğu düşünülen önemli bir köpek cinsidir. Köyleri ve sürüleri korumak amacıyla kullanılmıştır. Makro Polo, Asya'ya olan yolcuğu sırasında gördüğü Tibet Mastifi köpek ırkını çok uzun boylu ve gür sesli olarak tanımlamıştır. 1847 yılına kadar bu ırk Tibet'te bilinmiyordu. 1959 yılında ise kendi ülkesinde nesli tükenme tehlikesi geçirmiştir. Çünkü bu yılda Çin, Tibet'i istila etmiştir.

Dalai Lama tarafından Eisenhower'a bu cinsin korunması ve geliştirilmesi amaçlı iki Tibet Mastiff ismi vermiştir; ancak bu girişim başarılı olmamıştır. Nihayetinde Amerika ve Avrupa'ya birçok sayıda Tibet Mastifi köpek ırkını ithal edilmiştir. 2005 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından kabul edilmiştir; hala da sayısal olarak çok fazla olmamakla birlikte, sayısının arttırılması için çabalar devam etmektedir.

İletişim

Tibet Mastifi Üretim Çiftliği

İstanbul / Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin
facebook

Şubelerimizde Kredi Kartı geçerlidir