Tibet Mastifi | Tibetan Mastiff

tibet mastifi

Tibet mastifi yavruları | tibetan mastiff

Tibet Mastifi, Damızlıklarımız FCI ırk standartları belirleme federasyonu kriterlerinden çok daha yüksek standartlarda olup kendi ülkesi olan Çin standartlarında ve şeceresine sahiptirler. Tibet Mastifi yavrularımızın doğumunu müteakip 21. gününde iç parazit, 40. gününde iç parazit uygulaması tekrarı ve en az 2 karma aşısı tatbik edilmiş şekilde yeni sahibine evrakları ile birlikte teslimi yapılmaktadır. Bu devasa ırkı anlatmaya çalışırken insanın ağzını doldura doldura anlatası geliyor, Zenginliğin 5 belirtisinden biri olarak sayılan bu ırk aynı zamanda Köpeklerin Atası ve Kralı konumundadır. Tibet Mastifi ırkını anlatmak yerine onunla bir kaç ay yaşamak, bu ırkın ne olup ne olmadığını neden köpeklerin Kralı lakabının takıldığını anlamak sanırım daha kolay olacaktır. Tibet 24 yıllık mesleki hayatımda hayranlıkla ilgilendiğim bir ırktır.

tibet mastifi

satılık Tibet mastifi yavruları

tibet mastifi yavruları    tibetan mastiff yavrusu

tibet mastifi    tibet mstifi

Çok iyi bir bekçi köpeği olan bu güçlü ve iri bir yapılı mastiff ırkı. Ortalama 14 ile 18 yıl yaşayan bu köpek ırkı çok yavaş olgunlaşır. Genel olarak dişiler erkeklerden daha hızlı olgunlaşırlar. Erkek Tibet Mastiff ırkı 4 ile 7 yaşına kadar büyümeye devam ederler. En büyük köpek ırklarından biridir. Aynı zamanda dünyanın en pahalı köpek ırklarındandır. 2.4 milyon dolarlık satış fiyatıyla rekor kıran köpek, bir ırkıdır. Normal şartlarda ilkbaharda olmak üzere senede bir kez kalın ve uzun tüylerini döker ve yeniler. Her türlü iklim koşuluna dayanıklı olsalar da onlar için en ideal iklim soğuk iklimdir. Kış aylarını sever. Cesur, korkusuz, sakin, düşünceli ve akıllı bir cinstir. Gerçekten canlı doğal koruyucu içgüdüleri olduğu için bu cins, en iyi insan ve mülk koruyucularından biridir. Tibet Mastifi iç mekanda çok sessiz olabilir, dış mekanda da aktif ya da agresif olabilir. Sadık ve iyi bir aile arkadaşıdır. Bu köpek genellikle sahibi ile güçlü bir ilişkiye sahiptir ve ona iyi hizmet eder. Ailenizle oynamaya ve vakit geçirmeye her zaman hazır olursunuz. Aynı Tibet mastifi, mükemmel bir koruyucudur.

Tibet Mastifi çocukları sever, ancak yaşlılarla en iyisi yapar, çünkü bu köpeğin sağlığı ve eşitliği bakımından önemlidir, bir hayvan gibi değil. Fakat, köpek tarafından tanınmayan çocuklar, yetişkinler veya yabancılar dikkatli olmalıdır; kendi topraklarına saldırıda bulunulduğunu düşünen Tibet mastifi agresif olabilir. Aynı durum diğer köpeklerle de gerçekleşir, çünkü tibet mastifi dev bir cins ve bu durum kendisini diğer hayvanlarla dominant hissettiriyor. Tibet Mastifi, düzenli tımar gerekir. Bu köpeğin uzun ve kalın yeleleri var, bu nedenle her hafta veya haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Avlanma mevsiminde (ilkbahar ya da yaz) kir ve kötü saçlardan temiz tutulması için her gün bakım yapmanız gerekecektir. Ayrıca kulaklar, dişler ve pençeler düzenli olarak kontrol edilmelidir ve düzgün olmalıdır. Tibet Mastifi  ırkının ılımlı egzersiz ihtiyacı vardır. Cins için ana egzersiz uygulaması, tasmasıyla günlük bir yürüyüş yapmaktır. Dışarıda olması ve iyi durumda olması gerekir. Ancak genç köpeğin kemiklerine, kaslarına ve eklemlerine dikkat edin. Büyüyen periyot boyunca fazla çalışmamalıdır. Genelde yarım saatlik bir oyun (tercihen aynı boydaki bir başka köpekle birlikte) veya yürüyüş bu cinsi kesinlikle tatmin etmektedir.

Tibet mastifi fiyatları

Tibet Mastifi yavru fiyatları şecere durumu ve yele durumuna göre, 8.000.- TL ile 20.000.- TL arasında değişmektedir.
Tibet mastifi bakımı ve eğitimi

Eğitimi : Sert davranan biri ile gerçekleştirilen bir eğitimi benimsemeyecektir. Bu yüzden eğitim sırasında köpeğe karşılıklı sevgi ve saygı olduğu hissettirilmelidir. İtaat eğitiminin çok erken yaşta verilmesi önerilir.

Bakımı : Özellikle popo, kuyruk kısmı olmak üzere haftada bir kez fırçalanması gerekir. Tüy dökerken ise bu zaman aralığı günde bir kere olmalıdır. 10-14 yıl aralığında ömrü vardır.

Karakter Yapısı : Sakin, asil, kendine güvenlidir. Fıtratında olan bekçilik duygularından dolayı bazen inatçı ve dominant olabilir. Tibetli olanlar daha saldırganken, batıda olanlar ise biraz daha itaatkardır. Çok iyi birer bekçi köpeği olurlar ve çok sık havlarlar.

İletişim

Tibet Mastifi Üretim Çiftliği

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

Facebook Köpek Kulübü  köpek kulübü instagram   köpek kulübü twitter   köpek kulübü youtube

Ana Sayfa